Przejdź do treści

7 składników prosto z natury. Dlaczego brzoza czy mniszek lekarski mogą nam pomóc w walce o piękną cerę?

Rośliny dobre dla cery / rawpixel
Rośliny dobre dla cery / rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wiosna w pełni! I chociaż w tym roku raczej wszyscy spędzimy ją w Polsce, nie mamy na co narzekać. Spacerując po naszych parkach i lasach, często nie mamy świadomości, że to właśnie tam znajduje się prawdziwa skarbnica cudotwórczych składników. Czy wiedziałaś np., jakie cenne właściwości dla twojej cery ma brzoza?

Mniszek lekarski

Czy wiesz, że roślina, która wielu z nas kojarzy się tylko z pleceniem wianków, może dać naszej skórze dużo dobrego? Mniszek lekarski posiada wiele witamin i składników odżywczych, m.in.: witaminy A, z grupy B, C, D, E, K, cynk, krzem, kwas foliowy czy flawonoidy. Ma działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne (walczy z wolnymi rodnikami), a dzięki niemu skóra staje się gładka, napięta i ujędrniona.

Brzoza

Popularne w Polsce drzewo z charakterystyczną białą korą to specjalista od świetlistej i zdrowo wyglądającej cery. Dlaczego? Brzoza posiada wiele właściwości: reguluje wydzielanie sebum, chroni przed wolnymi rodnikami i ma działanie anti-aging. Dzięki składnikom aktywnym zawartym w tym drzewie skóra jest zregenerowana i odnowiona.

Dzikie rośliny są bardzo smaczne

Kasztanowiec

Wyciąg z kasztanowca jest natomiast drogocenny dla skóry naczynkowej. Wszystko dzięki zawartości escyny, która uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne. A to nie wszystko! Dla obrzękniętego, zmęczonego ciała kasztanowiec to częsty składnik dodawany do produktów ujędrniających, wygładzających i przynoszących ulgę spuchniętemu ciału.

Łopian

Czas na łopian – często spotykany w naturalnym środowisku, a przez wielu niedoceniany. To prawdziwe bogactwo składników odżywczych. Łopian posiada fitosterole ułatwiające regenerację naskórka, witaminę C, beta-karoten (tzw. witaminę młodości), bakteriobójczą i przeciwzapalną siarkę i przyspieszający wzmocnienie fosfor. To wszystko sprawia, że skóra po zastosowaniu kosmetyków z łopianem staje się oczyszczona i wygląda młodziej.

Bergamotka jest skarbnicą witaminy A i C

Dziki bez

Ma nie tylko piękny zapach, ale też wiele właściwości kosmetycznych. I tak właśnie powinien być kojarzony dziki bez. Jego kwiaty to źródło wielu witamin (A, C, B1, B2, B3, B6), ale i składników odżywczych. Stanowią one ważny składnik kosmetyków o działaniu anti-aging. Dziki bez wspomaga ukrwienie skóry i jej lepszy wygląd, łagodzi oraz wykazuje działanie antycellulitowe. Wszystko to dzięki zawartości flawonoidów poprawiających elastyczność skóry i wygładzających ją.

Skrzyp

Skrzyp obfituje w dobroczynne właściwości: ujędrnia i uelastycznia skórę, regeneruje, ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. A to wszystko dzięki zawartości dużej ilości krzemu, który bierze udział w syntezie kolagenu, potasu, wapnia czy flawonoidów.

Pokrzywa

Pokrzywa aż ugina się od ilości drogocennych składników, takich jak: karoten, witaminy: C, K, B2, garbniki i flawonoidy, a także cynk, fosfor i krzem. W kosmetologii często wykorzystuje się jej właściwości regulujące wydzielanie sebum, które jest prawdziwym zbawieniem dla posiadaczek cer tłustych i problematycznych.


Artykuł powstał w oparciu o materiały prasowe Biologique Recherche. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.