Makijaż naturalny – dobry skład i efekt wow!
Kosmetyki naturalne kojarzą nam się głównie z pielęgnacją. A produkty do makijażu bez toksycznych składników? Są takie. I są dobre! Dziś udowadniamy, że zdrowy makijaż jest nie tylko możliwy, ale pozwala osiągnąć efekt w niczym nieustępujący tradycyjnej kolorówce. Sprawdziłyśmy to na sobie!
Używanie naturalnych kosmetyków do pielęgnacji to połowa sukcesu. Wyzwaniem jest kolorówka. Puder z talkiem, pomadka z ołowiem, podkład zapychający pory, nafaszerowane konserwantami cienie – po zmyciu makijażu możemy odkryć niechciane skutki uboczne, takie jak zaczerwienienia, wypryski czy alergie skórne.
Wiele kobiet przestaje się malować ze względu na podrażnienia (głównie dotyczy to produktów do makijażu oczu). Tymczasem nie musimy rezygnować z makijażu. Ba! Nawet mocny i wyrazisty makijaż nam nie zaszkodzi, pod warunkiem że nie zawiera szkodliwych składników. Czego więc unikać?
Puder z talkiem
Choć talk to naturalnie występujący minerał, nie wolno go wdychać, bo są badania potwierdzające, że może się przyczyniać do powstawania nowotworów i innych chorób płuc. Tymczasem talk to bardzo popularny składnik pudrów. Na skórze tworzy cienką warstwę, która może zapychać tłustą cerę. A więc zapudrujemy niedoskonałości, ale w efekcie możemy mieć ich jeszcze więcej.
Propylene Glycol
Popularny rozpuszczalnik, który jednocześnie pełni funkcję konserwantu. Jego zasadniczym minusem jest to, że ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka, co oznacza, że może transportować w głąb skóry inne składniki zawarte w kosmetykach, te odżywcze, ale również te potencjalnie szkodliwe. Według niektórych badań jest rakotwórczy. Na skórę działa wysuszająco i podrażniająco. Kosmetyki zawierające ten składnik stosowane w okolicach oczu mogą powodować zapalenie spojówek.
Parabeny
Dobrze znane konserwanty, które wciąż budzą wiele kontrowersji. Niektóre z nich są już zakazane np. w kosmetykach dla dzieci, inne mają ograniczone dopuszczalne stężenia. Parabeny przedłużają życie kosmetyków na sklepowej półce. Dlatego są chętnie stosowane do produkcji kosmetyków kolorowych. Mogą powodować reakcje alergiczne, a niektóre z nich podejrzewane są o to, że zachowują się tak jak estrogeny i przez to zaburzają gospodarkę hormonalną.
Pomadka z ołowiem
O tym, że w pomadkach może znajdować się ołów, pisaliśmy już tutaj.
Pomadki naturalne w niczym nie ustępują tym zwykłym, jeśli chodzi o trwałość i kolory. Różnica jest taka, że w przypadku produktów ekologicznych nie musimy się obawiać, że najemy się toksycznych składników, które potem będą się odkładać w organizmie.
Ale żeby was naprawdę przekonać do ekologicznych kosmetyków kolorowych, dałyśmy sobie zrobić trzy różne makijaże wyłącznie za pomocą kosmetyków ekologicznych marki Jane Iredale. Wszystkie produkty mają dobry skład i nie zawierają żadnego z ww. potencjalnie szkodliwych składników. Teraz możecie same sprawdzić, że kosmetyki do makijażu mogą być nie tylko upiększające, ale również zdrowe!
Fot: Katarzyna Milewska
Fot: Katarzyna Milewska
Fot: Katarzyna Milewska
Makijaże wykonała Magdalena Kołodziejczyk, fryzury Ewelina Czapla.
Polecamy
się ten artykuł?