Przejdź do treści

Ekspert Kosmetyczny: „w wykwitach zapalnych liczba bakterii zwiększa się 10-krotnie”. Skąd biorą się zmiany trądzikowe?

Trądzik - leczenie problemów skórnych /istockphoto.com
Trądzik - leczenie problemów skórnych /istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zaskórniki zamknięte, zaskórniki otwarte (popularnie zwane wągrami), grudki, guzki, cysty, krosty. Która z nas nie walczyła z trądzikiem? I chociaż to często poruszany temat, nadal nie wiemy wszystkiego. Na szczęście Ekspert Kosmetyczny wziął sprawy w swoje ręce. Ostatni post kosmetolożki wiele wyjaśnia. 

Ekspert Kosmetyczny o trądziku

Kojarzycie Eksperta Kosmetycznego? To coraz bardziej popularne konto na Instagramie. Obecnie obserwuje je już ponad 8,3 tys. użytkowników. Mgr Joanna Skrzypczak, kosmetolożka z pasji i zawodu, w ciekawy sposób opisuje wiele problemów związanych z kosmetologią. O czym są jej posty? O łojotoku, sebum, zaskórnikach. Specjalistka nie zostawia użytkowniczek z niedopowiedzeniami. W komentarzach wyjaśnia i odpowiada na każde pytanie.

Tym razem podjęła temat zmian trądzikowych.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
Kobieta przegląda się w lustrze

Trądzik i zmiany trądzikowe

Trądzik nie jest chorobą infekcyjną, jednak u chorych stwierdza się wiele bakterii (P.acne, P.granulosum, P.avidum) – w wykwitach zapalnych liczba bakterii zwiększa się 10-krotnie!

Bakterie nie biorą udziału w powstawaniu zaskórników, ale ich liczba zmniejsza się w trakcie leczenia antybakteryjnego. • P. Acne występuje również w zdrowej skórze – dlatego tak ważna jest równowaga w mikrobiomie skóry – czyli naszych dobrych i złych bakterii na skórze.

Najnowsze dane pokazują, że komórki układu odpornościowego pojawiają się w obrębie kanału mieszka włosowo-łojowego, zanim wystąpią zaburzenia rogowacenia, a cytokiny o działaniu pozapalnym mają zdolność gwałtownego rozwoju keratynocytów i tworzenia się zaskórnika.

Według współczesnej wiedzy, podstawową rolę w powstawaniu stanu zapalnego odgrywają dwa główne czynniki : interakcje między aparatem włosowo-łojowym, a zasiedlającymi go MIKROORGANIZMAMI (w tym głównie P. Acnes, oraz sebocyty i produkowany przez nie łój) oraz znaczenie P.acne w stymulacji układu immunologicznego i w patogenezie trądziku, które jest wielokierunkowe i niejednoznaczne czy ta bakteria jest przyczyną, kofaktorem czy jedynie „świadkiem” choroby.

Trudne? Trudne… gdyby to było proste, już dawno wynaleźliby tabletkę piękna. Może nasi prawnukowie będą mieć taki złoty środek na trądzik. Nam póki co zostaje wspierać się leczeniem dermatologicznym, dermokosmetykami i trzymaniem się pewnych zasad.

Jeśli Was to pocieszy – w okresie przedmiesiączkowym u ok. 60-70% kobiet obserwuje się pogorszenie zmian trądzikowych. Czyli co 6. kobieta może zdradzić to, że jest przed miesiączką tylko przez swoje zmiany na skórze” – pisze Ekspert Kosmetyczny.

istockphoto.com

Trądzik – najczęstsze zmiany

Które zmiany widzisz u siebie najczęściej? – zapytała kosmetolożka pod koniec postu.

„Ja widzę u siebie wszystkie z rysunku oraz opryszczki„, „Chyba wągry, ale to nie musi oznaczać trądziku, prawda?”, „Na mojej buzi znajdzie się z każdego rodzaju po trochu”, „Zaskórniki zamknięte, dla mnie chyba najgorsze” – odpowiedziały użytkowniczki.

Zmagasz się z trądzikiem? Nie lecz się sama. Opowiedz o swoich problemach dermatologowi. Być może będziesz musiała też wykonać badania (morfologię czy badania hormonalne). Wszystko po to, by specjalista wybrał dla ciebie odpowiednie leczenie. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?