Co twoja cera mówi o twoich włosach? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan
Twoje pory na twarzy to twoje mieszki na głowie. Twoje brwi i rzęsy to kierunkowe odzwierciedlenie linii granicznej włosów. Niechciane włoski nad górną wargą i przy policzkach na twarzy to informacja hormonalna. A to tylko szczyt „góry włosowej” – pisze w swoim najnowszym poście na Instagramie trycholożka Marta Klowan. Czego jeszcze możemy się dowiedzieć o swoich włosach, patrząc przez pryzmat cery?
Skóra to zwierciadło całego organizmu
Masz problemy z cerą? Jest całkiem prawdopodobne, że twoja skóra głowy również potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Jak pisze Marta Klowan, skóra to zwierciadło naszego organizmu. „Oceniając problem skóry głowy, konieczne jest szersze spojrzenie i ocena stanu cery” – dodaje trycholożka.
Specjalistka w swoim wpisie na Instagramie zwróciła uwagę na kilka miejsc na naszej twarzy, które mogą również świadczyć o kondycji włosów.
- Suche usta, zajady, wypryski na brodzie to najczęściej niedobory cynku, witamin z grupy B lub/i witaminy D3. Problemy skórne tego typu mogą świadczyć również o łupieżu oraz świądzie skóry głowy.
- Stany o charakterze zapalnym (takie jak strupki) pojawiają się natomiast z powodu niskiej odporności i obecności drożdżaków. Z tej samej przyczyny osoba może zmagać się z wypadaniem włosów.
- Czoło to strefa odstresowa. Trądzik w tej części ma często podłoże hormonalne. Wysoki kortyzol skutkuje również m.in. łojotokiem skóry głowy i wypadaniem włosów.
- Podrażnienia i stany zapalne skóry w okolicy policzków mogą świadczyć o cienkiej skórze głowy, często z pieczeniem i/lub świądem.
Badania – jakie wykonać?
Jeśli piecze nas skóra głowy, warto wykonać morfologię, sprawdzić zawartość witaminy D3 i wykonać badanie eGfR. Jeśli zauważymy rumień, sprawdźmy ferrytynę, żelazo, B6 i cholesterol. Ból skóry głowy powinien być sygnałem, by przebadać się pod kątem zawartości witaminy B12 w organizmie oraz magnezu i miedzi. Warto zrobić też próby wątrobowe.
Przetłuszczona skóra głowy to znak, żeby wykonać badania na zawartość cynku, kwasu foliowego, ferrytyny oraz wykonać tzw. profil hormonów kobiecych. Z kolei przesuszona skóra głowy albo łupież sygnalizują potrzebę wykonania badań pod kątem witaminy D3 i ferrytyny oraz morfologii i posiewu kału w kierunku pasożytów oraz bakterii probiotycznych.
Marta Klowan – kim jest?
To ekspertka pielęgnacji włosów, trycholożka, autorka poradników. Włosami zajmuje się od niemal 20 lat. Jak sama o sobie pisze:
„Łączę pracę trychologa z wybranymi elementami kosmetologii, dermatologii i fryzjerstwa. Kładę nacisk na naturalną pielęgnację i holistyczne podejście do pacjenta trychologicznego, otaczając kompleksową opieką wymagające włosy”.
Profil Marty Klowan na Instagramie obserwuje obecnie ponad 23 tys. osób.
RozwińPolecamy
Adrianna Śladowska: „Trądzik przestaje dotyczyć tylko osób w wieku dojrzewania, a coraz częściej dotyka dorosłych”
Farby chemiczne kontra naturalne barwniki. Trycholog Dawid Mazerski obala mity o farbowaniu włosów
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Hair cycling – nowy trend w pielęgnacji. „Trzy proste kroki do regeneracji zniszczonych włosów” – mówi trycholożka
się ten artykuł?