Eksperymentowałaś z hitami włosomaniaczek i teraz włosy wypadają ci garściami? „Nie zbieraj i nie licz, zrób dobre warunki wzrostu” – radzi trycholożka
„Włosy wypadały ci garściami, zaczęłaś stosować wcierki, one wychodziły jeszcze bardziej, a świąd się nasilał?” – pyta trycholożka Joanna Skrzypczak. Ekspertka w swoim poście na Instagramie poruszyła temat wypadania włosów przy zapaleniu mieszków włosowych. Podpowiedziała, jakie kroki należy podjąć, by odratować włosy po eksperymentach z różnymi hitami pielęgnacyjnymi włosomaniaczek.
Trycholożka o skutkach eksperymentów włosomaniaczek
„Każdy z nas popełniał błędy. Ja też! Myłam włosy, nie skórę głowy, nakładałam jakieś galaretki, bo miało być szajn lajk a star. Bawiłam się w hennowanie i inne cuda wianki” – napisała trycholożka Joanna Skrzypczak. „Dziś na tyle znam skórę i włosy, że mogłabym chodzić po Lidlu i powiedzieć kto jakie popełnia błędy pielęgnacyjne, kto myje słabo głowę, jakie może mieć niedobory i co powinien sprawdzić” – dodała.
Autorka popularnego profilu na Instagramie @ekspert_kosmetyczny w swoim poście poinformowała, że w przeszłości należała do grona włosomaniaczek, które eksperymentowały z różnymi hitami pielęgnacyjnymi. Dlatego wie, nie tylko na własnym przykładzie, jak opłakane skutki mogą mieć niewłaściwie dostosowane zabiegi. Podkreśliła, że jednym z objawów poważnych problemów może być wypadanie włosów.
„Wypadają włosy, swędzi głowa, nadmiernie się przetłuszczają, znajdujesz piasek, a wypadający włos ma dużą kropkę? Prawdopodobnie masz zapalenie mieszków włosowych” – zauważyła ekspertka. „Warstwa krystalizacji, która tworzyła się na skórze na skutek nieprawidłowej higieny, spowodowała, że bakterie lub drożdżaki zaczęły tworzyć biofilm na powierzchni skóry, a później zaatakowały mieszek włosowy” – wyjaśniła.
Trycholożka podpowiedziała, że pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, by zażegnać ten problem, jest „zabranie im jedzenia”, czyli oczyścić skórę głowy. Czas odwrócenia skutków będzie zależał od stopnia krystalizacji.
Jak rozpoznać zapalenie mieszków włosowych?
Zapalenie mieszków włosowych jest powszechną chorobą skóry, która ma podłoże infekcyjne. To stan zapalny, który rozwinął się w okolicy mieszka włosowego po wtargnięciu do niego chorobotwórczego patogenu. Joanna Skrzypczak w swoim poście wyjaśniła, jak możemy sprawdzić w domowych warunkach, czy mamy do czynienia z tym problemem.
„Podrap skórę głowy paznokciem i zobacz, czy coś się osypuje. Zobacz, czy coś zostaje pod paznokciami. Jeśli umyjesz głowę, dotknij skóry, potrzyj palcami w górę i dół, szczególnie w miejscach, gdzie swędzi najbardziej, jeśli jest lepka i ma brzydki zapach, to duże prawdopodobieństwo, że tak [ten problem dotyczy też ciebie – przyp. red.]. Pogrzeb między włosami, jeśli wyczuwasz taki jakby piasek, to również” – podpowiedziała trycholożka.
Zasady pielęgnacji przy zapaleniu mieszków włosowych
W leczeniu schorzenia ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Warto myć włosy codziennie, aby zapobiegać gromadzeniu się łoju, który jest pożywką dla bakterii. Szampon na zapalenie mieszków włosowych na głowie powinien być delikatny, naturalny, pozbawiony chemicznych substancji oraz mieć właściwości przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze. Joanna Skrzypczak zaznaczyła, że sprawdzi się podwójne mycie szamponem.
„Zostaw drugą pianę na 5 minut, jak szampon się nie pieni (woda z tłuszczem się nie lubi, dlatego może się nie pienić), dodaj więcej wody. Umyj też dobrze łodygę, by wyczyścić ją z tego, co tam się pozaklejało” – wyjaśniła.
I zaleciła, by przez tydzień myć włosy szamponem przeciwłupieżowym, a później wprowadzić szampon nawilżający bądź do podrażnioną skórę głowy, najlepiej apteczny lub trychologiczny. „Myj w cyklu tydzień na tydzień. Jeśli zauważysz pogorszenie pod koniec tygodnia nawilżającego, przejdź na cykl 2 kolejne mycia nawilżającym i 1 przeciwłupieżowym. Czyli jeśli myjesz codziennie, to poniedziałek i wtorek – nawilżanie, środa – przeciwłupieżowy, czwartek, piątek – nawilżanie, sobota – przeciwłupieżowy itd.”
Bezpośrednio po umyciu włosów powinnyśmy nałożyć odżywkę nawilżającą i rozczesać włosy grzebieniem, a na koniec dokładnie spłukać szampon ze skóry głowy. Ekspertka zaleciła też raz w tygodniu peeling, najlepiej biologiczny, czyli taki, który „ma powinowactwo do warstwy rogowej”.
Leczenie domowe zapalenia mieszków włosowych to przede wszystkim odpowiednia higiena i czynności zapobiegające zakażeniom. Joanna Skrzypczak podpowiedziała kilka zasad pielęgnacji, których bezwzględnie należy przestrzegać w przypadku tego schorzenia.
„Nie zbieraj i nie licz włosów, które wypadną. Jak zrobisz dobre warunki wzrostu, czyli pozbędziesz się tego, co tam się poodkładało, włosy zaczną same rosnąć.
Nie chodź z turbanem na głowie dłużej niż 10 minut. Wysusz suszarką o dużej mocy, ale średniej temperaturze.
Umyj wszystkie swoje szczotki i grzebienie.
Ręczniki i poszewkę od poduszki wypierz w 60 stopniach. Ręcznik zmieniaj co mycie do czasu zniwelowania dolegliwości.
Nie obwiniaj się.
Najpierw zajmij się skórą, później wypadającymi włosami. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że stan twojej skóry jest przyczyną wypadania włosów” – pisze trycholożka.
Zobacz także
Polecamy
Farby chemiczne kontra naturalne barwniki. Trycholog Dawid Mazerski obala mity o farbowaniu włosów
Hair cycling – nowy trend w pielęgnacji. „Trzy proste kroki do regeneracji zniszczonych włosów” – mówi trycholożka
Pielęgnacja włosów – od czego zacząć? Sprawdzone i naturalne sposoby
Łysienie plackowate może być objawem poważnych schorzeń. Jakich?
się ten artykuł?