Demakijaż skóry trądzikowej – jak powinien wyglądać? Wyjaśnia kosmetolożka
Demakijaż to jeden z ważniejszych, jak nie najważniejszy etap pielęgnacji. To, od niego zależy, w jakiej kondycji będzie nasza skóra. „Prawidłowo oczyszczona skóra pozwala lepiej działać produktom kosmetycznym i zawartym w nich składnikom aktywnym” – wyjaśnia mgr kosmetologii, Joanna Skrzypczak. Specjalistka, znana w sieci jako Ekspert Kosmetyczny, wyjaśnia, jak powinien wyglądać demakijaż w przypadku skóry trądzikowej.
Joanna Skrzypczak jest kosmetolożką, znaną w mediach społecznościowych jako Ekspert Kosmetyczny. Ekspertka na swoim instagramowym profilu chętnie dzieli się wiedzą, szczególnie z zakresu pielęgnacji skóry, czym przysparza sobie coraz więcej fanów. Jej konto śledzi już 10,8 tys. osób. Tym razem kosmetolożka postanowiła poruszyć kwestię demakijażu cery trądzikowej.
Jej zdaniem demakijaż jest niezwykle istotnym etapem na drodze do utrzymania dobrej kondycji skóry. Nawet jeśli nie malujemy się, to każdego dnia na naszej skórze osadzają się zanieczyszczenia z powietrza, m.in. smog czy spaliny. Dodatkowo jeśli mamy skórę trądzikową, to nadmiernie wydziela się sebum. „To wszystko tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii, a zaburzenia równowagi mikrobiomu równają się nasileniom stanów zapalnych” – wyjaśnia ekspertka.
Jak zmywać makijaż?
Kosmetolożka podkreśla, że kluczowe jest nie tylko to, jakich produktów używamy do demakijażu, ale również jaką techniką go wykonujemy. W przypadku skóry trądzikowej zdaniem ekspertki najlepiej sprawdzi się płyn micelarny. Przy makijażu wodoodpornym można zastosować też płyn dwufazowy. Odradzałaby jednak stosowanie do demakijażu olejów i olejków.
„Olej jest hydrofobowy, czyli nie lubi wody, odpycha ją od siebie” – wyjaśnia i dodaje, że w takiej sytuacji jesteśmy zmuszone używać silniejszego detergentu, żeby się pozbyć resztek oleju z twarzy.
W swoim wpisie Skrzypczak wymienia również, jakich czynności lepiej unikać, by nie podrażniać skóry. Ma tu na myśli pocieranie i naciąganie, dlatego niezbyt dobrym pomysłem jest używanie do demakijażu chusteczek. „Przez takie działania mogą szybciej pojawić się zmarszczki” – podkreśla.
RozwińDemakijaż i co dalej?
Po zmyciu makijażu płynem micelarnym twarz należy oczyścić jeszcze z resztek kosmetyku. Czy mycie wodą wystarczy? Zdaniem kosmetolożki niekoniecznie. „Możesz wybierać między piankami, żelami, emulsjami. Półki w aptekach aż się od tego uginają. Rekomenduję tam szukać produktów do skóry trądzikowej, gdyż dermokosmetyki są dedykowane dla takich skór” wyjaśnia Skrzypczak.
Kosmetolożka w swoim wpisie wyjaśniła również, jakie funkcje powinien spełniać produkt do demakijażu. „Usuwać ze skóry zanieczyszczenia i martwy naskórek, ograniczać produkcję łoju i regulować pracę gruczołów łojowych, redukować stany zapalne” – czytamy.
„Jeśli używasz żelu najpierw rozmasuj go w rękach do wytworzenia piany i później myj twarz. Do osuszania rekomenduje używanie ręcznika papierowego lub chusteczek jednorazowych. Po myciu możesz zastosować tonik, wodę termalną lub nałożyć pielęgnację – one również przywracają pH skóry” – dodaje ekspertka.
Joanna Skrzypczak podkreśla, że nie powinnyśmy pomijać również o porannym oczyszczaniu twarzy, ponieważ w nocy również nasza skóra produkuje sebum.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Adrianna Śladowska: „Trądzik przestaje dotyczyć tylko osób w wieku dojrzewania, a coraz częściej dotyka dorosłych”
Boski nektar, owoc biblijnego drzewa i fenicka sól
Czarna słodycz, tajemnica włoskiej księżniczki i piemonckie złoto
„To, co widzimy na skórze, to wierzchołek góry lodowej”. O wyzwaniach psychodermatologii mówi dr Maja Czerwińska-Rogowska
się ten artykuł?