Przejdź do treści

Nawilżaj, masuj, chroń przed słońcem! Czy wiesz jak dbać o piersi? Sprawdź, co radzą dermatolożki

dermatolożki @dermatolook
zdjęcie: https://www.instagram.com/dermatolook/
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dbanie o piersi powinno być naszą codzienną rutyną. Niestety, w większości przypadków zapominamy o ich pielęgnacji, tłumacząc to brakiem czasu. A wystarczy poświęcić kilka minut dziennie, aby były piękne i zdrowe. – Bez względu na to, czy twoje piersi są małe, duże, sterczące czy utraciły swoją jędrność, każdym należy się tak samo dobre traktowanie – przypominają dermatolożki. Czy wiesz jak o nie zadbać? 

Dermatolook” to profil na Instagramie prowadzony przez trzy lekarki: Martę Wieczorek, Julię Lanckorońską i Aleksandrę Malewską. W ostatnim czasie dermatolożki wzięły pod lupę temat piersi. Dla nas, kobiet, to szczególnie ważny obszar ciała. Czy pamiętasz o regularnych badaniach? Dbasz o nie codziennie?

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Jak dbać o piersi? Bez względu na to, czy Twoje piersi są małe, duże, sterczące czy utraciły swoją jędrność – każdym należy się tak samo dobre traktowanie. Na czym polega pielęgnacja biustu? 1. Nawilżanie- wybierz ulubiony balsam lub krem do ciała, który stosujesz na codzień. Na rynku jest tez wiele preparatów przeznaczonych specjalnie dla biustu- bez względu na to, co wybierzesz- pielęgnuj nim skórę regularnie- minimum raz dziennie. W czym tkwi sekret? Regularnie nawilżania i natłuszczana skóra szybciej się regeneruje, jest elastyczna i sprężysta. 2. Mycie – myjąc ciało nie zapominaj o piersiach- do mycia biustu najlepiej używaj delikatnej gąbki, która oczyści nadmiernie nagromadzony naskórek i przygotuje skórę do dalszych etapów pielęgnacji 3. Masaż – tu nie obejdzie się bez szczoty! Szczotkowanie skóry na sucho ma całe mnóstwo dobroczynnych właściwości- pobudza krążenie, odpływ chłonki, intensywnie pobudza skórę do produkcji kolagenu, przez co skóra staje się jędrna, elastyczna i sprężysta 4. Ochrona przed słońcem- czy nosząc latem głębokie dekolty pamiętasz o filtrze UV? Jeśli nie, najwyższy czas by to zmienić. Skóra dekoltu jest bardzo wrażliwa i nieustannie narażona na promienie ultrafioletowe, a tu już o krok od fotouszkodzenia skóry, utraty elastyczności i sprężystości. 5. Dobrze dobrany stanik – do tego chyba nikogo nie musimy przekonywać. W naszej ankiecie wiele razy odpowiadalyscie, że regularnie korzystacie z pomocy brafitterki. Zajrzyjcie na nasze zapisane story- tam dużo polecanych przez Was marek bieliźniarskich, które produkują świetne staniki 6. Regularne badania- tu bywa gorzej- wiele z nas nie bada się regularnie, a to ogromny błąd! Regularne samobadanie piersi plus badanie u lekarza to klucz do zdrowia. Badaj się raz w miesiącu, w tym samym dniu cyklu- musisz znać każdą część swoich piersi, bo tylko dzięki temu w razie potrzeby wyczujesz coś niepokojącego. Achhh i pamiętaj- nawet jeśli karmisz- możesz iść do lekarza na USG piersi. C.d. W komentarzu

Post udostępniony przez Dermatolook (@dermatolook)

Jak dbać o piersi?

O tym, jak należy dbać o piersi, napisały dermatolożki, prowadzące profil @dermatolook na Instagramie.

Nawilżanie

Nawilżanie skóry może wydawać się odrobinę uciążliwe. Nie można jednak zaprzeczyć, że natłuszczona jest bardziej elastyczna i sprężysta. Skóra wokół piersi jest delikatna, dlatego używaj kosmetyków, które nie zawierają substancji drażniących. Jeśli zauważysz zaczerwienienie lub wysypkę w okolicy klatki piersiowej, może to być reakcja skóry na tkaninę syntetyczną w ubraniu lub substancję chemiczną w produkcie nawilżającym. Zwróć uwagę na skład kosmetyków, których używasz.

Wybierz ulubiony balsam lub krem do ciała, który stosujesz na codzień. Na rynku jest tez wiele preparatów przeznaczonych specjalnie dla biustu- bez względu na to, co wybierzesz- pielęgnuj nim skórę regularnie- minimum raz dziennie. W czym tkwi sekret? Regularnie nawilżania i natłuszczana skóra szybciej się regeneruje, jest elastyczna i sprężysta

napisały dermatolożki na swoim profilu @dermatolook na Instagramie

Mycie piersi

Nie trzeba przypominać, że mycie się jest podstawowym elementem higieny osobistej. Nie omijaj okolicy piersi. Dobrze jest użyć delikatnej gąbki.

Myjąc ciało, nie zapominaj o piersiach - do mycia biustu najlepiej używaj delikatnej gąbki, która oczyści nadmiernie nagromadzony naskórek i przygotuje skórę do dalszych etapów pielęgnacji.

Dr Małgorzata Andrzejewska

Masaż

Wokół twoich piersi znajdują się węzły chłonne, które zawierają płyn zwany limfą, który pomaga zwalczać choroby. Układ limfatyczny opiera się na ruchu ciała, tak aby płyn mógł sprawnie się poruszać. Jak możemy to wspomóc? Jednym ze sposobów jest masaż piersi, który wykonujemy w kierunku serca. Masowanie jest również bardzo relaksujące i pomaga nam się odstresować. Do masażu możesz użyć specjalnej szczotki.

Szczotkowanie skóry na sucho ma całe mnóstwo dobroczynnych właściwości- pobudza krążenie, odpływ chłonki, intensywnie pobudza skórę do produkcji kolagenu, przez co skóra staje się jędrna, elastyczna i sprężysta.

Ochrona przed słońcem

Skóra piersi jest bardzo wrażliwa. Zakrycie ubraniem nie czyni ich mniej podatnymi na uszkodzenia słoneczne. Dlatego zaleca się stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym, aby chronić piersi przed rakiem skóry i zapobiegać zwiotczeniu.

Czy nosząc latem głębokie dekolty pamiętasz o filtrze UV? Jeśli nie, najwyższy czas by to zmienić. Skóra dekoltu jest bardzo wrażliwa i nieustannie narażona na promienie ultrafioletowe, a tu już o krok od fotouszkodzenia skóry, utraty elastyczności i sprężystości.

Dobrze dobrany stanik

Jeśli piersi nie są odpowiednio podparte, więzadła się rozciągają i zwisają. Aby temu zapobiec, ważne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar i kształt stanika, a także prawidłowo go nosić. Pamiętaj, aby mierzyć je raz na jakiś czas – piersi z biegiem czasu zmieniają swój kształt i rozmiar.

Odpowiednio dobrany stanik to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Masz źle dobrany? Licz się z konsekwencjami. Zaczynając od samych bólów – kręgosłupa, karku, ramion – po zmiany w tkance piersiowej. Jeżeli kobieta o pełniejszym biuście źle dobierze obwód biustonosza, to cały ciężar piersi jest uniesiony na ramionach. Odczuwa wówczas napięcie w górnych partiach pleców. Do tego mogą dochodzić podrażnienia skóry przez wrzynające się ramiączka bądź przez zbyt luźny obwód biustonosza, który przesuwa się, powodując otarcia. Można mówić o wielu problemach z postawą ciała, które również dotyczą właścicielek mniejszych piersi.

akcja jestem, badam się

Regularne badania

Samobadanie piersi możesz zrobić przed lustrem lub pod prysznicem. Stań nago i unieś obie ręce do góry. Uważnie przyjrzyj się swoim piersiom – czy widzisz jakieś zmiany w ich kształcie, czy skóra jest napięta, czy nie pojawiły się jakieś zaczerwienienia? Na tej samej zasadzie obejrzyj piersi trzymając ręce na biodrach. Następnie umieść lewą rękę za głową i prawą dłonią zbadaj lewą pierś. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj kółka wzdłuż piersi – z góry na dół i z powrotem. Na koniec ściśnij brodawkę i zobacz, czy nie wydobywa się z niej żaden płyn. To samo zrób z drugą piersią. Nie zapomnij też o zbadaniu węzłów chłonnych pod pachami – zrób to podobnie trzema placami, jak badałaś piersi.

Wiele z nas nie bada się regularnie, a to ogromny błąd! Regularne samobadanie piersi i badanie u lekarza to klucz do zdrowia. Badaj się raz w miesiącu, w tym samym dniu cyklu- musisz znać każdą część swoich piersi, bo tylko dzięki temu w razie potrzeby wyczujesz coś niepokojącego.

Ćwiczenia

Podobnie jak w przypadku reszty ciała, piersi wymagają regularnych ćwiczeń. Zwiększona aktywność fizyczna zmniejsza ogólne ryzyko raka piersi, więc umiarkowane ćwiczenia pomogą je chronić.

Piersi składają się z tkanki gruczołowej i tłuszczowej, jednak dużą rolę w ich wyglądzie odgrywają mięśnie przedniej ściany klatki piersiowej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.