Przejdź do treści

Gdzie są poduszki Bichata i jak wygląda ich usunięcie?

Gdzie są poduszki Bichata i jak wygląda ich usunięcie? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

W ostatnich latach jako ideał piękna przedstawiane są twarze o ostrych rysach i wydatnych kościach policzkowych. To sprawia, że wiele kobiet zastanawia się, jak wyszczuplić twarz czy jak odchudzić policzki. Jednym z zabiegów wyszczuplających twarz jest usunięcie poduszek Bichata, jest to jednak zabieg obarczony ryzykiem. Czym są poduszki Bichata, gdzie się znajdują i jak wygląda ich wycięcie? Ile kosztuje zabieg?

Co to są poduszki Bichata? 

Poduszki Bichata (inaczej torebki Bichata) to ciało tłuszczowe, które znajduje się wewnątrz policzków, na zewnątrz mięśnia policzkowego. Anatomicznie poduszki Bichata składają się z masy tłuszczowej otoczonej cienką warstwą tkanki łącznej. Mają piramidalny kształt i rozciągają się na obszar żwaczy, obszar skroniowy, obszar skrzydłowo-żuchwowy, klinowo-podniebienny i obszar oczodołu. Poduszki Bichata są szczególnie widoczne u noworodków – zapobiegają zapadaniu się policzków i chronią struktury nerwowo-naczyniowe twarzy. 

Jakie są wskazania do wycięcia torebek Bichata? 

Wycięcie torebek Bichata zalecane jest u osób, u których środkowa część twarzy jest bardziej wydatna niż kość jarzmowa, a policzki wydają się „grube” i „wypchane’. W efekcie twarz wydaje nadmiernie okrągła, pulchna (nawet u szczupłych osób), ciężka i zmęczona. Bichectomia jest zabiegiem, który pozwala trwale „zmniejszyć twarz” i zmienić proporcje twarzy. 

Jak wygląda usunięcie poduszek Bichata? 

Usunięcie poduszek Bichata to bichectomia (ang. Bichectomy). Jest to operacja plastyczna wyszczuplenia twarzy. Zabieg stał się popularny w ciągu ostatnich kilku lat, głównie w USA. 

Przygotowanie do operacji polega na wykonaniu serii badań takich jak morfologia, wskaźniki krzepnięcia. Koniecznie jest także szczepienie przeciwko WZW typu B. 

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym (podanym dożylnie) i od momentu aplikacji znieczulenia do założenia szwów trwa 35-45 minut. Chirurg dokonuje niewielkiego nacięcia po wewnętrznej stronie policzków (wnętrza jamy ustnej), przez które usuwa fragment poduszki Bichata. Następnie rana zostaje zszyta przy pomocy wchłanianych nici. 

Jak wygląda rekonwalescencja po wycięciu poduszek Bichata? 

Klinikę można opuścić po zabiegu lub następnego dnia. Czas gojenia rany po usunięciu poduszek tłuszczowych wynosi około 10 dni, podczas których należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza – unikać gorących i twardych posiłków wymagających żucia, a po każdym posiłku płukać jamę ustną środkiem antyseptycznym. 

Efekty usuwania poduszek Bichata 

Usunięcie poduszek Bichata jest zabiegiem, który pozwala trwale wyszczuplić twarz. W wyniku zabiegu poprawia się kontur twarzy, rysy stają się ostrzejsze, lepiej zarysowane. Potocznie mówiąc, wycięcie poduszek Bichata pozwala „odchudzić twarz” lub, jak to określają niektóre pacjentki, „odchudzić policzki”.  

Widoczność efektu jest kwestią indywidualną i zależy od całkowitego zejścia obrzęku. Może to być okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet pół roku. 

Koszty redukcji torebki Bichata  

Cena za usunięcie poduszeczek tłuszczowych Bichata to koszt od 6 000 do 8 000 zł. 

Przeciwwskazania do wycięcia poduszek Bichata  

Zabieg wykonuje się u osób pełnoletnich. Przeciwwskazaniem jest sytuacja, gdy przyczyną „dużej” buzi jest starzenie się skóry, utrata owalu twarzy i opadające policzki. O tym, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu, decyduje chirurg plastyk podczas konsultacji lekarskiej. Pozostałe przeciwwskazania do wycięcia poduszek Bichata to ciąża, nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, zaburzenia krzepliwości, a także infekcje w obrębie jamy ustnej. 

Możliwe powikłania po usunięciu poduszek Bichata 

Podczas Bichectomii może dość do uszkodzenia nerwów (w tym nerwu twarzowego), a w konsekwencji – drętwienia twarzy i asymetrii. Możliwe jest też wystąpienie krwawienia i infekcji (np. ropnia). 

Bichectomia a inne zabiegi wyszczuplenia twarzy 

Z policzków nie da się schudnąć, nie przeprowadza się też liposukcji twarzy (odsysania tłuszczu) z twarzy.  Alternatywnym dla  bichectomii zabiegiem, który pozwala wyszczuplić twarz, jest lipoliza, czyli zniszczenie komórek tłuszczowych. Istnieje kilka technik lipolizy, w tym lipoliza laserowa i lipoliza iniekcyjna, podczas którego wstrzykuje się w twarz specjalne preparaty rozpuszczające tkankę tłuszczową. Jednak zapewniającym najlepsze efekty zabiegiem wyszczuplającym twarz jest wycięcie poduszek Bichata. Należy jednak pamiętać, że jest to też zabieg najbardziej inwazyjny, potencjalnie ryzykowny i kosztowny. 

Źródła:

  1. Júnior, R. M., Gontijo, G., Guerreiro, T. C., de Sousa, N. L., & Moreira, R. (2018). Bichectomia, a simple and fast surgery: case report. Revista Odontológica do Brasil Central, 27 (81).
  2. Ng, C. L., Rival, R., & Solomon, P. (2020). A simple technique to measure the volume of removed buccal fat. Aesthetic Surgery Journal, 40(8), NP461-NP463. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?