Przejdź do treści

Dziewczyny na Instagramie pokazują jak wygląda ich ciało po mastektomii

Źródło: Instagram @rosenthalmichelle
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mastektomię niektórzy przeprowadzają z konieczności, inni profilaktycznie. Wydawać by się mogło, że życie po operacji musi być smutne i naznaczone piętnem choroby. Niekoniecznie. Zobaczcie profile dziewczyn na Instagramie, które bez wstydu pokazują prawdę o mastektomii.

Wybraliśmy dla was kilka profili dziewczyn, które na swoich kontach na Instagramie nie wstydzą się pokazywać swoich ciał po mastektomii. Są uśmiechnięte, ciesząc się, że dały kopa rakowi. Są przykładem, że życie po raku istnieje.

1.Alicja Czarnecka @zycieporaku

O Alicji pisaliśmy już nie raz. Jest Pełną energii kobietą, mówi z prędkością światła, a bez piersi czuje się seksownie. W listopadzie przejdzie rekonstrukcję, dlatego uwieczniła siebie bez cycka podczas pięknej sesji zdjęciowej. Ponadto na swoim profilu nie boi się głośno mówić o tym przez co przeszła, dając innym przykład.

View this post on Instagram

Za dwa tygodnie idę na wesele mojego ciotecznego brata. Nieważne, że nie wierzyłam, że dożyje tej chwili. Nie ważne, że chajta się z byłą opiekunką mojego dziecka i autorką sesji.Nie ważne, że miałam w planach seksi kiecke z moim nowym biustem na wierzchu no ale wyszło jak wyszło. Ważne, że znalazł miłość i szczeście. I strasznie się cieszę z tego co właśnie się wyprawia w Jego życiu. Buziak Witek- dasz radę! A więc wiadomo, że na taką okazje trzeba zainwestować w piękny wygląd co by świętować po królewsku. Poszłam wybierać sukienkę. Miałam coś tam upatrzone. Wchodzę i mówie młodej dziewuszce:" szukam czegos ekstra, dopasowanego może długiego ale niekoniecznie, na pewno musi byc prawie pod szyje. Nie może być za bardzo wycięta u góry." No to zaczynamy. Ta hmmm piękna ale wyciecie do biustu-odpada. Ta? O cudna! Założylam, krótka, rozkloszowana co prawda, ale myślę" zaryzykuje".Wyglądam jak wieeeelka bombka- odpada. Ooo to będzie to! Ale tylko 36 rozmiar. Spoko!Zmieszcze się!Całe życie rozmiar XS i S. Zakładam i no w biuście spoko ale dupa nie wchodzi. O fuck- odpada.Przecież nawet w niej nie usiade. I patrze na wystawkę lekko już załamana i widzę piękną butelkową suknie. Długą z rozcięciem ale… Na jedno ramie. I akurat na to ramie co mam pierś. I wtedy się wkurzyłam! "Pani da tę z wystawy!"Przymierzam jest pięknie dopasowana, podkreśla kobiece walory, i nawet nie widac,że nie mam piersi. Patrzę cenę- oooo maaaajjj goooood! Nie ważne biorę ją. Patrze na młodą kobietę i pytam "widać, że nie mam piersi?" a Ona się uśmiechnęła i powiedziała, że wyglądam idealnie. Na foto tej kreacji będziecie czekać do 22 września, żeby czasem żadna dziunia nie podpatrzyła i nie kupiła tej samej!:D Ale serio padniecie z wrażenia! Nawet bez cycka wyglądam w niej rewelacyjnie! @kobieta_rak.ieta (;*) powiedziała, że na tym zdjęciu jestem mega kobieca. Że nie potrafi wytłumaczyć o co chodzi bo na pierwszym planie jest brak cycka ale wyglądam seksi. I tak mi się to foto pokojarzyło z wyborem sukienki. Że nie brak piersi nas ogranicza i odbiera kobiecość tylko my same. #rakpiersi #breastcancer #breastcancerwarriors #mastektomia #jestem #kobieta #piersi #cycek #niemamcycka #sexy #f4f

A post shared by zycieporaku (@zycieporaku) on

2. Joanna Szewczyk @yohannax

Nie tylko pokazuje blizny na piersiach i przebieg swojej choroby, którą udokumentowała na zdjęciach. Na jej profilu możemy zobaczyć, że życie po mastektomii może być pełne podróży, odwagi i siły.

3.  Trine Amazon

Na tym koncie jest bardzo kolorowo i bije z niego pozytywna energia. Zielone włosy, jedna pierś, pełne kolorów zdjęcia i porady jak się ubrać po mastektomii. Warto śledzić ten profil.

4. @rosenthalmichelle

Jeśli zastanawialiście się kiedyś jak wygląda prawda o mastektomii, to ta pani pokazuje wszystko bez ogródek. Blizny, wenflony, opatrunki, szwy – szczegółowych zdjęć jest tu dużo.

5. @kristenpa

Ta instagramerka przeszła podwójną mastektomię i rekonstrukcję. Na swoim profilu bez ogródek pokazuje jak wyglądają piersi, blizny i opisuje swoją chorobę oraz rekonwalescencję. Pomimo, że króluje tutaj czerń, to płyną pozytywne wibracje.

View this post on Instagram

Today is Breast Reconstruction Awareness Day ? Did you know The Women’s Health and Cancer Rights Act of 1998 requires health plans that offer breast cancer coverage to also provide breast reconstruction and prosthetics? I want to start off by saying Breast Reconstruction is NOT a “Boob Job”! (Do you know how many times I’ve heard how lucky I am to have “perky, lifted breasts” or a “free boob job” in the past 11 weeks, even by medical professionals only to set me back mentally and all I can do is cry?) As someone who had no choice but to get a double mastectomy, I’m so thankful breast reconstruction was an option for me. Breast Reconstruction after a Mastectomy has come so far with the wide range of reconstruction available, and it can make a woman who has been faced with a Mastectomy feel as if even though such a huge part of them is being taken away – there’s options to take it back. I’m incredibly thankful for my breast surgeon as well as my plastic surgeon, for coordinating their schedules to perform my Mastectomy and immediate reconstruction as well as after care ? I’m so very thankful I was able to have DTI (direct to implant) Reconstruction vs. multiple procedures. Until I was in pre-op getting marked by my PS I was not 100% positive I wanted Reconstruction which now I realize was a lack of control and fear. My PS couldn’t promise me what I’d wake up with – I could have been an A or closer to my original size, I could have awoken to having tissue expanders placed. I woke up with 375CC Mentor Smooth Ultra High Profile under the muscle implants and although I have negative feelings about them, the way they look, feel, and the dreaded daily freezing foobs – I’m learning to love them as well as every other part of myself. I kicked out cancer, I was faced with a double mastectomy being my only option but a candidate for and received a successful breast reconstruction ? #mastectomy #breastcancer #breastcancerawareness #breastreconstruction #bradayusa #breastreconstructionawareness #foobs #breastimplants #plasticsurgery #bopo #bodypositive #selflove #positivevibes #loveyourself

A post shared by Kristen (@kristenpa) on

6. @kittymorningstar

Prawdziwa pin-up girl i modelka. Śmiało pozuje bez piersi, a rakowi mówi stanowcze „spadaj”. Na jej koncie na Instagramie, a także Facebooku można prześledzić nie tylko jej karierę modową, ale także przebieg choroby i chemii.

7. Lynn Clyde

Nauczycielka jogi, która przeszła podwójną mastektomię. Nie wstydzi pokazywać się nago na zdjęciach, bez piersi. Zawsze uśmiechnięta i pozytywnie nastawiona.

View this post on Instagram

October is Breast Cancer Awareness Month 15 years ago I was diagnosed with Stage 2-B non-invasive lobular breast cancer.  I had a double mastectomy, chemotherapy and radiation.  Why am a posting this vulnerable image you ask?  Well, I want your attention because I believe I have something very important to say!! I would like to share the reasons I believe I developed cancer and the reasons I believe I am still a survivor, to help prevent others from the same. . Key factors that I believe contributed to the disease: 1. Genetics – my father and his mother both had breast cancer. 2. Being very unhappy with my life for a number of years. 3. Excessive alcohol consumption – for many years and as a result of my unhappiness I drank too much.  Alcohol is a huge risk factor for cancer, especially breast. 4. Smoking cigarettes . Key factors as to why I believe I am a 15 year survivor: 1. My yoga, meditation and chanting practice which I do almost every day.  I discovered yoga 14 years ago and there is absolutely no doubt in my mind that this is the most significant contributing factor.  Kundalini (and other) yoga has completely changed my life, giving me an inner peace and calm like never before. 2. My diet – mostly plant based/vegan.  I rarely drink alcohol, don’t smoke and haven’t for years.  I try to keep my body as alkaline as possible because cancer cannot survive in an alkaline environment. 3. My lifestyle, which involves very little stress and avoids toxic people/environments.  Most activities revolve around nature, health, yoga and meditation. 4. Holistic and alternative medicine 5. Love and support of family/friends . The picture was taken by @suzy_lamont about a year after I finished chemotherapy, before reconstructive surgery had begun. . CHECK YOUR BREASTS!!! I found the lump myself. MORE IMPORTANTLY, live a healthy life style so the disease does not develop. QUESTIONS?? Contact me. . Namaste . . #breastcancer #breastcancerawareness #breastcancersurvivor #mastectomy #bilateralmastectomy #checkyourbreasts #grateful #gratitude #yoga #meditation #yogaheals #plantbased #vegan #kundaliniyogateacher #kundaliniyoga #bepositive #makepositivitylouder #namaste #ygk

A post shared by Lynn Clyde (Manmeet) (@lynn_clyde) on

8. @thepriyamistry

Na widok zdjęć tej pani zapiera nam dech. To doskonały dowód na to, że bez piersi, czy z bliznami też można wyglądać delikatnie i seksownie.

View this post on Instagram

? "As someone that has only seen the aftermath but never experienced the process, I would describe a mastectomy as having your tits ripped off." – Taylor Oakes . She can't relate, but she gets it in some bizarre way. . So much so that it shows through her work. . This is NOT shot by @tayloroakesproductions (obviously, because it's very amateur and shitty resolution). . A beautiful soul named Sonia @spicykalelover from across the pond made me aware of the fact that today is Breast Reconstruction Awareness Day (I had no clue it even existed). . @spicykalelover saw something in Taylor's pictures of me that she needed to experience for herself – so she came to Toronto and Taylor did her thing and created magic. . Taylor took some beautiful shots of @spicykalelover post reconstruction and I got to help another woman with her new body image issues from internetland. I'm glad I got to finally meet her in the flesh. . It's situations like this that make sacrificing my privacy and body online all so worth it. . See @spicykalelover in my story or her page! . And to read the amazingness about having my tits ripped off, see @tayloroakesproductions blog! . #BreastCancerAwareness #breastcancerreconstruction #breastcanceradvocate #alternativemedicine #motivationalspeaker #torontohealth #womenwhoinspire

A post shared by PRIYA MISTRYᴿᵞᵀ/ᴹᵀ ∇☾ (@thepriyamistry) on

9. @mjfightscancer

Właścicielka tego profilu na Instagramie dzieli się swoją walką z chorobą, aby zainspirować inne kobiety do badań kontrolnych oraz wesprzeć te chore na raka. Dużo tu drastycznych zdjęć, pokazujących jak wygląda skóra po radioterapii i mastektomii.

View this post on Instagram

I’m not ready to face #Pinktober with all its #PinkWashing but I can’t ignore it any longer. Again, instead of buying pink crap from companies that barely donate to research this month please donate to @metavivor. . 1️⃣ It’s #Feelitonthefirst ladies and gents. That’s right men, you too can get breast cancer. Early detection offers the best treatment options. If you do just one thing this month for awareness make it a breast self exam. Get to know your norm. Remind your family and friends to do the same. . 2️⃣October is my #cancerversary. I was diagnosed on my anniversary and it feel like a cloud over what’s suppose to be one of my happiest days. Perhaps, I should call it my #SURVIVERSARY instead. BTW I’ll be celebrating 20 years of marriage this year (total of 24 years together). . 3️⃣ I had my first stress test today. That was my welcome to October medical appt of the day. Never in a million years did I think there would be a possibility of heart issues at 40. But hey, that’s one of the possible side effects of #chemo. Not to mention that I had radiation on my left chest wall ? without the deep inspiration breath hold. . The stress test was like nothing I’ve ever experienced. It was actually a scary feeling. First you get injected with a radioactive material then with something that makes your heart race (the name escapes me right now). You feel like you ran a million miles in less than a second. Your heart is beating like it wants to jump out of your chest for about 2 minuets all while you are laying down inside a PET scan machine. The fact that you’re laying down is what I think makes it feel so strange. Why am I making that weird face? ??‍♀️ . 4️⃣ I have been asking all my friends & family not to buy anything pink this month and instead donate to @metavivor. I’m going to be starting a fundraiser and will post the link tomorrow. . 5️⃣ Lastly, don’t be surprised if I wear this t-shirt everyday this month. It’s my new favorite especially during October. . Shirt: Now that we are aware let’s find a cure. From @empowerhaus . #Lymphedema Sleeve: Hope sleeve. From @lymphedivas . #FightWithMJ #FeelItOnTheFirst #StageIVneedsMore #KnowYourNormal #BreastCancer #ChemoAF

A post shared by MyCancerJourney (@mjfightscancer) on

10. @brookryn

Prywatnie mama dwóch dziewczynek i chora na raka. Na  koncie na Instagramie ostrzega kobiety przed rakiem piersi, pokazując jak wygląda po operacji. Jeśli jeszcze nie zbadałaś swoich cycków, to obejrzyj jej zdjęcia jako przestrogę.

View this post on Instagram

Just a friendly PSA that it’s much more important to mammogram your boobs than it is to instagram them. This is graphic, but it’s real. #ThisIsBreastCancerAwareness . This is what survival looks like. Not the cutesy pink ribbons, or catchy phrases. Delete me if this bothers you, but I’ll continue to bring awareness because it is so damn important. If you’re a girl, go check your breasts RIGHT now, and because men get breast cancer too (more than 2100 men get diagnosed every year actually) y’all should go check too. It’s that important. I’m also posting this, because while I may have been forged by the fires; I’m also carrying buckets of water back to those fires to bring Hope to those that still fight. Hope will always be stronger than fear. Every single day that you wake up another day, is another day that is full of Hope just waiting for you to fight. If you’re fighting a battle of any kind, just know you’ve got this. You are so much stronger than you imagine. #kindofabadass #andthefighterstillremains #nowherewilliteversayIgaveup #SURVIVOR #brcaStrong #morethanapinkribbon #realshit #breastcancerawareness #breastreconstruction #doublemastectomy #brca1 #savethewomennottheboobies

A post shared by Mama & Photographer (@brookryn) on

Zobacz więcej profili kobiet, które pokazują prawdę o raku piersi:

@angelamvega

View this post on Instagram

It’s OCTOBER and so many different emotions and thoughts are running through my mind… 〰️〰️〰️ First, I will continue to bring awareness to this awful disease because we have new generations that need this awareness. Everyday young women, and I mean “young” are being diagnosed with breast cancer. Constantly, they are being told “you’re too young to have breast cancer” (me being one and that was at the age of 37). We have 18 year old girls being diagnosed not only with Breast Cancer but with Metastatic Breast Cancer (cancer doesn’t discriminate). So, YES, feel your breasts and make sure that nothing feels out of the ordinary and if it does, call your doctor immediately. Advocate for your health!!! Second, Metastatic Breast Cancer or Stage IV is the one that has no cure and it’s definitely in need of funding for research. So with that being said, when you donate to an organization, please be aware of the hidden gimmicks (it’s called #pinkwashing). Make sure you’re donating to organizations that are actually doing something. Here are examples of some of my favorites: @metavivor @youngsurvivalcoalition @livingbeyondbc @BCRFcure 〰️〰️〰️ #breastcancer #breastcancerjourney #brca #brca2 #brcasisterhood #cancer #cancersucks #neulasta #chemo #breatcancerwarrior #cancerwarrior #neulastainjection #chemotherapy #chemolife #dukecancercenter #lastdayofchemo #taxol #act #radiation #radiationtherapy #hysterectomy #mastectomy #transformation #breastreconstruction #morethanpink #lifeaftercancer #thisisnotpink #feelitonthefirst

A post shared by angela vega ? (@angelamvega) on

Courtney Colleenn Chapell

View this post on Instagram

Every day I look at my chest in the mirror, I feel an array of emotions. • At one point, I feel a moment of grief and mourning for the lost part of my vessel. While on the other, I feel blessed and lucky to have had a surgeon that respected my wishes and made my scar as clean as possible. Something an injured soul can look at and remember she is still whole. • However, some of my breastie sisters have not had the same respect. Some have had wishes ungranted, boundaries passed, and skin left on their chest when they requested the same image you see on me. Women who have their own reasons and beliefs, who have decided they want a flat chest, are sometimes left with "pockets" or excess skin to leave room for an implant in the future. Even though they didn't want that or ask for it… • Today, thanks to an amazing friend and her beautiful impromptu photography skills, I'm #notputtingonashirt ✌ • I may have been lucky, but for the many women who weren't, I hear you and surgeons… learn TO RESPECT ANOTHER HUMAN BEING'S WISHES. ? • #breastcancer #mastectomy #thetruth #messedup #notfair #flatisanoption #respect #respectwomen #womensrights #change #flattiesunite #KISSTHIS4MBC

A post shared by Courtney Colleen Chapell (@courtneycolleenn) on

Laura Beth

indsay Lou Slew

View this post on Instagram

October 1. I will never not post this. This was me at age 26 in 2012, with a Stage IIIC invasive ductal carcinoma diagnosis that 8 doctors failed to acknowledge or diagnose because of my age and lack of family history. This was me at 26 after enduring 6 rounds of Taxotere, Adriamycin, and Cytoxin chemotherapy in an effort to shrink a tumor so large that I was inoperable. This was me at 26 after losing my right breast to a mastectomy, after having 32 lymph nodes removed that were all positive for micrometastases. This was me at 26 before enduring 28 rounds of radiation therapy, breast reconstruction, and chemical menopause induced by chemotherapy and Tamoxifen. This was me at 26 being told I was infertile from treatment and would never carry my own child. Today, I am 32. I am a mother. But I am not cancer free. My cancer is now metastatic, meaning that it has spread outside of my breast to my bones, liver, and lungs. Treatment will never end for me until I end. This is life with metastatic breast cancer. It isn’t pretty and it isn’t pink. This disease will ultimately claim my life the same way that it does 114 lives a day, and 41,000 lives per year—a statistic that has not budged in 30 years. With all of the money that is raised in the name of breast cancer and breast cancer awareness, this statistic is absolutely appalling and unacceptable. Who is actually benefiting from all of this money anyway? It certainly isn’t those of us with Stage IV metastatic breast cancer. We are still #DyingForACure and I refuse to remain silent while my friends and I keep dying. #stageivneedsmore #dontignorestageiv #livingwithmetastaticbreastcancer #metastaticbreastcancer #mbc #breastcancer #mastectomy #chemotherapy #metavivor #lbbc #thisisnotpink #youngwomencananddogetbreastcancer #youngadvocate #livingbeyondbreastcancer #pinktober

A post shared by Lindsay Lou Slew (@lindsaylouslew) on

Ericka Hart

View this post on Instagram

Me and this DC hotel room got well acquainted yesterday as the flu took over. I ordered food and couldn’t eat it and my first thought was “I’m going to be skinny now.” I told Eb I had this thought and he said “everyone thinks that”. I remember when I was on chemo and could only eat rice and sometimes that was too much. Around the same time, there was an article that came out in Cosmo where a white cis woman said “Chemo was her best diet”. White supremacy will definitely have us thinking of being skinny over wellness. Issa lie. [Image description: Topless Black person exposing double mastectomy scars] . . . . #feelingalittlebetternow #blessalkaseltzer #andsleep #fuckwhitesupremacy #imeatingeverythingtoday #thedevilistheflu #doublemastectomy #breastcancer #survivor

A post shared by Ericka Hart, M.Ed. She/they (@ihartericka) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.