Przejdź do treści

Maść z witaminą A – za jakie działanie docenisz ten niepozorny produkt?

Maść z witaminą A ratunkiem dla skóry. Jej właściwości i zastosowanie Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Maść z witaminą A to niedrogi i powszechnie dostępny produkt, który z powodzeniem zastąpi niejeden kosmetyk do pielęgnacji. Maść możesz nakładać pod oczy, na usta czy na całą twarz, aby pozbyć się pierwszych zmarszczek i poprawić jędrność skóry. Na czym opiera się skuteczność maści z witaminą A? Jak działa? Kiedy warto po nią sięgnąć? 

Maść z witaminą A – charakterystyka i informacje ogólne 

Maść z witaminą A to popularny i niedrogi – jej koszt to wydatek kilku złotych – produkt dostępny w każdej aptece. Ta niepozorna, zamknięta w tubce, lepka, na ogół biała maź wykazuje wiele dobroczynnych właściwości. A wszystko to dzięki swojemu składowi. Substancją czynną jest w niej bowiem retinol palmitas, czyli witamina A, która uznawana jest za jedną z najwcześniej odkrytych witamin. Cenili ją bowiem już starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie.  

Substancjami pomocniczymi, czyli poprawiającymi jakość i zastosowanie maści z witaminą A, są na ogół: wazelina, lanolina, wosk pszczeli, gliceryna, woda oczyszczona. Niekiedy na liście składników znaleźć można też substancje zapachowe np. aromat cytrynowy. 

Właściwości maści ochronnej z witaminą A 

Za jakie działanie ceniona jest maść z witaminą A? Odpowiedź jest prosta – za wszystkie te, które wykazuje witamina A. Zalicza się do nich: 

  • stymulowanie proliferacji i keratynocytów co pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, dzięki czemu dochodzi do poprawy elastyczności skóry; 
  • hamowanie transportu melaniny do keratynocytów, a tym samym zmniejszenie przebarwień; 
  • poprawę struktury warstwy rogowej naskórka, a w efekcie wzmocnienie funkcji ochronnych i zmniejszenie transepidermalnej utraty wody tzw. TEWL; 
  • działanie antyoksydacyjne; 
  • hamowanie ekspresji metaloproteinaz macierzy zewnątrzkomórkowej, enzymów odpowiedzialnych za przebudowę i degradację macierzy zewnątrzkomórkowej, dzięki czemu zwiększa się efektywność mechanizmów naprawczych po ekspozycji na promieniowanie UV. 
Bakuchiol

Maść z witaminą A – zastosowanie  

Wszechstronne działanie maści z witaminą, czyni z niej kosmetyk, który możesz wykorzystać do pielęgnacji niemal całego ciała. Jak stosować maść z witaminą A? 

Maść z witaminą A na zmarszczki 

Maść z witaminą A to jeden z najtańszych sposobów na poprawę elastyczności skóry i zniwelowanie zmarszczek. Wszystko to za sprawą stymulowania produkcji kolagenu.  Nie bez powodu witamina A nazywana jest przecież „witaminą młodości”.   

Maść z witaminą A pod oczy 

Witamina A to doskonałe remedium na zmęczoną i opuchniętą skórę pod oczami. Z powodzeniem możesz zatem zastąpić maścią kremy pod oczy. Pamiętaj, że witamina A nawilży i zabezpieczy skórę przed czynnikami zewnętrznymi, w tym przed utratą wody w tej niezwykle delikatnej części twojej twarzy. 

Maść z witaminą A na usta

Pamiętaj, że twoje usta pozbawione są gruczołów łojowych i warstwy rogowej. Dlatego właśnie szczególnie narażone są na negatywne działanie czynników zewnętrznych, w tym wiatru, wysokiej oraz niskiej temperatury. Doskonałym sposobem ich zabezpieczenia jest regularne stosowanie maści ochronnej z witaminą A. Pomoże ona także wtedy, gdy pojawi się na nich nieestetyczna i boląca opryszczka, witamina A działa bowiem przeciwzapalnie i nawilżająco. 

Maść z witaminą A na trądzik i przebarwienia

Witamina A jest powszechnie stosowana w terapiach przeciwtrądzikowych. Wprawdzie jej stężenie w maści nie jest tak duże, jak w preparatach przeznaczonych stricte do leczenia trądziku, to jednak jej regularna aplikacja pomoże uporać ci się z niewielkimi zmianami. Maść jest także doskonałym rozwiązaniem w przypadku pielęgnacji skóry po zakończonej terapii, pomoże bowiem zregenerować naskórek i pozbyć się przebarwień 

Maść z witaminą A na pękające pięty i suchą skórę stóp

Witamina A sprawdza się także w przypadku nadmiernie wysuszonych, a nawet pękających pięt. Wszystko to za sprawą właściwości nawilżających, a także zdolności regenerowania nawet zrogowaciałego naskórka. 

Maść z witaminą A na oparzenia słoneczne 

Maść z witaminą A jako sposób na oparzenia słoneczne? Zdecydowanie tak! Dzięki działaniu witaminy A nie tylko zwiększa ona zdolność naprawczą po ekspozycji na słońce, ale też chroni ją przed fotostarzeniem. 

Jak skóra reaguje na stres?

Maść z witaminą A – przeciwwskazania 

Choć maść z witaminą A może być wykorzystywana na wiele sposób, istnieją okoliczności, w których należy z niej zrezygnować. Przeciwwskazaniem do jej stosowania jest przede wszystkim uczulenie na witaminę A, które objawiają się podrażnieniem i zaczerwieniem skóry. Warto także pamiętać, że retinoidy należą do substancji, które mogą zagrażać płodowi. Dlatego też będąc w ciąży, należy powstrzymać się nawet od zewnętrznego stosowania produktów zawierających w swoim składzie witaminę A, również maściom.   

Bibliografia: 

 1. Bojarowicz H., Płowiec A., Wpływ witaminy A na kondycję skóry, Problemy Higieny i Epidemiologii 2010, 91, 3. 

2. Pawlaczyk M., Korzeniowska K., Witamina w kosmetologii i lecznictwie dermatologicznym, Farmacja Współczesna 2013,6.

3. Zasada M., Adamczyk A., Witamina A. Budowa i mechanizm działania, Kosmetologia Estetyczna 2018, 5, vol. 7. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: