Przejdź do treści

Dermokosmetyki – produkty o wyjątkowym działaniu czy chwyt marketingowy?

Dermokosmetyki – produkty o wyjątkowym działaniu czy chwyt marketingowy? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dermokosmetyki są coraz częściej wybieranymi produktami do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Na ich użycie decydują się nie tylko posiadaczki skóry problematycznej, ale również skłonnej do podrażnień czy alergii. Dermokosmetyki na dobre wpisały się także na listę must have produktów do pielęgnacji skóry niemowląt i dzieci. Na czym polega ich fenomen? Czym różnią się od kosmetyków, które dostępne są w drogeriach? 

Co to są dermokosmetyki? 

Pojęcie kosmoceutyków, które używane jest zamiennie, po raz pierwszy użyte zostało przez założyciela i członka Towarzystwa Chemii Kosmetycznej w USA Raymonda Reeda w 1961 roku, a rozpowszechnione kilka lat później przez Alberta Kligmana. Panowie definiowali dermokosmetyki jako kosmetyki, które wpływają na procesy fizjologiczne skóry, wspomagają leczenie jej chorób i określonych problemów estetycznych.  Zgodnie z takimi założeniami dermokosmetyki są bardziej bezpieczne i skuteczne. Chronią skórę lepiej niż ich drogeryjne odpowiedniki. 

W literaturze często podkreśla się, że dermokosmetyki zajmują szczególne miejsce pomiędzy kosmetykami a lekami (inaczej farmaceutykami). Co więcej, wskazuje się, że są one tworzone we współpracy z dermatologami, a ich głównym miejscem sprzedaży są apteki.  

Warto jednak zaznaczyć, że w świetle obecnie obowiązujących przepisów prawa pojęcie dermokosmetyków nie istnieje, a zatem produkty te mieszczą się w zdefiniowanym m.in. prawem unijnym pojęciu kosmetyków. Tym samym, nie ma szczególnych norm i warunków, które musi spełnić produkt, aby został uznany za dermokosmetyk. Czy należy zatem uznać, że jest to wyłącznie chwyt marketingowy? 

Test Dermedic / Fot. Archiwum Hello Zdrowie

Czym różnią się dermokosmetyki od kosmetyków? 

Mimo braku regulacji prawnych dermokosmetyki różnią się od kosmetyków przede wszystkim swoim składem. Nie znajdziesz w nich sztucznych barwników i konserwantów. To właśnie dlatego zazwyczaj są one bezwonne, a ich termin przydatności jest znacznie krótszy niż w przypadku kosmetyków tradycyjnych. Dermokosmetyki charakteryzują się ponadto zawartością dużej ilości składników aktywnych. Są to przeciwutleniacze, peptydy, ceramidy czy witaminy, ale co ciekawe – niekiedy także substancje aktywne leków. Przykładem jest np. kwas salicylowy, który wchodzi w skład wielu produktów leczniczych do walki z wypryskami, ale też jest niezwykle popularnym składnikiem dermokosmetyków przeciwtrądzikowych. Bardzo często w dermokosmetykach wykorzystywane są także substancje pochodzenia roślinnego. 

Kiedy warto sięgnąć po dermokosmetyki?  

Po dermokosmetyki sięgają na ogół posiadaczki skóry wrażliwej, skłonnej do reakcji alergicznych i innych problemów skórnych. Bardzo często stosowane są one jako uzupełnienie tradycyjnego leczenia farmakologicznego np. przy atopowym zapaleniu skóry. Pamiętaj jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dermokosmetyków używała także wtedy, gdy twoja skóra nie wymaga szczególnie dedykowanej pielęgnacji. 

Choć dermokosmetyki na ogół kojarzą się z kremami, serami czy emulsjami do twarzy, warto podkreślić, że gama tych produktów jest o wiele bardziej szeroka. Wśród nich znajdziesz bowiem także balsamy do pielęgnacji całego ciała czy szampony i odżywki do włosów. Nie sposób nie wspomnieć też o dermokosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt i dzieci. 

Dermokosmetyki do twarzy 

Najpopularniejszą grupą wśród dermokosmetyków są produkty do pielęgnacji twarzy. Na rynku znajdziesz wiele serii dermokosmetyków, bazujących na wodzie termalnej i niekomedogennych składnikach, które wspomagają terapie przeciwtrądzikowe. Wśród nich są zarówno emulsje i żele do mycia twarzy, jak i kremy, sera czy preparaty punktowe na wypryski.  

Stosowanie dermokosmetyków przynosi też bardzo dobre rezultaty w walce z przebarwieniami na twarzy. Jeśli mamy do czynienia ze zmianami barwnikowymi zlokalizowanymi w naskórku, stosowanie kremów na przebarwienia z serii dermokosmetyków często przynosi na tyle zadowalające rezultaty, że eliminuje potrzebę włączania dodatkowego leczenia dermatologicznego. Dermokosmetyki doskonale sprawdzają się również w codziennej pielęgnacji cery naczynkowej i skłonnej do podrażnień.  

Dermokosmetyki do włosów i ciała 

Dermokosmetyki do pielęgnacji włosów i skóry głowy to produkty, po które warto sięgnąć, gdy borykasz się z łupieżem lub nadmiernym wypadaniem włosów. Szampony i odżywki stosowane są także jako uzupełnienie w leczeniu łuszczycy skóry głowy. 

Warto pamiętać, że skóra z objawami atopowego zapalenia, łuszczycą lub wrażliwa wymaga szczególnego traktowania nie tylko na twarzy. Tu po raz kolejny z pomocą przychodzą dermokosmetyki do pielęgnacji ciała – emulsje do mycia, balsamy i emolienty – które odpowiadają na szczególne potrzeby skóry na ciele.   

Dermokosmetyki dla dzieci 

Szczególne miejsce wśród dermokosmetyków zajmują te polecane do pielęgnacji skóry niemowląt i dzieci. Mimo że skóra noworodków, niemowląt i dzieci nie różni się pod względem budowy od skóry dorosłych, to jednak jej bariera ochronna jest znacznie słabsza, a tendencje do wysuszenia są dużo większe. To, dlatego wymaga ona stosowania produktów silnie nawilżających i natłuszczających, ale jednocześnie delikatnych. Takie wysokie wymagania spełniają właśnie dermokosmetyki, po które warto sięgać już od pierwszych dni życia malucha. 

Cena i dostępność dermokosmetyków 

Dermokosmetyki to produkty, które kupisz głównie w aptekach. Początkowo cecha ta odróżniała je od tradycyjnych, szeroko dostępnych kosmetyków. Obecnie znajdziesz je także w wielu drogeriach. Ich dostępność nie jest obecnie żadnym problemem. Możesz szukać ich zarówno w punktach stacjonarnych, jak i internetowych. 

Jedyne co może zwrócić twoją uwagę, to cena. Dermokosmetyki są co do zasady droższe niż kosmetyki dostępne w drogeriach, często nawet kilkukrotnie. Wynika to głównie ze składu, specjalistycznego przeznaczenia, a także z kosztów, jakie producenci ponoszą w związku z szeregiem specjalistycznych badań. Warto bowiem pamiętać, że mimo braku uregulowań prawnych, dermokosmetyki przechodzą na ogół szereg dodatkowych testów dermatologicznych.  

Źródła: 

  1. K. Bazela, R. Dębowska, B. Tyszczuk, A. Dzwigałowska, K.Rogiewicz, I. Eris, Dermokosmetyki do pielęgnacji skóry z przebarwieniami – ocena skuteczności działania, Dermatologia Estetyczna 12/5/2010. 
  2. J. Marwicka, A. Gałuszka, M. Kotwica, Kosmoceutyki. Skład oraz oddziaływanie,  Aesthetic Cosmetology and Medicine 3/2021. 
  3. S. Rzeźnik, K. Kordus, R. Śpiewak, Kosmoceutyki i dermokosmetyki – unikalna kategoria produktów do pielęgnacji skóry czy zwykły chwyt marketingowy?, Estetologia Medyczna i Kosmetologia 2/2012. 

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: