Przejdź do treści

Fryzury intymne – moda, przejaw higieny czy urozmaicenie życia intymnego?

Fryzury intymne – moda, przejaw higieny czy urozmaicenie życia intymnego? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dla niektórych niczym nieuzasadniona fanaberia, dla drugich absolutna podstawa pielęgnacji, jeszcze inni uważają je za ciekawy sposób na urozmaicenie życia intymnego. Fryzury intymne, bo o nich mowa, nie są w dzisiejszych czasach tematem tabu, nadal jednak narasta wokół nich wiele mitów. Czym i jak wykonywać fryzury łonowe? Czy powinno się golić miejsca intymne? Czy istnieje depilacja męska? Sprawdź! 

Fryzury intymne – co to właściwie jest? 

Fryzury intymne (inaczej fryzury łonowe) to nic innego jak mniej lub bardziej fantazyjnie przycięte włosy łonowe. Choć wydawać by się mogło, że moda na golenie i nadawanie kształtów włosom poniżej pępka to wymysł XX wieku, w rzeczywistości kobiety usuwały je już w starożytności. Przez setki lat o depilowaniu miejsc intymnych nikt nie rozmawiał, aż do końca lat 40. XX wieku, kiedy to zaprojektowany został dwuczęściowy, skąpo wycięty kostium kąpielowy.  

Od tego czasu fryzury miejsc intymnych powoli przestawały być tematem tabu. Jak pokazują badania – warto zaznaczyć, że mają one na ogół charakter rynkowy, a nie naukowy – większość kobiet regularnie dokonuje zabiegów na owłosieniu łonowym. Szacuje się, że ponad 20 proc. z nich goli lub usuwa je woskiem, nadając fryzurze intymnej określony kształt, a niemal 10 proc. – całkowicie pozbywa się włosów.

Czy powinno się golić miejsca intymne? 

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wielu lekarzy – dermatologów i ginekologów – podkreśla, że gdyby natura chciała, aby człowiek nie miał włosów łonowych, to na drodze ewolucji pozbawiłaby go owłosienia w miejscach intymnych. Wskazują oni, że włosy łonowe odgrywają ważną rolę, m.in. chronią przed patogenami wywołującymi infekcje. Dodatkowo stanowią też ochronę przed urazami mechanicznymi. Depilacja może zaś podrażniać delikatną skórę okolic intymnych i prowadzić np. do zapalenia mieszków włosowych, co wiąże się z powstawaniem bolesnych zmian ropnych.  

Z drugiej strony, usunięcie lub skrócenie włosów w miejscach intymnych pozwala na zachowanie większej higieny. Duża grupa kobiet, ale i mężczyzn bez owłosienia w miejscach intymnych czuje się bardziej komfortowo, zwłaszcza w gorące, letnie dni. Golenie i przycinanie włosów łonowych w fantazyjne fryzury intymne powinno być zatem indywidualnym wyborem. Takie stanowisko – uwzględniające wszelkie korzyści i ryzyko – przedstawia m.in. NASPAG, czyli Północnoamerykańskie Towarzystwo Ginekologii Dziecięcej i Młodzieżowej.  

Czym golić miejsca intymne? 

Jeśli zdecydujesz się na nadanie swoim włosom łonowym mniej lub bardziej fantazyjnej fryzury intymnej, do wyboru masz kilka narzędzi i metod golenia 

 1. Maszynka do golenia miejsc intymnych to w zasadzie nic innego jak tradycyjna maszynka do golenia. Jej używanie jest niezwykle proste, musisz jednak pamiętać, że włosy po tradycyjnym goleniu odrastają bardzo szybko – zaledwie po kilku dniach. Po jaką maszynkę do miejsc intymnych sięgnąć? Dla zachowania higieny warto używać maszynek jednorazowych lub dezynfekować je po każdym użyciu. Pamiętaj bowiem, że skóra w okolicach miejsc intymnych ma inne pH i jest siedliskiem odmiennych bakterii i wydzielin niż np. skóra pod pachami czy na nogach.  
 2. Trymer do bikini to elektryczna golarka z końcówkami dedykowanymi goleniu włosów łonowych. Golarki do miejsc intymnych są nieco bardziej delikatne niż maszynki mechaniczne, a dodatkowo dzięki różnej wielkości końcówek pozwalają na tworzenie bardziej precyzyjnych kształtów fryzur intymnych. 
 3. Wosk lub pasta cukrowa pozwoli ci pozbyć się owłosienia łonowego i utrzymać fryzurę intymną w ładzie przez około trzy tygodnie, a nawet dłużej. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z goleniem miejsc intymnych, sięgnij po pastę – depilacja jest mniej bolesna, trudniej też o podrażnienie. Używanie wosku pozwala wprawdzie szybko, sprawnie i skuteczniej usunąć owłosienie z większych partii, ale wymaga wyższego progu bólu. 
 4. Depilacja laserowa lub urządzeniami IPL to metoda trwałego usuwania owłosienia łonowego, z której skorzystać możesz w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Musisz pamiętać, że w zależności od tego, jakiego efektu oczekujesz tzn. czy usuwasz owłosienie wyłącznie z linii bikini, czy także ze wzgórka łonowego, konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Pamiętaj też, że mimo marketingowych haseł i zapewnień, włosy łonowe odrastają. Są jednak wtedy znacznie rzadsze, słabsze i jaśniejsze. 

Jak golić miejsca intymne? 

Decydując się na częściowe lub całkowite usuwanie owłosienia łonowego i nadawanie mu kształtów fryzur intymnych, musisz pamiętać o kilku zasadach. Pozwolą ci one cieszyć się gładką skórą, pozbawioną jakichkolwiek krostek, zaczerwienienia czy poczucia dyskomfortu 

 • Używaj jednorazowych narzędzi lub myj je i dezynfekuj po każdym użyciu. 
 • Przed przystąpieniem do formowania fryzury intymnej, przytnij nieco włosy łonowe za pomocą nożyczek. Pamiętaj, aby także je zdezynfekować. 
 • Golenie poprzedź peelingiem skóry okolic intymnych i ciepłą kąpielą lub prysznicem. Dzięki temu skóra będzie rozgrzana i miękka, a włosy będą łatwiej się usuwać. 
 • Nie gól się „na sucho”. Nałóż na włosy łonowe, piankę lub żel do golenia, a po zabiegu koniecznie wsmaruj w delikatną skórę krem lub balsam łagodzący. 
 • Przesuwaj maszynkę „z włosem”, dzięki temu unikniesz podrażnień. Dodatkowo jedną ręką delikatnie naprężaj skórę, co ułatwi ci golenie.  

Rodzaje intymnych fryzur damskich  

Wiesz już, jak i czym, pytanie – jaki kształt nadać fryzurze intymnej? Możliwości są niemal nieograniczone. Choć istnieją trendy we fryzjerstwie łonowym, tak naprawdę powstrzymuje cię jedynie twoja wyobraźnia.  

Jakie fryzury intymne damskie cieszą się największą popularnością? Są to: 

 • pasek, 
 • podwójny pas,  
 • irokez,  
 • trójkąt bermudzki, 
 • kieliszek martini, 
 • litera „V”, 
 • bikini hollywoodzkie, 
 • kształty – serduszko, diament, gwiazdka, strzałka czy kwadrat. 

Obawiasz się, że nie poradzisz sobie sama z wykonaniem fryzury łonowej? Możesz skorzystać z profesjonalnej usługi fryzjerów intymnych, których z roku na rok przybywa, głównie w większych miastach. Fryzjer może zaproponować ci nie tylko przycięcie włosów łonowych w fantazyjny kształt, ale także ich farbowanie. 

Co warte podkreślenia, o owłosienie łonowe coraz chętniej dbają także mężczyźni. Męskie fryzury intymne w zasadzie nie różnią się niczym od damskich – wybór zależy jedynie od wyobraźni i preferencji. 

Bibliografia:

 1. A. Malinowska, I. Perzanowska, A. Marianowska, M. Jędrzejczyk, R. Młosek,  Epilacja laserowa i urządzeniami IPL. Czynniki determinujące skuteczność epilacji, Kosmetologia Estetyczna 6/2018. 
 2. A. Szybowska, Włosy. Kulturowe reprezentacje owłosienia nagiej małpy, Teksty z Ulicy. Zeszyt memetyczny 2016, nr 17. 

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: