Przejdź do treści

6 powodów, dla których warto wybierać kosmetyki wegańskie

6 powodów, dla których warto wybierać kosmetyki wegańskie / Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kosmetyki wegańskie nie są już tylko chwilową modą, lecz stają się znaczącym trendem w świecie produktów do pielęgnacji twarzy, ciała, włosów oraz higieny jamy ustnej. Dlaczego coraz więcej osób sięga po wyroby, które nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego – i dlaczego warto to robić?

Z troski o zwierzęta…

Nadrzędną wartością, którą kierują się producenci wegańskich kosmetyków, jest szacunek do zwierząt. Oznacza to, że w kremach czy mydłach nie znajdziemy jakichkolwiek składników związanych z potencjalnym cierpieniem naszych „braci mniejszych”, w tym mleka, keratyny i lanoliny pozyskiwanych z owczej wełny, miodu, śluzu ślimaka, jadu węży, jedwabiu wytwarzanego przez jedwabniki czy kolagenu i elastyny otrzymywanych z kości, chrząstek oraz ścięgien. Takie kosmetyki nie są też zazwyczaj testowane na zwierzętach, o czym na opakowaniu powinna informować adnotacja „cruelty-free” („wolne od okrucieństwa”).

…i środowisko

Producenci kosmetyków wegańskich zwykle kierują się również względami ekologicznymi. By wyrządzić naszej planecie i naturze jak najmniej szkód, opakowania wytwarzane są z biodegradowalnych materiałów, zaś naturalne składniki mydeł, kremów czy szamponów pochodzą wyłącznie z certyfikowanych plantacji, gdzie rośliny są uprawiane zgodnie z zasadami zrównoważonego rolnictwa, m.in. bez użycia szkodliwych nawozów.

W takich kosmetykach nie ma zwykle oleju palmowego, którego pozyskiwanie wiąże się z ogromną dewastacją środowiska naturalnego. Z powodu olbrzymiego i wciąż rosnącego popytu na ten tłuszcz masowo wycina się i wypala lasy deszczowe, by uzyskać teren na plantacje palmowe. Szczególnie dotyczy to Indonezji, która jeszcze niedawno była niemal w całości pokryta dżunglą, a dziś jej lesistość wynosi niespełna 50 proc. W konsekwencji bezpowrotnie znikają kolejne gatunki roślin i zwierząt. W ciągu ostatnich 15 lat o połowę zmalała populacja żyjących na Borneo orangutanów. Zagrożone wyginięciem są sumatrzańskie słonie, nosorożce, tygrysy, a także nosacze, pantery sundajskie i tapiry malajskie.

By uniknąć alergii i uczulenia

Kosmetyki wegańskie, oczywiście mające w składzie tylko naturalne składniki, czyli pozbawione sztucznych barwników czy konserwantów, są zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem dla osób o skłonnościach alergicznych. Wprawdzie reakcje uczuleniowe mogą wywoływać także niektóre dodatki roślinne, ale ich ryzyko jest znacznie mniejsze niż w przypadku wielu „zwyczajnych” szamponów i kremów, w których znajdziemy np. parabeny mogące powodować podrażnienia, wysypki i stany zapalne skóry.

Bezpośrednią przyczyną alergii bywają także niektóre składniki produktów przeznaczonych do makijażu: chlorek benzalkoniowy, tiomersal, chlorheksydyna, kalafonia. W wegańskich preparatach nie znajdziemy również ftalanów, których nadmiar nie tylko powoduje reakcje uczuleniowe, lecz może zaburzać gospodarkę hormonalną i sprzyjać rozwojowi cukrzycy, nadciśnienia czy nowotworów.

Dla prostego składu

Jeśli spojrzymy na etykietę tradycyjnych kosmetyków, naszym oczom ukaże się bardzo długa lista składników kryjących się za skomplikowanymi nazwami. W przypadku produktów wegańskich ich rozszyfrowanie okazuje się zwykle dużo prostsze – po pierwsze skład jest znacznie krótszy, a po drugie użyte substancje są bardziej znajome. Nic dziwnego, skoro do wytwarzania tego typu kremów, szamponów i mydeł wykorzystuje się przede wszystkim substancje aktywne pozyskiwane z roślin i minerałów. Wyroby są więc pełne darów natury: ziół, ekstraktów i olejków eterycznych.

By wesprzeć rodzimą przedsiębiorczość

„Dobre, bo polskie” – głosiło kiedyś popularne hasło promujące rodzime produkty. Dziś można je z powodzeniem odnieść do rynku kosmetyków wegańskich, ponieważ wytwarza je coraz więcej małych, lokalnych firm. Polskie manufaktury oferują autorskie wyroby o doskonałej jakości, stanowiące balans między naturą a nowoczesną technologią.

Może dla mody?

Nie zawsze lubimy się do tego przyznawać, ale podczas zakupów często kierujemy się popularnymi trendami. Kosmetyki wegańskie bez wątpienia się w nie wpisują. Nic dziwnego, że chętnie sięgają po nie znane osoby. Wielką zwolenniczką takich produktów są Meghan Markle czy gwiazda popularnego serialu „Stranger Things” Millie Bobby Brown.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: