Badanie satysfakcji z wielkości piersi. Pokazuje, że kobiety, które nie są z niej zadowolone, rzadziej się badają
Badanie satysfakcji z wielkości piersi nie jest optymistyczne. Jedynie 29 proc. kobiet jest zadowolonych z wielkości swoich piersi. Po analizie okazało się, że osoby, które nie lubią swojego biustu, rzadziej badają się w kierunku raka piersi.
Badanie satysfakcji z wielkości piersi – wyniki
Profesor Viren Swami z Anglia Ruskin University wraz z zespołem ponad 100 międzynarodowych ekspertów przeprowadził największe badanie międzykulturowe dotyczące satysfakcji z wyglądu własnego ciała. Wzięło w nim udział 18 541 kobiet z 40 krajów świata w wieku ok. 34 lat.
Badanie opublikowane w czasopiśmie „Body Image” wykazało, że 48 proc. ankietowanych kobiet chciałoby mieć piersi większe niż obecnie, a 23 proc. pragnęło mieć mniejszy biust. Tylko 29 proc. kobiet przyznało, że są zadowolone z jego wielkości.
Badanie satysfakcji z wielkości piersi – kraje
Najmniej zadowolone z wielkości swoich piersi są: Japonki (10 proc.), Chinki (13 proc.) i Egipcjanki (13 proc.). W pierwszej trójce krajów, w których kobiety są zadowolone z wielkości biustu, znalazły się: Kolumbia (57 proc.), Paragwaj (51 proc.) i Ghana (52 proc.).
Wśród przebadanych kobiet znalazły się też Polki. Naukowcy przepytali 999 kobiet z naszego kraju. 50 proc. badanych przyznało, że marzy o większych piersiach. 22 proc. stwierdziło, że wolałoby mieć mniejsze piersi, a tylko 28 proc. uznało, że są zadowolone z wielkości swojego biustu.
Badanie satysfakcji z wielkości piersi – wnioski
Po dokładnej analizie wyników badania okazało się, że kobiety, które nie są zadowolone z wielkości swojego biustu, rzadziej przeprowadzają samobadanie piersi i są mniej pewne w wykrywaniu zmian w piersiach. Miały też gorsze samopoczucie psychiczne, niższą samoocenę i poziom szczęścia.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet Polskiej populacji. Według danych zebranych w Krajowym Rejestrze Nowotworów liczba zachorowań przekroczyła 16,5 tys. rocznie. Szacuje się, że co roku na świecie rozpoznaje się ok. 1,5 mln zachorowań na raka piersi, a 400 tys. kobiet umiera z tego powodu.
Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi
Być może wiele z tych kobiet można byłoby uratować dzięki profilaktyce. Jeśli nowotwór zostanie wykryty w bardzo wczesnym stadium, gdy jest on jeszcze niewyczuwalny, ale uwidacznia się w badaniu mammograficznym, pacjentka ma niemal stuprocentową szansę na wyleczenie raka.
Temat raka jest nam również bardzo bliski. Starając się pomóc chorym kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Rak piersi niestety jest rzeczywistością ewentualnie przyszłością wielu z nas. Jeśli jesteś chora lub masz w otoczeniu kogoś, kto chorował lub walczy z nowotworem, ten poradnik jest dla ciebie.
Ubiegły rok był dla naszej redakcji Hello Zdrowie bardzo szczególny. Od pisania artykułów o doświadczeniach kobiet odnośnie raka piersi, przeszliśmy do działania. Instrukcja była tworzona wraz z kobietami, które przeszły raka piersi, ich rodzinami, znajomymi, z chirurgami, onkologiem, psychoonkologiem, a także fundacjami – Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią.
Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliłyśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.
Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.
Zobacz także
„A ty kiedy ostatni raz byłaś u ginekologa? Przy ostatniej ciąży?” Lekarze w sieci przypominają o badaniach profilaktycznych
„Jakby lekarz chciał mi powiedzieć, że jestem za młoda na raka”. Ania Domiańczyk o życiu z rakiem
„Jestem, badam się” – akcja, która ma przypominać kobietom o badaniach profilaktycznych
Polecamy
„Jest OK nie być OK ze swoim ciałem” – mówi Betty Q, performerka burleski
„Robiłam wszystko, żeby nie ściągać na siebie spojrzeń, nie przyciągać uwagi”. Iza Sakutova o życiu z dużym biustem
Czy usuwanie tatuażu jest możliwe? Ile kosztuje?
Jak powstają rozstępy na pośladkach? Domowe sposoby i skuteczne zabiegi na rozstępy
się ten artykuł?