Przejdź do treści

Domowe SPA – sprawdzone pomysły na pielęgnację

Domowe SPA, kąpiel, książka herbata i borówki
Domowe SPA – sprawdzone pomysły na pielęgnację Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Domowe SPA może z powodzeniem zastąpić pobyt nawet w najbardziej luksusowym gabinecie odnowy biologicznej. Zabiegi pielęgnacyjne i relaksacyjne możesz bowiem wykonać w zaciszu własnej łazienki, wykorzystując specjalne zestawy kosmetyków do domowego SPA lub takie, które znajdziesz w swojej kosmetyczce. Zorganizowanie domowego SPA dla dzieci to także świetny sposób na wspólne spędzenie czasu. Jak zrobić domowe SPA? Na co warto zwrócić uwagę? Po jakie kosmetyki do domowego SPA sięgnąć? Oto garść pomysłów.

SPA w domu

Co robi się w SPA? W salonie odnowy biologicznej można się zrelaksować, wypielęgnować ciało, twarz i dłonie. Słowem – w SPA dba się o siebie. Czemu więc nie urządzić SPA w domu? Zalet takiego rozwiązania jest bardzo wiele. Nie musisz z wyprzedzeniem rezerwować gabinetu, wystarczy bowiem nawet spontaniczny wolny wieczór lub popołudnie. Domowe SPA to świetny pomysł na spędzenie czasu z dzieckiem. Dorastające dziecko z pewnością doceni taki gest, a ty będziesz miała okazję przekazać mu swoje triki pielęgnacyjne. Domowe SPA jest także niewątpliwie tańszym sposobem zadbania o siebie niż wizyta w profesjonalnym gabinecie odnowy, tym bardziej że możesz podczas pielęgnacji wykorzystać kosmetyki i naturalne produkty, których używasz na co dzień.

Moje domowe SPA – zadbaj o klimat i szczegóły

Urządzanie domowego SPA zacznij od zbudowania odpowiedniego klimatu. Rozstaw w łazience świeczki, zapal kadzidełko lub rozgrzej w kominku zapachowy wosk bądź ulubione olejki eteryczne. Zadbaj o relaksacyjną muzykę – nie powinna być zbyt głośna ani zbyt dynamiczna. Pamiętaj, że masz się przy niej odprężyć, a nie na przykład pobudzić do ćwiczeń. Urządzając SPA w domu często zapominamy o jedzeniu. Drobne przekąski i kieliszek wina, szampana lub odżywczy koktajl z pewnością spowodują, że spędzisz czas jeszcze przyjemniej.

Domowe SPA na twarz

Jeśli zadbałaś już o ciało, pora na pielęgnację twarzy. Demakijaż, dokładne oczyszczenie i odżywienie to zabiegi, którym powinnaś poddawać się każdego dnia. Warto jednak raz na jakiś złuszczyć martwy naskórek za pomocą peelingu i nałożyć maseczkę. Podobnie, jak w przypadku ciała, peeling możesz przygotować samodzielnie lub skorzystać z drogeryjnych produktów.

Odpowiednio dobrana do potrzeb skóry maseczka potrafi zdziałać bardzo wiele. Jeśli nałożysz ją w trakcie lub tuż po kąpieli, otworzysz pory skóry, dzięki czemu aktywne substancje  będą mogły działać głębiej.

Jaką maseczkę wybrać? Decydując się na zrobienie SPA w domu, warto przygotować ją samodzielnie. Nie tylko masz pewność jakie składniki się w niej znajdą, ale mieszanie ich dodatkowo cię odpręży. Dodałaś miodu do kąpieli? Wypróbuj maseczkę z miodu także na twarz. Jeśli potrzebujesz nawilżenia, sięgnij po aloes. Chcesz zniwelować przebarwienia i załagodzić zmiany trądzikowe? Pożądane efekty osiągniesz wykorzystując kurkumę.

Domowe SPA dla włosów

Planując wieczór lub popołudnie dla siebie, warto poświęcić też czas na pielęgnację włosów. Umyj je dokładnie i nałóż odżywczą maskę. Gama produktów jest bardzo duża – od produktów drogeryjnych, przez profesjonalne preparaty, które kupisz w sklepach z akcesoriami fryzjerskimi, aż po domowe maseczki do pielęgnacji włosów.

Doskonałym sposobem odżywienia włosów, ale i skóry głowy są wcierki. Wcierki do włosów to produkty na bazie ziół i roślin, które dzięki zawartym w nich minerałom i witaminom poprawią wygląd i kondycję twoich pasemek. W domowym SPA na włosy możesz także zastosować cieszące się ostatnio dużą popularnością olejowanie.

Domowe SPA dla stóp i dłoni

Nie zapominaj o stopach i dłoniach. Po kąpieli możesz wykonać peeling pięt, nałożyć nawilżający krem na stopy, a jeśli masz nieco więcej czasu – pomalować paznokcie, choćby odżywczym lakierem.

Domowe SPA dla dłoni? Zanurz je w wodzie z dodatkiem soku z cytryny lub w mleku z dodatkiem rumianku. Jeśli twoje dłonie są zaś bardzo wysuszone – sięgnij po mocno nawilżające siemię lniane. O dłonie warto dbać przez cały rok, szczególną ochroną należy je jednak otoczyć jesienią i zimą, kiedy to najmocniej narażone są na działanie negatywnych czynników zewnętrznych.

Masaż tajski

Urządzenia do domowego SPA

Aranżując domowe SPA nie musisz kupować żadnych szczególnych urządzeń, jednak posiadanie kilku może okazać się bardzo przydatne. Warto zaopatrzyć się w:

  • rękawicę peelingującą do ciała,
  • szczotkę do masażu ciała na sucho lub mokro,
  • wałek jadeitowy, kamień gua sha lub inny masażer do twarzy,
  • wodny masażer do stóp,
  • pumeks do pięt lub tarkę do zrogowaciałego naskórka,
  • kominek do olejków, świece, kadzidełka.

Zestaw prezentowy do domowego SPA

Przygotowując SPA w domu możesz z powodzeniem wykorzystać kosmetyki, których używasz w codziennej pielęgnacji – olejki, kremy, balsamy, peelingi. Wiele półproduktów do domowego gabinetu odnowy znajdziesz też w swojej kuchni. Warto sięgnąć również po naturalne rozwiązania – zioła, czy olejki.

Na rynku znajdziesz także gotowe zestawy do domowego SPA, które składają się z kosmetyków i przyborów ułatwiających przeprowadzenie pielęgnacyjnych rytuałów. Są one również doskonałym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby, czy przyjaciółki.

dziewczyna uczesana w kitkę związaną kokardą stoi tyłem ubrana w sweter

Jak zrobić domowe SPA dla dzieci?

Domowe SPA dla dziewczynki? To pomysł na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem, ale i wprowadzenie w świat pielęgnacji. Jedyne o czym musisz pamiętać, to różnice w potrzebach skóry twojej i twojego dziecka. Dopasuj zatem kosmetyki oraz atmosferę domowego SPA do wieku. Domowe SPA dla dzieci powinno być dużo bardziej kolorowe, nadal powinno być jednak przede wszystkim przyjemnością.

 

Źródła:

G. Nedoma, Zielone kosmetyki: twoje domowe SPA, Vital, Białystok 2016,

E. Ressel, Domowe SPA, Wydawnictwo SBM, 2012.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?