Borowina – właściwości, wskazania do kąpieli borowinowych
Dobroczynne właściwości naturalnego surowca, jakim jest borowina, od lat wykorzystywane są w uzdrowiskach, sanatoriach i gabinetach odnowy biologicznej. Kąpiele borowinowe leczą niektóre dolegliwości, relaksują i mają zbawienny wpływ na cerę. Co warto wiedzieć o „czarnym złocie”, jak określana jest borowina? Komu pomogą okłady, a dla kogo dobra będzie kąpiel borowinowa?
Czym jest borowina?
Borowiny to nic innego jak polskie peloidy, czyli powstające przez lata torfy. Nazwa „borowina” związana jest z miejscem, w którym można ją znaleźć, czyli borami. Borowina posiada w składzie związki organiczne o właściwościach terapeutycznych (m.in. bituminy, kwasy huminowe, żywice i woski), a także związki mineralne (makroelementy i mikroelementy). Charakterystycznymi cechami borowiny są wysoka wodochłonność i przewodnictwo cieplne (borowina wolno oddaje ciepło).
Właściwości borowiny
Właściwości upiększające, prozdrowotne i relaksujące borowiny związane są z obecnością w niej kwasów huminowych i estrogenów. Borowina wykazuje działanie:
- immunostymulacyjne (służące likwidacji ognisk zapalnych),
- bakteriobójcze i bakteriostatyczne,
- oczyszczające (zmiękczanie, nawilżanie, odświeżanie i wygładzanie naskórka, oczyszczanie porów),
- regeneracyjne (odbudowa naskórka),
- wspomagające leczenia przewlekłych chorób układu kostnego i mięśniowego,
- niwelowanie obrzęków,
- przeciwbólowe (kąpiele borowinowe niwelują bóle szyi, barków i lędźwi),
- pobudzające krążenie (ze względu na właściwości rozgrzewające),
- łagodzące dolegliwości układu pokarmowego,
- wspomagające leczenie chorób układu rozrodczego.
Kąpiele borowinowe – co to?
Jednym z najpopularniejszych zabiegów z użyciem borowiny są kąpiele borowinowe. Zabieg wykonywany jest przede wszystkim w punktach odnowy biologicznej i sanatoriach. Ze względu na wysoką cenę borowiny rzadkością są całkowite kąpiele w papce borowinowej. Najczęściej do przygotowania kąpieli borowinowej stosuje się papkę borowinową rozpuszczoną w wodzie (czasem zamiast „zwykłej” wody stosowana jest woda zdrojowa). Zawartość borowiny powinna wynosić ponad 5 proc.
Na czym polega kąpiel borowinowa?
Kąpiel borowinowa polega na powolnym nagrzewaniu ciała pacjenta, w wyniku czego organizm uruchamia mechanizmy termoregulacji, chroniącej przed nadmiernym przegrzaniem. Celem zabiegu jest przegrzanie tkanek organizmu, co prowadzi do ich odżywienia, dotlenienia, poprawy przemiany materii i zwiększenia metabolizmu komórkowego.
Wskazania do kąpieli borowinowej
Dla kogo są przeznaczone kąpiele borowinowe? Wskazane są przy wielu dolegliwościach, należą do nich:
- nerwobóle,
- zapalenia okołostawowe,
- choroby reumatoidalne,
- schorzenia narządów ruchu,
- urazy narządów ruchu wywołane stłuczeniami, złamaniami, zwichnięciami,
- choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa i stawów,
- niektóre choroby układu rodnego (np. stany zapalne pochwy, nadżerki, niedoczynność hormonalna),
- niektóre choroby układu pokarmowego.
Przeciwwskazania do kąpieli borowinowej
Jak w przypadku większości zabiegów prozdrowotnych, istnieje grupa schorzeń czy stany organizmu, w przypadku których korzystanie z kąpieli borowinowych nie jest wskazane. Do głównych przeciwwskazań do zażywania kąpieli borowinowej należą:
- ciąża,
- cukrzyca,
- żylaki,
- choroby nerek,
- choroby serca,
- niewydolność krążeniowa,
- nadciśnienie i zbyt niskie ciśnienie,
- niedokrwistość,
- zapalanie żył,
- żylaki,
- ostre stany zapalne.
Jak zrobić kąpiel borowinową w domu?
Aby móc rozkoszować się zdrowotnymi właściwościami borowiny, nie trzeba wyjeżdżać do sanatorium. Możliwe jest wykonanie domowej kąpieli borowinowej. Potrzebny będzie do niej preparat z borowiną (na jedną kąpiel potrzebujemy 50-100 ml preparatu). Wodę należy nagrzać do temperatury 37-39 st. C. Długość kąpieli nie powinna przekraczać 20 minut. Kąpiel powinna zakończyć się opłukaniem ciała czystą wodą. Preparat z borowiną można kupić w sanatoriach, SPA i sklepach internetowych. Szukajmy specyfików opisanych jako „borowina – koncentrat do kąpieli” lub „płyn do kąpieli z ekstraktem z borowiny”.
Kąpiele borowinowe a peloidoterapia
Kąpiele borowinowe są częścią peloidoterapii. Nazwa peloidy wywodzi się od słowa pelos (gr. błoto). Peloidy tworzą się w wyniku procesów geologicznych przez wiele tysięcy lat. Ich właściwości zależą od substancji organicznych występujących na danym obszarze i warunków fizycznych w jakich powstają, dlatego inne peloidy występują np. na Węgrzech w okolicy ciepłych źródeł, a inne w Polsce.
Inne zabiegi z zastosowaniem borowiny
Borowinę wykorzystuje się także do zabiegów kosmetologicznych innych niż kąpiele borowinowe. Jednym z nich są okłady borowinowe. Okłady wykonywane są z rozdrobnionej, świeżej borowiny, która jest podgrzana do temperatury 40-45 st. C. Na ciało nakładana jest kilkucentymetrowa warstwa borowiny. Następnie ciało owijane jest folią i dodatkowo – dla podtrzymania wysokiej temperatury – kocem lub ręcznikiem. Zabieg wykonuje się na całym ciele lub jego części.
Z borowiny otrzymuje się także pasty borowinowe, wykorzystywane w kosmetologii jako maseczki lub okłady. Borowinę dodaje się również do kosmetyków naturalnych: szamponów, kremów czy pasty do zębów.
Źródła:
- Kasprzak Wojciech, Agata Mańkowska, Fizjoterapia w kosmetologii i medycynie estetycznej. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010 r.
Zobacz także
„Chcesz mieć zgrabną sylwetkę? Zdradzę ci sekret”. Fizjoterapeutka pisze, jakie ćwiczenie warto dodać do treningów
„Masaż w ciąży jest bezpieczny zarówno dla mamy jak i dla dziecka, doskonale poprawia samopoczucie fizyczne i psychiczne” – mowi fizjoterapeutka Marlena Gadomska
„Miednica to nasze kobiece centrum dowodzenia”. Mięśnie Kegla potrzebują treningu, fizjoterapeutka wyjaśnia jak to robić i w jaki sposób ciało nam się odwdzięczy
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
„To, co widzimy na skórze, to wierzchołek góry lodowej”. O wyzwaniach psychodermatologii mówi dr Maja Czerwińska-Rogowska
Nie warto się chować! Kampania „Daj Się Odkryć” wspiera osoby chore na łuszczycę
Moc miedzi. Pierwiastek, który znaczy więcej, niż myślisz
Pryszcze na plecach to uciążliwy problem. Jak się ich pozbyć?
się ten artykuł?