Soda oczyszczona – właściwości i zastosowanie w kosmetyce
Soda oczyszczona to produkt, który ma zastosowanie w każdej kuchni. Przyda się również w łazience, nie tylko do sprzątania. Ma też zastosowanie w kosmetyce, może także wspierać leczenie różnych schorzeń. Te właściwości sody oczyszczonej cię zaskoczą!
Właściwości sody oczyszczonej
Soda oczyszczona (nazwa handlowa wodorowęglanu sodu) jest do nabycia w każdym supermarkecie. Mała torebka leży niepozornie na półce z dodatkami do ciast. Kosztuje niewiele ponad złotówkę, a jej zawartość potrafi być bezcenna. Na opakowaniu zwykle jest napisane, że to produkt o wszechstronnym zastosowaniu. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak bardzo wszechstronnym. Soda oczyszczona ma bowiem następujące właściwości:
- jest bakteriobójcza,
- ma działanie czyszczące,
- neutralizuje kwasy,
- pochłania zapachy.
Soda oczyszczona – zastosowanie w kosmetyce
Zostawmy jednak zastosowania sody oczyszczonej spożywcze i czyszczące. Skupmy się na kosmetykach. Czy wiecie, że soda oczyszczona w połączeniu z prostymi dodatkami to naturalne i bezpieczne kosmetyki, które łatwo zrobić w domu i są od razu gotowe do użycia?
1. Szampon oczyszczający z sodą oczyszczoną
Nadmiar pianki do włosów, lakieru czy żelu powoduje, że potrzebujemy porządnego szamponu oczyszczającego włosy z tych wszystkich środków do stylizacji. Zamiast szukać w hurtowniach fryzjerskich profesjonalnego szamponu oczyszczającego do włosów, wystarczy dodać do porcji zwykłego szamponu trochę sody oczyszczonej. Wymieszać w dłoni i umyć włosy oraz skórę głowy. Taki wzbogacony szampon usunie wszystkie zanieczyszczenia ze skóry głowy i powierzchni włosów. Usunie także chlor, co ma szczególne znaczenie, jeśli często chodzimy na basen.
Sama soda oczyszczona jest idealnym suchym szamponem – wystarczy posypać skórę głowy odrobiną sody i przeczesać włosy.
2. Soda oczyszczona na trądzik
Dobra wiadomość dla walczących z wypryskami. Soda oczyszczona świetnie działa na skórę problematyczną. Wymieszana z miodem to naturalna maseczka na trądzik. Mamy dwa naturalne składniki zamiast agresywnych preparatów chemicznych, których skład przypomina tablicę Mendelejewa. Maseczkę nakładamy na 15 minut, po czym spłukujemy ciepłą wodą. Działa oczyszczająco i antybakteryjnie.
3. Soda na wybielenie płytki paznokciowej
Czas na manikiur i pedikiur. Częste malowanie paznokci (zwłaszcza na ciemne kolory) może powodować żółknięcie płytki paznokciowej. Zamiast stosować drogeryjne preparaty wybielające, wystarczy wymieszać sodę oczyszczoną z wodą utlenioną. Ta mikstura skutecznie wybieli płytkę.
Gdy mamy więcej czasu, możemy sobie zafundować domowy manikiur. Trzy porcje sody mieszamy z jedną porcją wody i wsmarowujemy w dłonie. Wygładzi ręce oraz zmiękczy skórki wokół paznokci. Mamy ochotę na pedikiur? Wsypujemy 2-3 łyżki sody oczyszczonej do miednicy z ciepłą wodą ‒ możemy dodać kilka kropli olejku lawendowego ‒ i moczymy stopy przez 20 minut. Soda posłuży nam również jako peeling do usunięcia martwego naskórka z pięt.
4. Soda oczyszczona jako pasta do zębów
Soda przyda się również w higienie jamy ustnej. Raz na jakiś czas warto odpocząć od tradycyjnych past z fluorem i zamiast kupować specjalną pastę wybielającą, umyć zęby sodą oczyszczoną. To naturalna i zarazem najtańsza wybielająca pasta do zębów na rynku. Wybielanie zębów sodą oczyszczoną jest metodą znaną od dawna, jednak w tej materii warto zachować rozsądek – stałe stosowanie tego środka może uszkodzić szkliwo zębów.
A jeśli dokuczają nam afty (popularne pleśniawki), do sody oczyszczonej dodajemy odrobinę soku z cytryny i taką mieszanką płuczemy jamę ustną.
5. Naturalny dezodorant z sody oczyszczonej
Soda oczyszczona eliminuje brzydkie zapachy nie tylko z lodówki. Łyżkę sody mieszamy z kilkoma kroplami olejku lawendowego lub różanego (albo innym ulubionym olejkiem eterycznym) i mamy gotowy naturalny dezodorant. Nakładamy go pędzlem kabuki albo wacikiem kosmetycznym.
Z kolei regularne moczenie nóg w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej eliminuje ich nieprzyjemny zapach.
Zastosowanie sody oczyszczonej w kuchni
Nasze babcie (a przynajmniej te, które na co dzień gotowały) kochały sodę oczyszczoną – i nic dziwnego. Soda oczyszczona w kuchni nadaje się świetnie do:
- pieczenia,
- ubijania piany,
- czyszczenia naczyń,
- usuwania przykrych zapachów,
- wybielania prania
Soda oczyszczona – zastosowanie w domu
Soda oczyszczona to najtańsza i najlepsza substancja do sprzątania domu, a zwłaszcza czyszczenia najbardziej kłopotliwych miejsc:
- usunie kamień z kranów, kurków, słuchawek prysznicowych w łazience,
- wyczyści fugi,
- udrożni zapchane rury,
- usunie przypalenia z kuchenki bądź garnków,
- wyeliminuje nieprzyjemne zapach.
Soda oczyszczona a odchudzanie
Picie sody oczyszczonej na odchudzanie to jeden z popularniejszych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów. Zwolennicy tej metody twierdzą, że ponieważ preparat zawiera substancje alkalizujące, zmienia pH w żołądku oraz jelitach, co może prowadzić do zmniejszenia apetytu. Porady, by codziennie na czczo pić sodę oczyszczoną (0,5–1 łyżeczki ) rozpuszczoną w 200 ml letniej wody (z dodatkiem np. 2 łyżeczek soku z cytryny) trzeba jednak traktować z dużą ostrożnością. A to dlatego, że zobojętniające działanie sody na środowisko żołądkowe może prowadzić do obniżenia sprawności trawienia. Poza tym może zaburzać działania przewodu pokarmowego.
Lecznicze właściwości sody oczyszczonej
Soda oczyszczona ma właściwości, które sprawiają, że może być wykorzystywana w leczeniu różnych dolegliwości:
- alkalizuje mocz,
- oddziałuje na gruczoły śluzowe dróg oddechowych,
- działa przeciwwymiotne.
W medycynie naturalnej sodę oczyszczona od dawien dawna stosuje się m.in. na ból gardła. Inhalacje i płukanki na gardło działają bowiem przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie.
Choć nie ma badań potwierdzających, by leczenie sodą oczyszczoną grzybicy było skuteczne, stosowanie tego preparatu w połączeniu z wodą utlenioną jest znanym od dawna domowym sposobem na walkę z grzybami z organizmu. Wynika to z faktu, że grzyby takie jak. Candida albicans, rozwijają się w kwaśnym środowisku. Dlatego płukanki lub kąpiele z sody oczyszczonej, która posiada właściwości alkalizujące, są wciąż często stosowane na tę przypadłość. Z tego samego powodu soda oczyszczona jest uważana za dobry środek na pasożyty (w zakwaszonym organizmie mają one idealne warunki, by się rozwijać).
Zdolność do neutralizowania kwasów wpływa również na to, że soda oczyszczona bywa polecana także na bolące stawy. Według niektórych specjalistów zakwaszenie organizmu przyczynia się do rozwijania licznych chorób, w tym zapalenia stawów i dny moczanowej. I w tym przypadku należy jednak zachować zdrowy rozsądek i nie przesadzać z „terapią” z sody oczyszczonej na stawy.
Ważne! Teorie, jakoby soda oczyszczona była lekarstwem na raka, są absolutnie niepotwierdzone naukowo. Przekonanie o skuteczności sody w walce z nowotworami wynika z dwu błędnych teorii:
- przekonania, że komórki nowotworowe potrzebują środowiska kwasowego, by się rozwijać. Nie ma na to dowodów, w związku z czym picie sody oczyszczonej (np. rozpuszczonej w soku z cytryny) w celu neutralizacji kwasów zdaje się czynnością pozbawioną sensu,
- przekonania, że rak jest on wywoływany przez grzyba z rodzaju Candida – i w tym przypadku nie ma na to naukowych dowodów.
Polecamy
„Ma dziwny kolor, ale działa”. Powstało pierwsze na świecie mydło z tworzyw sztucznych
Wybielanie zębów to popularny zabieg. Można je wykonać w domu?
Maść z witaminą A – za jakie działanie docenisz ten niepozorny produkt?
Dezodorant bez aluminium – co powinien zawierać, aby był skuteczny?
się ten artykuł?