Higiena intymna u kobiet – wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć
W kwestii higieny intymnej narosło w ostatnich latach wiele szkodliwych mitów. Jako że prawidłowe dbanie o okolice intymne jest najważniejszym elementem profilaktyki zdrowotnej, warto dowiedzieć się, jakie są prawidłowe zasady mycia okolic intymnych, które środki pielęgnacyjne są najlepsze i jakie działania mogą uchronić przed częstymi infekcjami intymnymi. Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Najważniejsze zasady mycia okolic intymnych
Podczas mycia okolic intymnych zwróć uwagę na kilka istotnych aspektów:
Sposób podmywania się
Przede wszystkim ważny jest kierunek podmywania się. Zawsze myj zewnętrzne narządy płciowe i krocze w kierunku odbytu, a nie przeciwnie, od tyłu do przodu, gdyż zapobiegnie to przenoszeniu się patogenów z odbytu do pochwy i cewki moczowej. Pamiętaj o tym, że nie powinno się myć pochwy w środku ani wykonywać irygacji bez wskazań lekarskich. W taki sposób możesz pozbawić się cennych pałeczek kwasu mlekowego, które utrzymują prawidłowe pH pochwy.
Wargi sromowe i wzgórek łonowy myj delikatnie dłonią, aby oczyścić je z gromadzącego się tam potu, resztek moczu i innych zanieczyszczeń. Nie korzystaj z gąbek i myjek, gdyż mogą gromadzić się w nich patogeny. Nie trzyj zbyt mocno skóry – jest ona wrażliwa i łatwo o jej podrażnienie.
Rodzaj preparatu do higieny intymnej
Mycie okolic intymnych samą wodą jest jak najbardziej wystarczające. Jeśli jednak zastanawiasz się, jaki płyn do higieny intymnej możesz zastosować, postaw na preparat z kwasem mlekowym i substancjami o działaniu łagodzącym, nawilżającym i przeciwzapalnym:
- gliceryną,
- kwasem hialuronowym,
- pantenolem,
- alantoiną.
Wielu producentów wzbogaca też płyny do higieny intymnej o substancje antyseptyczne, np. ekstrakty z rumianku czy szałwii.
Płyny i żele przeznaczone do mycia ciała nie powinny być używane do podmywania okolic intymnych. Często znajdują się w nich silne środki myjące o działaniu podrażniającym, takie jak SLES – Sodium Laureth Sulfate i SLS – Sodium Lauryl Sulfate.
Czym zastąpić płyn do higieny intymnej, jeśli akurat nie mamy go pod ręką? Można wybrać olejki do miejsc intymnych, które delikatnie pielęgnują i nie ingerują w kwaśne środowisko. Niewskazane jest natomiast używanie mydeł, ponieważ mają one odczyn zasadowy.
Jak często się podmywać?
Na co dzień w zupełności wystarczy podmywać się dwa razy dziennie. Częstsza higiena wskazana jest podczas miesiączki, w ciąży i w czasie połogu. Poza tym nie warto przesadzać ze zbyt częstym myciem się, aby nie zaburzyć naturalnej flory bakteryjnej, która stanowi barierę chroniącą przed rozwojem infekcji.
Jak powinna wyglądać higiena intymna w czasie miesiączki?
Miesiączka to naturalny proces, którego nieodłącznym elementem jest pojawienie się krwi menstruacyjnej. Jeśli na co dzień utrzymujesz prawidłową higienę intymną, w czasie miesiączki nie zauważysz dużej różnicy w czasie poświęconym na czynności pielęgnacyjne.
Jak już zostało wspomniane, podczas okresu konieczna jest częsta zmiana środków higienicznych, aby czuć się świeżo i komfortowo. W pierwszych dniach miesiączki krwawienie jest największe, co wiąże się z częstszą zmianą podpasek lub tamponów, średnio co 4-8 godzin, a czasem nawet częściej, jeśli krwawienie jest obfite. Do zadbania o czystość poza domem przydadzą się chusteczki do higieny intymnej.
Jak zadbać o higienę intymną w ciąży i po porodzie?
Podczas ciąży niezwykle istotne jest codzienne dbanie o higienę intymną. Ze względu na zachodzące zmiany hormonalne w organizmie oraz zmniejszoną odporność, kobiety w ciąży narażone są na częstsze infekcje intymne. Zakażenia bakteryjne i grzybicze w tym okresie są wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do przedwczesnego porodu i urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową.
Zasady higieny intymnej w ciąży nie różnią się zasadniczo od ogólnych zaleceń. Nie trzeba kupować dedykowanego płynu do higieny intymnej w ciąży, można korzystać z dotychczasowych kosmetyków. W razie pojawienia się niepokojących objawów, takich jak świąd okolic intymnych, zaczerwienienie czy obecność wydzieliny o białym, żółtym lub zielonym kolorze i nieprzyjemnym zapachu, należy pilnie zgłosić się do lekarza.
Pierwsze 6 tygodni po porodzie, czyli okres połogu, jest czasem, gdy organizm kobiety regeneruje się i oczyszcza. Krwawienie z dróg rodnych jest naturalnym mechanizmem związanym z obkurczaniem się macicy. W tym czasie konieczne jest dbanie o higienę intymną poprzez częste zmienianie środków higienicznych.
Prawidłowa higiena intymna po stosunku
Higiena intymna po stosunku seksualnym to wciąż temat tabu. Tymczasem brak znajomości prawidłowych nawyków higienicznych po zbliżeniu może skutkować częstymi infekcjami. Jedną z podstawowych zasad, o której powinnaś pamiętać to oddanie moczu w ciągu 15-30 minut po seksie. Dzięki temu układ moczowy oczyści się z bakterii, które mogły przenieść się do cewki moczowej w trakcie stosunku.
Dobrze jest też wziąć prysznic przed samym stosunkiem – dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Aby zapobiec ryzyku zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową należy stosować prezerwatywy.
Bibliografia:
- Drosdzol-Cop A, Najczęstsze przyczyny wizyt dziewczynek w gabinecie ginekologicznym, Forum Położnictwa i Ginekologii, 2018, nr 42.
- Sevil S., Kevser O., Aleattin U., Dilek A., Tijen N, An Evaluation of the Relationship between Genital Hygiene Practices, Genital Infection, Gynecology & Obstetrics, 2013, 3:6
- Umami A., Paulik E., Molnar R., Murti B, The relationship between genital hygiene behaviors and genital infections among women: A systematic review, Journal Ners 2022, Volume 17, Issue 1, 89-101.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Czy depilować się przed wizytą u ginekologa? Lekarka wyjaśnia
Czy nastolatki powinny używać płynów do higieny intymnej? Odpowiada ginekolożka Agnieszka Drosdzol-Cop
Dobry płyn do higieny intymnej. 11 rzeczy, na które powinnaś koniecznie zwrócić uwagę
Fryzury intymne – moda, przejaw higieny czy urozmaicenie życia intymnego?
się ten artykuł?