Przejdź do treści

Olejek rycynowy na brwi i rzęsy – stosowanie, efekty

Olejek rycynowy na brwi i rzęsy - stosowanie, efekty Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olej rycynowy przez lata wykorzystywany był w medycynie ludowej na dolegliwości żołądkowe. Obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem w kosmetologii jako składnik kremów, mydeł czy olejków do masażu. Często jest stosowany do pielęgnacji brwi i rzęs. Jak używać olejku rycynowego na rzęsy i brwi oraz gdzie można go kupić? Czy olejek rycynowy faktycznie przyspiesza porost rzęs?

Olej rycynowy – co to za substancja?

Olej rycynowy to gęsty olej wytwarzany z nasion rącznika pospolitego. Dzięki odpowiedniej obróbce termicznej (olej jest tłoczony na zimno) nie zawiera rycyny, która jest bardzo trującym białkiem. Do tej pory olejek rycynowy stosowany jest zazwyczaj w formie doustnej jako lek na zaparcia. Ze względu na swoje właściwości pomaga w zwalczaniu zmian trądzikowych, wzmacnia i nabłyszcza włosy, a także jest używany jako odżywka do rzęs i brwi.

Jak stosować olejek rycynowy na rzęsy?

Nakładanie kosmetyków, które mają mieć odżywcze działanie, należy zacząć od demakijażu. Na powiekach ani rzęsach nie mogą pozostawać resztki makijażu czy tuszu, bo olejek nie będzie miał szansy prawidłowo działać. Następnie należy pokryć olejkiem rycynowym rzęsy przy pomocy starej, wyczyszczonej szczoteczki do tuszu. Trzeba uważać, by olejek nie dostał się do oczu, bo może mocno podrażnić spojówki. Podobnie jak profesjonalne odżywki do rzęs, najlepiej nakładać olejek rycynowy przed położeniem się spać – można go trzymać na rzęsach całą noc. Rano wystarczy delikatnie zmyć pozostałości olejku wacikiem nasączonym wodą.

Lifting rzęs. Na czym polega popularny zabieg i jakie ma zalety?/Pexels

Olejek rycynowy na rzęsy – efekty

Olejek rycynowy zastosowany na rzęsy przyniesie podobne efekty jak komercyjne, dostępne w drogeriach odżywki do rzęs. Przyspieszy ich porost, znacznie przyciemni i pogrubi. Olejek rycynowy należy do substancji wydłużających fazę aktywnego wzrostu rzęsy. Rzęsy rosną dłużej, przez co osiągają większą długość. Podobnie jak w przypadku wielu innych kosmetyków, aby zobaczyć pierwsze efekty należy stosować olejek systematycznie przez co najmniej kilka tygodni.

Jak stosować olejek rycynowy na brwi?

Olejek na brwi, podobnie jak na rzęsy, najlepiej nakładać za pomocą nieużywanej szczoteczki do rzęs (szczoteczkę można zastąpić patyczkiem kosmetycznym). Również jak w przypadku rzęs, najlepiej zrobić to przed snem. Po nocy wystarczy zmyć olejek z brwi wacikiem nasączonym ciepłą wodą. Podobnie jak w przypadku nakładania olejku na rzęsy, trzeba zachować ostrożność i nie dopuścić do dostania się substancji do oka.

Olejek rycynowy na brwi – efekty

Olejek rycynowy przyciemnia brwi, podobnie jak rzęsy. Sprawia, że wyrastające włoski stają się grubsze, mocniejsze, bardziej widoczne i jest ich po prostu więcej.

Olejek rycynowy – efekty uboczne

Generalnie olejek rycynowy jest bezpieczną, delikatną substancją, niewywołującą poważniejszych podrażnień skóry. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność przy aplikacji olejku w okolicy oczu, może je silnie podrażnić. Olejek wzmacnia włosy, rzęsy i brwi, więc nie powinien wywoływać ich wypadania. Jeśli jednak zauważysz, że brwi czy rzęsy zaczęły wypadać, natychmiast przerwij stosowanie olejku – widocznie akurat ten kosmetyk ci nie służy. Olejku rycynowego nie powinno stosować się będąc w ciąży ani w czasie karmienia piersią.

Przy stosowaniu jakichkolwiek substancji na skórę po raz pierwszy, trzeba brać pod uwagę możliwość wystąpienia alergii. Dla swojego bezpieczeństwa warto przed pierwszym użyciem olejku rycynowego nałożyć jego niewielką ilość na skórę przedramienia. Jeśli nie pojawi się zaczerwienienie, a skóra nie zacznie swędzieć, możemy spokojnie użyć danego preparatu.

Olejek rycynowy na rzęsy – opinie

Na stronach internetowych, na których użytkowniczki polecają sobie różnego rodzaju kosmetyki, można spotkać bardzo pozytywne opinie na temat działania olejku rycynowego na rzęsy. Olejek rycynowy znacznie przyciemnia rzęsy, sprawia, że są grubsze i bardziej gęste. Równie dobre opinie zbiera olejek rycynowy stosowany na brwi. Osoby, które z niego twierdzą, że brwi po stosowaniu olejku rycynowego rosną szybciej, są gęstsze i lśniące.

Poza chwaleniem wysokiej skuteczności olejku, wiele osób potwierdza jednak bardzo nieprzyjemne konsekwencje dostania się olejku do oczu – wyraźne zaczerwienie okolicy oka i mocne pieczenie.

kobieta włosy

Olej rycynowy – gdzie kupić?

Gdzie kupić olejek rycynowy? Można go kupić w większości aptek. Cena za buteleczkę 50 ml olejku rycynowego to ok. 5-10 zł.

Jak zrobić odżywkę do rzęs w domu?

Jest kilka domowych sposobów na zrobienie skutecznej i taniej odżywki do rzęs. Olejek rycynowy już w sam sobie jest świetną odżywką, ale jeśli zależy ci na dodatkowych wartościach odżywczych dostarczanym rzęsom, można dodać do oleju rycynowego dobrej jakości oliwę z oliwek (Extra Virgin), która jest źródłem witaminy A i E. Olejek rycynowy można też mieszać z olejkiem migdałowym.

Odżywkę do rzęs można zrobić też z olejku arganowego i wazeliny (wazelina ułatwi rozprowadzenie odżywki na rzęsach) albo z olejku wiesiołka i olejku kokosowego. Tworząc odżywkę, olejki łączy się w tych samych proporcjach (tyle samo oleju rycynowego co oliwy, tyle samo oleju rycynowego co innego oleju itd.). Wymienione odżywki można nakładać na powiekę wzdłuż linii rzęs cienkim pędzelkiem (takim jak od eyelinera).

 

Źródła:

  1. Final report on the safety assessment of Ricinus Communis (Castor) Seed Oil, Int J Toxicol, 2007. Dostęp: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18080873/

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: