Przejdź do treści

Podwójny podbródek – na czym polega lipoliza? Ćwiczenia na podbródek

Podwójny podbródek – na czym polega lipoliza? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Podwójny podbródek, czyli nagromadzenie tkanki tłuszczowej między brodą a górną częścią szyi, dla wielu osób stanowi estetyczny defekt. Świadczy o tym częstotliwość wpisywanych w wyszukiwarkę internetową fraz „jak pozbyć się drugiego podbródka” czy „jak usunąć drugi podbródek”. Czy lipoliza podbródka to jedyny zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który pozwala zlikwidować drugi podbródek? Jak zmniejszyć podbródek za pomocą ćwiczeń?

Lipoliza podbródka

Zabiegiem, który pozwala zniwelować drugi podbródek, jest lipoliza iniekcyjna. Lipoliza to rozpad komórek tłuszczowych. Czymś innym jest liposukcja, czyli zabieg odsysania tłuszczu (najczęściej z brzucha, pośladków, ud). Lipoliza iniekcyjna to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, którego celem jest wywołanie lipolizy w określonej partii ciała (np. brzucha). Najczęściej lipoliza dotyczy twarzypodbródka lub policzków (tzw. chomiczków). Podczas zabiegu lekarz wstrzykuje w wybrany obszar substancję, która wywołuje reakcję metaboliczną w komórkach tłuszczowych.

Lipoza iniekcyjna - zabieg

Lipoliza podbródka – efekty

Aby efekty lipolizy iniekcyjnej były trwałe, zabieg należy wykonać w seriach 3-4 zabiegów w odstępie co 3 tygodnie. Końcowy efekt lipolizy jest widoczny dopiero 2-3 miesiące po rozpoczęciu terapii. Trwałość i widoczność efektów lipolizy zależy od stylu życia, skłonności do tycia i indywidualnych reakcji organizmu na zabieg. U pacjentek z nadwagą (lub u tych, które przybiorą na wadze) nawet po udanym zabiegu lipolizy drugi podbródek może „wrócić”. To przyczyny, dla których opinie na temat lipolizy są podzielone. Część pań nie dostrzega efektów lipolizy lub ocenia je jako niedostateczne.

Cena za zabieg lipolizy

Cena za jeden zabieg lipolizy podbródka zaczyna się od 250 zł. W renomowanych klinikach w Warszawie cena ta może być nawet trzykrotnie wyższa.

Jak pozbyć się drugiego podbródka domowym sposobem?

Bardzo trudno jest schudnąć z podbródka. Właściwie jest to możliwe tylko w sytuacji, kiedy przyczyną pojawienia się drugiego podbródka jest spora nadwaga. Często jednak spotyka się drugi podbródek u szczupłej osoby, na co wpływ mają zwykle predyspozycje genetyczne i częste przybieranie nieprawidłowej postawy ciała (garbienie się, pochylanie głowy nad telefonem). W takich przypadkach warto wprowadzić do codziennych rytuałów ćwiczenia na drugi podbródek.

  1. Odchyl głowę do tyłu. Brodę podeprzyj zaciśniętą pięścią. „Walcz” z własną pięścią, powoli otwierając i zamykając usta (obie czynności powinny trwać ok. 3 sekund). Powtórz ćwiczenie 10 razy.
  2. Złącz i wyprostuj palce jednej dłoni. Umieść dłoń około 10 cm pod brodą. Drugą, wyprostowaną w palcach dłoń „odbijaj” od dłoni do podbródka, oklepując go od dołu. Staraj się, żeby ruchy były szybkie i dynamiczne. Powtórz ćwiczenie 50 razy. Po wykonanej serii zamień dłonie.
  3. Unieś głowę do góry. Rozchyl usta i wysuń język w stronę czubka nosa. Wytrzymaj tak 10 sekund. Następnie wciąż z odchyloną głową przesuń język do lewego, a później prawego kącika ust. Staraj się nie dotykać językiem warg. Przy prawidłowo wykonanym ćwiczeniu poczujesz napięcie mięśni szyi.
  4. Natłuść dowolnym olejkiem do masażu wierzch dłoni (zwłaszcza tam, gdzie są środkowe kosteczki palców). Zaciśnij dłonie w pięści i szybkimi, energicznymi ruchami wykonuj masaż wzdłuż szyi z dołu do góry, tak jakbyś chciała „wymieść” na zewnątrz drugi podbródek.
  5. Ćwiczenie z wykorzystaniem piłek „jeżyków”. Odchyl głowę do tyłu i przy pomocy dwóch piłeczek (każda w jednej dłoni) masuj szyję z obu stron jednocześnie (omijając tarczycę i środek szyi) szybkimi ruchami w górę i w dół. Powtórz 30 razy.
  6. Krótkimi, energicznymi ruchami pocieraj piłeczką „jeżykiem” pod brodą (w poprzek) tak, jakbyś chciała „zetrzeć” drugą brodę. Powtórz 50 razy i zmień rękę.

Przedstawione ćwiczenia są elementem jogi twarzy – gimnastyki twarzy, która przywraca jej jędrność. Choć joga twarzy nie pozwoli od razu zgubić podbródka, to dzięki ćwiczeniom można ujędrnić podbródek na tyle, że „druga broda” stanie się mniej widoczna.

Inne zabiegi, które pozwolą pozbyć się drugiego podbródka

Lipoliza to nie jedyny zabieg medycyny estetycznej, który pozwala na modelowanie podbródka. Osoby, które chcą zlikwidować drugi podbródek, niekiedy wybierają karboksyterapię, czyli terapię oczyszczonym dwutlenkiem węgla. Inwazyjną metodą usunięcia drugiego podbródka jest lifting przy pomocy nici liftingujących PDO. Na twarz stosuje się standardowo od 2 do 7 par nici, sam zabieg kosztuje 1300 – 6000 zł.

Źródła:

  1. Collins, Danielle. 2019. Face Yoga. Firming facial exercises & inspiring tips to glow, inside & out, Watkins Media.
  2. Noszczyk, Maria. 2010. Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
  3. Noszczyk, Maria. 2016. Medycyna piękności, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: