Dlaczego leczenie przeciwtrądzikowe nie zawsze działa? Dermatolożki z Dermatolook odpowiadają
„Trądzik można skutecznie wyleczyć! Jest jednak kilka kwestii, które warto poruszyć, by terapia zalecona przez dermatologa przyniosła oczekiwane skutki” – pisze Dermatolook w swoim najnowszym poście na Instagramie. O jakie kwestie chodzi? Sprawdź i zacznij leczyć trądzik już dzisiaj.
Dermatolook – pierwszy taki blog dermatologiczny w Polsce
Dermatolook to trójka dermatolożek: Julia Lanckorońska, Aleksandra Malewska i Marta Wieczorek. Specjalistki prowadzą wspólnie swoją stronę poświęconą dermatologii. To pierwszy taki blog prowadzony przez Polki.
Dziewczyny z Dermatolook chętnie dzielą się swoją wiedzą medyczną w mediach społecznościowych, udzielając cennych rad w kwestiach pielęgnacji skóry. Wyznają przy tym holistyczne podejście do ciała człowieka. Tym razem Dermatolook poruszyły na swoim Instagramie temat leczenia trądziku. Dlaczego leczenie czasami nie przynosi zamierzonego efektu?
Leczenie przeciwtrądzikowe – dlaczego nie działa?
Rozwiń„Można skutecznie wyleczyć trądzik! Jest jednak kilka kwestii, które warto poruszyć, by terapia zalecona przez dermatologa przyniosła oczekiwane skutki.
Po pierwsze – na efekty musisz poczekać.
Leczenie trądziku, szczególnie to miejscowe, wymaga cierpliwości od pacjenta i dobrej współpracy z lekarzem. Wielu pacjentów zniechęca się brakiem poprawy po 4 czy 5 tygodniach leczenia. Pierwsze pozytywne efekty terapii widać mniej więcej po 12, czasem 16 tygodniach.Po drugie – brak konsekwencji w leczeniu.
Terapia trądziku ma to do siebie, że ściśle musisz trzymać się zaleceń dermatologa. Niektóre preparaty, jak na przykład adapalen czy nadtlenek benzoilu, mogą na początku podrażnić Twoją skórę. By tego uniknąć, dermatolog rozpisuje jak dokładnie dawkować lek. Część pacjentów niestety dawkuje leczenie na własną rękę i szybko je potem odstawia…Po trzecie – mniej znaczy więcej.
Gdy leczymy trądzik, terapia polega na stosowaniu maksymalnie 2 leków. Duża motywacja pacjenta na początku leczenia powoduje jednak, że kupuje on mnóstwo kosmetyków „do cery trądzikowej”. Wiele substancji zawartych w kosmetykach niekoniecznie współgra z zaleconym leczeniem, co prowadzi do podrażnień, uczuleń, a nawet zaostrzenia trądziku.Zapytaj swojego dermatologa o to, jak dbać o skórę w trakcie zaleconej przez niego terapii. To chyba trzy najczęstsze „grzechy”, jakie popełniają pacjenci w trakcie leczenia trądziku. Wielu z nich szybko zniechęca się do leczenia i uznaje, że problem jest po prostu nie do rozwiązania. Uwierzcie mi – trądzik można skutecznie wyleczyć!” – piszą dermatolożki z Dermatolook.
Trądzik – problem kobiet w każdym wieku
Post o leczeniu potrądzikowym nie jest pierwszym postem w temacie trądziku publikowanym przez Dermatolook. Specjalistki we wcześniejszych publikacjach opisywały problem trądziku u kobiet po 30. roku życia, temat trądziku w ciąży, czy możliwość leczenia trądziku retinoidami.
Zobacz także
„Makijaż jest główną przyczyną trądziku lub problemów skórnych u ponad 30 proc. moich pacjentek”. Kosmetolożka o wpływie makijażu na naszą skórę
„Skóra jest bezpośrednim odbiorcą stresu. Stres może też pogorszyć łuszczycę, trądzik różowaty i wypryski”. Dermatolożka o wpływie stresu na skórę
„Dermatologia to rozliczne choroby, które często mają podłoże genetyczne”. Dermatolog wyjaśnia, czy można uchronić się przed chorobami, które mają nasze matki
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Adrianna Śladowska: „Trądzik przestaje dotyczyć tylko osób w wieku dojrzewania, a coraz częściej dotyka dorosłych”
Boski nektar, owoc biblijnego drzewa i fenicka sól
Czarna słodycz, tajemnica włoskiej księżniczki i piemonckie złoto
„To, co widzimy na skórze, to wierzchołek góry lodowej”. O wyzwaniach psychodermatologii mówi dr Maja Czerwińska-Rogowska
się ten artykuł?