Bimatoprost – dlaczego jest składnikiem odżywek do rzęs i serum?
Bimatoprost wykorzystywany jest w przemyśle farmaceutycznym do produkcji kropel do oczu przeznaczonych do leczenia jaskry. Skutkiem ubocznym stosowania tej substancji jest wzrost rzęs i ich przyciemnienie. Jak działa bimatoprost? Czy jest szkodliwy? Czy odżywki do rzęs z bimatoprostem są bezpieczne?
Bimatoprost – co to za substancja?
Bimatoprost to organiczny związek chemiczny, który jest syntetycznym odpowiednikiem prostaglandyn, czyli grupy hormonów o bardzo silnym działaniu. Prostaglandyny występują we wszystkich tkankach i narządach.
Medyczne wykorzystanie bimatoprostu
Jedną z właściwości bimatoprostu jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego oka poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej. Ze względu na tę właściwość bimatoprost wykorzystywany jest do produkcji kropel do oczu przeznaczonych do leczenia jaskry oraz nadciśnienia wewnątrzgałkowego u osób dorosłych.
Krople do oczu z bimatoprostem są lekiem wydawanym na receptę.
Zastosowanie bimatoprostu w odżywkach do rzęs
Badania kliniczne leków zawierających bimatoprost wykazały, że stosowanie tej substancji wywołuje skutek uboczny w postaci zmiany wyglądu rzęs. Dzieje się tak dlatego, że bimatoprost stymuluje wzrost włosa. Substancja ta wydłuża fazę anagenu (faza aktywnego wzrostu włosa). Dzięki temu naturalny proces wypadania rzęs zostaje opóźniony – rzęsy i brwi rosną dłużej niż ma to miejsce bez stymulacji bimatoprostem. Dodatkowo bimatoprost powoduje, że włoski stają się mocniejsze, grubsze, ciemniejsze, a przez to bardziej wyraziste. Tę właściwość bimatoprostu wykorzystują producenci serum do rzęs i odżywek do brwi.
Bimatoprost a inne odżywki do rzęs
Odżywki do rzęs z bimatoprostem uważane są za najskuteczniejsze odżywki do rzęs. Zaleceniem do stosowania odżywek z bimatoprostem jest m.in. hipotrofia (przerzedzenie rzęs), także na skutek leczenia z wykorzystaniem chemio- i radioterapii.
„Konkurencyjnym” dla brimatoprostu składnikiem odżywek do rzęs brwi jest olej rycynowy. Producenci kosmetyków do rzęs i brwi często sięgają także po syntetyczne zamienniki bimatoprostu.
Znajdziesz je w kosmetykach pod nazwami:
- Dechloro Dihydroxy Difluoro Ethylcloprostenolamide,
- 2-Fenoksyetanol,
- Ethyl Tafluprost Amide,
- Isopropyl Cloprostenate,
- Trifluoromethyl dehydrolatanoprost.
Czy bimatoprost jest szkodliwy?
Bimatoprost nie jest uznawany za substancję szkodliwą. W 2001 amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła bimatoprost jako substancję bezpieczną do stosowania w lekach okulistycznych. Stosunkowo niedawno, bo w 2008 roku, składnik ten został dopuszczony do użytku w przemyśle kosmetycznym. Dozwolone stężenie bimatoprostu w preparatach kosmetycznych to 0,03%, czyli dziesięciokrotnie niższe niż w lekach. Bimatoprost wykazuje stosunkowo niewielką ilość ogólnoustrojowych działań niepożądanych.
Ze względu na fakt, bimatoprost jest dosyć nowym składnikiem odżywek, nie są jeszcze znane skutki długotrwałego stosowania kosmetyków z tą substancją.
Czy odżywki do rzęs z bimatoprostem są bezpieczne?
Wszystkie odżywki do rzęs, zarówno z bimatoprostem, jak i bez tego składnika, działają na tej samej zasadzie – wydłużają wzrost włosa, dzięki czemu włoski wypadają później i mogą urosnąć dłuższe. Ponadto pod wpływem działania serum włoski rzęs i brwi stają się mocniejsze, grubsze i ciemniejsze.
Stosowanie odżywek do rzęs ma też jednak ciemną stronę. Po pierwsze, odżywki do rzęs i brwi działają tylko podczas stosowania. Ich odstawienie spowoduje, że włoski powrócą do swojego wyglądu sprzed stosowania odżywek. Przyzwyczajenie się do swoich „poprawionych” rzęs – znacznie dłuższych i ciemniejszych od naturalnych – może spowodować frustrację po odstawieniu odżywki i wręcz uzależnienie od stosowania tego typu produktów. A to nie jest bezpieczne, ze względu na wspomniany brak badań dotyczących długotrwałego stosowania bimatoprostu. Tym bardziej że opinie na temat bimatoprostu są podzielone.
Wiele osób po stosowaniu serum do rzęs z bimatoprostem zauważyło spektakularny efekt wydłużenia i przyciemnienia rzęs. Z drugiej strony znaczna część opinii na temat bimatoprostu wskazuje na skutki uboczne stosowania preparatów z tym składnikiem takie jak:
- opadająca powieka,
- zapalenie brzegów powiek,
- alergiczne zapalnie spojówek,
- przekrwienie spojówek,
- ból i swędzenie oczu,
- łzawienie,
- pogorszenie ostrości widzenia.
Ponadto stosowanie bimatoprostu może powodować nadmierny wzrost rzęs, także tam, gdzie nie powinno ich być – np. wewnątrz oka. Tak umiejscowiona rzęsa może podrażniać gałką oczną i wywołać stan zapalny. Dodatkowo przy leczeniu bimatoprostem stwierdzano też zmianę koloru tęczówki oka.
Jak stosować odżywki z bimatoprostem?
Odżywkę do rzęs z bimatoprostem należy stosować raz dziennie na noc. Preparat należy nakładać na oczyszczoną i suchą skórę powiek, wzdłuż linii górnych rzęs. Jak zwracają uwagę producenci, należy uważać, by preparat nie dostał się do oka, bo może to wywołać wymienione wyżej skutki uboczne. Niestety, przy stosowaniu jakiegokolwiek preparatu tak blisko oka trudno uniknąć takiego ryzyka.
Bibliografia:
- Brubaker R. F., Mechanism of action of bimatoprost (Lumigan™), Survey of ophthalmology 2001, vol. 45, sup. 4: S347-S351, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0039625701002132 [dostęp 17.04.2023].
- Korczyńska S., Działania (nie)pożądane bimatoprostu w odżywkach do rzęs, https://biotechnologia.pl/kosmetologia/artykuly/dzialania-nie-pozadane-bimatoprostu-w-odzywkach-do-rzes,15507.html?mobile_view=true [dostęp: 17.04.2023].
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0190962204012769 [dostęp 17.04.2023].
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Piotr Gaca o tym, jak został mistrzem kobido. „W piątek złożyłem wypowiedzenie w banku, a w poniedziałek zaczął się nowy rozdział w moim życiu”
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
się ten artykuł?