Przejdź do treści

Techniki masażu – jak wykonać masaż leczniczy i upiększający?

Techniki masażu - jak wykonać masaż leczniczy i upiększający? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Masaż to zabieg fizjoterapeutyczny, polegający na oddziaływaniu określonej siły w celu sprężystego odkształcenia tkanek. Wyróżnia się wiele rodzajów masażu, w tym masaż klasyczny, drenaż limfatyczny, masaż sportowy czy masaż tkanek głębokich. Różnią się one techniką wykonywania, a także uzyskiwanymi efektami. Jak powinien być wykonywany masaż leczniczy, masaż upiększający twarzy czy bańką chińską?

Techniki wykonywania masażu klasycznego 

Masaż klasyczny to najczęściej wykonywany rodzaj masażu, wykorzystywany przede wszystkim w celach leczniczych lub relaksacyjnych. Ten rodzaj masażu wykonywany jest w celu pobudzenia krążenia krwi, rozluźnienia napiętych mięśni, a także zredukowania dolegliwości bólowych. Techniki wykorzystywane podczas takiego masażu są następujące: 

  • oklepywanie, czyli energiczne i szybkie uderzenia dłonią, wykonywane jedno po drugim i prowadzące do silnego przekrwienia masowanej okolicy; tego typu technika znajduje zastosowanie w celu lepszego dotlenienia i odżywienia tkanek, np. w ramach masażu sportowego, mającego pobudzić regenerację; 
  • wibracja, czyli przekazanie drgań wibracyjnych o niskiej amplitudzie z wykorzystaniem ręki lub specjalnego urządzenia; taki masaż znajduje zastosowanie w przebiegu chorób układu oddechowego, a także w celu zredukowania nadmiernego napięcia mięśniowego; 
  • wstrząsanie, czyli przekazanie tkankom miękkim drgań mechanicznych o niewielkiej częstotliwości; masaż wykonywany tą techniką pozwala na usprawnienia krążenia krwi i limfy, zredukowanie napięcia mięśniowego oraz rozluźnienie struktur układu ruchu po aktywności fizycznej; 
  • wyciskanie to technika polegająca na wykonywanie jednostajnych lub pulsacyjnych ruchów dłonią, przy zachowaniu jednakowego nasilenia na całym masowanym odcinku ciała; technika ta znalazła zastosowanie m.in. w drenażu limfatycznym; 
  • ugniatanie to technika polegająca na chwytaniu mięśnia i odciąganiu go od kości, bez wykonywania ruchów ślizgania się dłoni po skórze; pozwala to na wspomaganie regeneracji mięśni, zwiększenie elastyczności blizn oraz ścięgien; 
  • głaskanie polegające na przesuwaniu dłoni po powierzchni skóry, bez przemieszczenia masowanej tkanki; ta technika zawsze rozpoczyna i kończy masaż; 
  • rozcieranie to wykonywanie kolisto-posuwistych ruchów przy wytworzeniu fałdu skórnego; zastosowaniem tej techniki masażu jest leczenie przykurczy oraz blizn. 
Automasaż limfy / istock

Techniki wykonywania masażu tkanek głębokich 

Masaż tkanek głębokich to zabieg służący rozluźnieniu napięcia w obrębie układu mięśniowo-powięziowego. Wykonywany jest bez preparatów ułatwiających poślizg dłoni na powierzchni skóry. Cechuje go wykorzystanie rozmaitych ruchów, dopasowywanych indywidualnie do danego pacjenta. Najczęściej wykorzystywane są takie techniki jak: 

  • ruchy podłużne, wykonywane wzdłuż przebiegu włókien mięśniowych w kierunku siły działania mięśnia; 
  • stymulowanie mięśnia do skurczu, wykonywane w celu zwiększenia zakresu ruchu;
  • dekompresja stawów; 
  • stymulowanie mięśnia do rozciągania; 
  • oddzielanie przedziałów międzymięśniowych; 
  • uwalnianie mięśni; 
  • masaż poprzeczny. 

Jak wykonuje się drenaż limfatyczny? 

Drenaż limfatyczny to masaż, który może być wykonany manualnie lub z wykorzystaniem specjalnej aparatury. W tym drugim przypadku mówimy o zabiegu endermologii. Drenaż służy pobudzeniu krążenia krwi oraz limfy, co z jednej strony sprzyja lepszemu odżywieniu i dotlenieniu komórek ciała, a z drugiej – ułatwia odprowadzanie zbędnych metabolitów i nadmiaru płynów. Podstawowym wskazaniem do drenażu limfatycznego jest obecność obrzęków limfatycznych, tłuszczowych, pourazowych i pooperacyjnych. Wykonywany jest m.in. u pacjentek po mastektomii. 

Jak zrobić masaż tego typu? Masaż limfatyczny nóg polega na wykonywaniu ruchów głaskających, ugniatających i rozcierających, w kierunku od kostek ku górze. Taki kierunek ruchu jest zgodny z ułożeniem naczyń limfatycznych i przekierowuje limfę to węzłów chłonnych.  

Kamień gua sha

Jak wykonać masaż upiększający? 

W gabinetach kosmetologicznych oraz w warunkach domowych można wykonać masaż poprawiający wygląd skóry, odmładzający twarz oraz modelujący sylwetkę. Technika wykonania tego typu masażów przedstawiona jest poniżej. 

Jak masować twarz? 

Masaż twarzy ma na celu jej odmłodzenie, poprawę owalu oraz zredukowanie obrzęków. Można go wykonać dłońmi lub przy użyciu takich akcesoriów jak roller, lub płytka gua sha. Obecnie jedną z najpopularniejszych form masażu twarzy jest masaż Kobido, którego wykonanie najlepiej jest zostawić profesjonaliście. Z kolei samodzielnie można wykonywać masaż odmładzający, rozluźniający czy redukujący opuchliznę pod oczami. Wiele filmików instruktażowych czy filmów online znaleźć można w Internecie. 

Jak masować skórę głowy? 

Masaż owłosionej skóry głowy ma na celu pobudzenie krążenia i aktywowanie pracy mieszków włosowych. Najlepiej połączyć go z aplikacją na skórę odpowiedniej ampułki pielęgnującej. Masaż polega na wykonywaniu delikatnych, kolistych ruchów opuszkami palców. Ruchy te służą przesuwaniu skóry po powierzchni czaszki. Efektem takiego masażu jest wzmocnienie włosów i ograniczenie ich nadmiernego wypadania.

Efekty masażu bańką chińską – czy warto spróbować?

Jak wykonywać masaż bańką chińską? 

Masowanie nóg, pośladków czy brzucha bańką chińską umożliwia zredukowanie widoczności cellulitu i ujędrnienie skóry. Bańka generuje podciśnienie, które zasysa skórę i wspomaga krążenie krwi i limfy. Aby zapewnić płynne przesuwanie bańki chińskiej po skórze, masaż wykonywany jest po uprzednim zaaplikowaniu olejku. Masaż nóg należy wykonywać w pozycji siedzącej, najlepiej 2-3 razy w tygodniu. Masaż zawsze wykonywane jest w kierunku węzłów chłonnych, czyli od kostek ku górze. A jak masować brzuch? Masaż brzucha należy wykonać przy pomocy kolistych ruchów, zaczynających się u dołu brzucha. 

Jak masować piersi? 

Masaż piersi może być wykonywany w celu ich ujędrnienia. Po nałożeniu odpowiedniego kosmetyku o działaniu liftingującym należy wykonywać ruchy okrężne od obojczyka w kierunku górnej części brzucha, a następnie do pachy. Taki masaż powinien trwać 2-3 minuty dla każdej piersi.  

Źródła:

Hoyme R., Klasyczne i nowoczesne techniki masażu; Wydawnictwo Vital, Białystok 2020. 

Allen L., Pounds D., Masaż leczniczy. Podstawy anatomiczne i techniki; Urban&Partner, 2016. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: