3 min.
Czego nie powinien zawierać szampon? Sprawdź, zanim pójdziesz do sklepu

Czego nie powinien zawierać szampon? Sprawdź, zanim pójdziesz do sklepu Rawpixel.com
Najnowsze
27.02.2021
Pokrzywa na włosy – wykorzystaj jej właściwości i popraw kondycję swoich włosów
26.02.2021
„Łatwo się mówi, jak się jest szczupłym”? Bzdura. Dietetyczka o skinny-shamingu
25.02.2021
Skin ekspert: mamy obsesję na punkcie głębokiego oczyszczania skóry twarzy. Czego absolutnie nie robić? [WIDEO]
21.02.2021
Gdy eko to za mało. Parafina, silikony, alkohol – są sytuacje, w których są niezastąpione
20.02.2021
Masaż twarzy. Ćwiczenia na ujędrnienie, odmłodzenie i odprężenie
Przy myciu włosów zwykle zwracamy uwagę na odżywki i maski, bo to one mają przecież odżywić nasze włosy. Tymczasem pielęgnacja włosów zaczyna się od oczyszczania, czyli od dobrego szamponu. Czego unikać w jego składzie?
Spis treści
Szampon może umyć włosy i jednocześnie zadbać o ich kondycję. Może też umyć, ale jednocześnie spowodować łupież, zapalenie skóry, przesuszyć włosy. Jakich składników szamponu się wystrzegać, by tego uniknąć? Oto krótka ściągawka.
Sodium Lauryl/Laureth Sulfate (SLS/SLES)
To inaczej siarczany – detergenty, które są głównym składnikiem szamponu, ale występują również w produktach do czyszczenia kuchni i łazienki. Ich zadaniem jest oczyszczanie i odtłuszczanie, tak jak w przypadku płynu do mycia naczyń. Ale kto chciałby myć włosy płynem do naczyń?
SLS-y mogą powodować podrażnienia skóry, zaczerwienienie i świąd. A to już prosta droga do łupieżu. Dlatego tym bardziej nie powinny się znaleźć w szamponie do włosów. Alternatywą są łagodniejsze detergenty, zaakceptowane przez międzynarodowe organizacje przyznające kosmetykom certyfikaty ekologiczne, które równie dobrze oczyszczą skórę głowy, ale przy tym jej nie podrażnią.
Cocamide DEA
Lubicie, gdy szampon się obficie pieni? To teraz może zmienicie przyzwyczajenia, bo duża piana bardziej szkodzi. Cocamide DEA to popularny środek pianotwórczy w szamponach i żelach pod prysznic. Sprawia, że szampon świetnie się pieni, ale jest bardzo szkodliwy. W badaniach na zwierzętach okazał się rakotwórczy. Producenci doskonale o tym wiedzą i niektórzy sami z niego rezygnują i zastępują go innym.
W amerykańskim stanie Kalifornia nie wolno sprzedawać kosmetyków zawierających ten składnik. Warto go unikać, bo nie jest niezbędny do wyprodukowania szamponu, a poza tym jest wiele innych naturalnych komponentów, dzięki którym szampon będzie się dobrze pienił.
Methylisothiazolinone/Methylchloroisothiazolinone
Nawet nie próbujcie poprawnie przeczytać tych nazw. Wystarczy zapamiętać, że zaczyna się na „methyl” i kończy na „thiazolinone”. To składnik uczulający i szkodliwy dla skóry. Dopuszczalne jego stężenie w kosmetykach wynosi zaledwie 0,01 proc. Mimo to Cosmetics Europe (europejska organizacja sektora kosmetycznego) już w 2013 roku zaleciła jego wycofanie z niektórych kosmetyków (w tym kosmetyków dla dzieci). Pisaliśmy o tym tutaj.
To popularny konserwant, który jest odpowiedzialny za alergie i zapalenia skóry (np. kontaktowe zapalenie skóry). Brytyjscy dermatolodzy wielokrotnie apelowali do producentów kosmetyków o usunięcie tych składników ze swoich produktów. Mimo to składnik ten wciąż jest dozwolony do stosowania w kosmetykach, ale również poddawany kolejnym badaniom, których wyniki być może w końcu przekonają Komisję Europejską do wydania odpowiedniego zakazu.
To nie są wszystkie potencjalnie szkodliwe składniki, jakie możecie znaleźć w szamponach, ale te najczęściej w szamponach występują. Czasami tylko jeden z nich, a czasami wszystkie naraz. Unikajcie każdego, bo szampony nie muszą ich zawierać, żeby porządnie umyć włosy.
Zobacz także

„Chcemy w tym trudnym i zabieganym świecie wspierać, kibicować i towarzyszyć kobietom”. Kwestionariusz urodowy: WIMIN

„Czy zaklejanie znamion plastrem lub punktowe stosowanie kremów z filtrem UV jest rozsądne?” – pytają lekarki prowadzące bloga Dermatolook

„Dopasowany – taki powinien być dobry kosmetyk”. Kwestionariusz urodowy: Ministerstwo Dobrego Mydła
Spodobał ci się ten artykuł? Poleć go koleżance
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.02.2021
„Nawet bardzo wprawieni w czytaniu składów odbiorcy mogą dać się złapać”. Dziewczyny z Piggypeg o (nie)etycznej reklamie kosmetyków

17.01.2021
Siwa przed trzydziestką. „Nie zamierzam robić z siebie pajaca. Tak bym się czuła, gdybym szła na kompromisy odnośnie tego, co można robić ze swoim ciałem”

19.12.2020
Swędzi cię głowa, masz łupież lub wiecznie tłuste włosy? W HelloNoShame o „wstydliwych” przypadłościach związanych z włosami rozmawiamy z trycholog Magdaleną Kanią

17.11.2020