Przejdź do treści

Filtry słoneczne hamują syntezę witaminy D? Ekspert Kosmetyczny: bzdura, bzdura, bzdura!

istockphoto.com
istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Obecne w kremach i balsamach filtry przeciwsłoneczne (SPF) w różnym stopniu blokują syntezę witaminy D w skórze” – pisze jedna z firm farmaceutycznych, powołując się na badania sprzed kilkunastu lat. Ekspert Kosmetyczny, czyli mgr Joanna Skrzypczak, odpowiada jasno: „moim zdaniem poszli o krok za daleko”.

Temat stosowania kremów z filtrem najczęściej przewija się w latem, gdy częściej wystawiamy się na działanie promieni słonecznych. To właśnie wtedy sięgamy po balsamy z SPF 15, 30 czy 50. Niektórzy jednak uważają, że poprzez takie zachowanie nie dopuszczamy do syntezy witaminy D w skórze. Tematem tym zajęła się specjalistka.

Konto „Ekspert Kosmetyczny” na Instagramie prowadzone jest przez mgr Joannę Skrzypczak, kosmetolożkę. Ekspertka jest znana w mediach społecznościowych – w swoich postach w ciekawy sposób przekazuje wiedzę o opalaniu, przebarwieniach czy stosowaniu manicure hybrydowego.

Kremy z filtrem a synteza witaminy D 3

Ostatni post kosmetolożki dotyczy wpływu kremów z filtrem na syntezę witaminy D 3 w skórze.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Temat który ostatnio „żyje” ” filtry słoneczne hamują syntezę witaminy D” BZDURA, BZDURA, BZDURA! Jedna z firm farmaceutycznych w swoich reklamach moim zdaniem poszła o krok za daleko ?. Hajs się musi zgadzać? Bo jak inaczej to nazwać powołując się na badanie (tak jedno) z przed 13 lat.. Przez 13 lat to się tyle zmieniło w branży kosmetycznej a tym bardziej w fotoprotekcji. Oni już wiedzieli że niby blokuje, ale ogólnie zjawisko negatywnego wpływu UVA było raczkującym tematem. Do konkretów: ☀️ TAK! głównym źródłem witaminy D u człowieka jest syntezą skórna. ☀️ TAK! niedobór witaminy D jest bardzo rozpowszechniony i dotyczy 50-80% populacji! ☀️ przyczyny niedoboru – obniżona synteza skórka i/lub NIEDOSTATECZNA podaż w diecie. ☀️ w Polsce ze względu na położenie geograficzne istnieje ograniczoną możliwość uzyskania zalecanego stężenia wit. D. przez efektywną syntezę skórną. Ile dni słonecznych mamy jesienią? Czy wiosną? Albo zimą? Nawet lato u nas takie w kratkę. ☀️ TAK! Należy suplementować Wit. D., ryzyko przedawkowania witaminy D jest znikome. ILE CZASU WYSTARCZY NA POŻĄDANE ZAOPATRZENIE ORGANIZMU W WITAMINĘ D? ‼20 minut. Tak, 20 minut ekspozycji na słońce poza godzinami południowymi. Ciężko to zrobić co nie? ? przecież my Polacy nakładamy filtry od stóp do głów cały rok w odpowiednich odstępach czasu ?. Czy warto panikować i biec do apteki po suplement? Jeśli masz wątpliwości zapytaj swojego lekarza. Zrób badanie krwi, sprawdź jaki masz poziom. I serio… Nie wierzcie w te bzdury. Filtry to dobra rzecz. Bo jak dopadnie Was czerniak to nic Wam po ten witaminie D. A w Polsce co 3ci który zachoruje na czerniaka ‼ umiera…? Swoją drogą, kiedyś nie byłam taka świadoma, stosowałam filtry tylko na wakacjach i tak lekarz mi zalecił suplementacje witaminy D bo miałam niedobory ?‍♀️. #witaminad #słońce #filtrysłoneczne #filtry #filtryuv #filtrymineralne #opalanie #dietetyk #suplementy #suplement #apteka #farmaceuta #czerniak #skóra #nowotwór #zdrowie #zdrowenawyki #wiemcojem #wizazpl #bzdura #bzduraroku #kosmetolog #zakupy #polskadziewczyna #instamatka #instadziecko #instawakacje #instakobieta #dzieńdobry

Post udostępniony przez Ekspert Kosmetyczny (@ekspert_kosmetyczny)

 

„TAK! Głównym źródłem witaminy D u człowieka jest synteza skórna. TAK! Niedobór witaminy D jest bardzo rozpowszechniony i dotyczy 50-80% populacji! Przyczyny niedoboru – obniżona synteza skórna i/lub NIEDOSTATECZNA podaż w diecie. W Polsce ze względu na położenie geograficzne istnieje ograniczona możliwość uzyskania zalecanego stężenia wit. D przez efektywną syntezę skórną.

Ile dni słonecznych mamy jesienią? Czy wiosną? Albo zimą? Nawet lato u nas takie w kratkę. TAK! Należy suplementować wit. D., ryzyko przedawkowania witaminy D jest znikome.
ILE CZASU WYSTARCZY NA POŻĄDANE ZAOPATRZENIE ORGANIZMU W WITAMINĘ D? 20 minut.

Tak, 20 minut ekspozycji na słońce poza godzinami południowymi” – pisze kosmetolożka.

Ekspertka dodaje, że jeśli mamy wątpliwości, czy w naszym organizmie znajduje się wystarczająca ilość witaminy D, zawsze możemy wykonać badanie krwi.

Co warto wiedzieć o kremach z filtrem?

Najnowsze badania wskazują, że kremy z filtrem powinnyśmy stosować codziennie, nie patrząc na to, czy na niebie świeci słońce czy pada deszcz. Promieniowanie UVA, nawet przez chmury, dociera bowiem do najgłębszych warstw skóry właściwej. Zbyt częste eksponowanie ciała na tego rodzaju promieniowanie w przyszłości może skutkować nieprawidłowym funkcjonowaniem komórek.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.