Przejdź do treści

Modelowanie żuchwy – wolumetria, nici i inne metody na poprawę owalu twarzy

Modelowanie żuchwy – wolumetria, nici i inne metody Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Procesy starzenia powodują zmianę rysów twarzy. Osobom, które nie akceptują tego aspektu starzenia, z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej modelujące żuchwę. Na czym polega wolumetria żuchwy? Jak działają nici liftingujące i czym różnią się nici haczykowe od nici PDO? Jakie efekty przynosi modelowanie twarzy kwasem?

Jakie są wskazania do modelowania żuchwy? 

Modelowanie żuchwy służy niwelowaniu oznak starzenia grawitacyjnego. Wraz z wiekiem skóra traci sprężystość, a jednocześnie na skroniach i policzkach zmniejsza się ilość podskórnej tkanki tłuszczowej, która przemieszcza się w dół twarzy. Powoduje to powstanie drugiego podbródka i tak zwanych chomików, czyli opadających policzków. Zmieniają się proporcje twarzy – jej dolna partia, okolice żuchwy, staje się masywniejsza i optycznie „cięższa”, a twarz traci swój młodzieńczy wygląd. Rysy twarzy stają się miękkie, a naturalna linia żuchwy, czyli owal twarzy, zanika. W takich przypadkach można zdecydować się na modelowanie żuchwy. Czym różnią się poszczególne metody korekty tej części twarzy? 

Wolumetria, czyli nieinwazyjne modelowanie żuchwy 

Wolumetria to modelowanie żuchwy metodami niechirurgicznymi. Do najpopularniejszych należą zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego i nici liftingujących. 

Modelowanie żuchwy kwasem hialuronowym 

Modelowanie żuchwy kwasem hialuronowym polega na wstrzyknięciu wysokousieciowanego kwasu hialuronowego w samą brodę lub między brodę a policzki. Preparat podany jest za pomocą kaniuli. Następnie osoba przeprowadzająca zabieg rozmasowuje miejsce wstrzyknięcia preparatu. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, trwa 20-30 minut. Wolumetria żuchwy nie jest bolesna, choć pacjent może odczuwać rozpieranie skóry w miejscu podania preparatu. 

Prawidłowo wstrzyknięty kwas hialuronowy pozwala poprawić linię żuchwy i przywrócić twarzy właściwe proporcje (wyraźnie zarysowana broda, twarz rozszerzająca się ku górze). Iniekcja kwasu hialuronowego stosowana jest także do modelowania brody, która w efekcie zabiegu staje się bardziej spiczasta. Modelowanie twarzy kwasem pozwala także uwydatnić kości policzkowe. 

Do wymodelowania żuchwy wystarczy jeden zabieg, a pełny efekt można zobaczyć po miesiącu. Modelowanie żuchwy utrzymuje się około roku. Cena za wolumetrię z użyciem kwasu waha się od 800 do 1200 złotych. 

Modelowanie żuchwy przy użyciu nici liftingujących 

Modelowanie żuchwy i brody jest także możliwe przy użyciu nici liftingujących. Nici liftingujące to nici służące do podwieszania skóry. Stosuje się je między innymi po to, aby podnieść policzki, a tym samym uwydatnić żuchwę. Wśród nici służących do wolumetrii wyróżnia się nici PDO i nici liftingujące właściwe, czyli nici haczykowate. Nici PDO (nici polidioksanowe) to nici rewitalizujące, rozpuszczalne (tak, jak są rozpuszczalne szwy). Nici haczykowate są grubsze od nici PDO, a uzyskane dzięki nim efekty modelowania żuchwy przypominają te z liftingu chirurgicznego. Nici haczykowate stosowane są przeważnie u dojrzanych pacjentek. 

Efekty modelowania żuchwy nićmi liftingującymi to: 

  • zarysowanie linii żuchwy;  
  • poprawa owalu twarzy; 
  • usunięcie „chomików”; 
  • usunięcie podwójnego podbródka; 
  • napięcie i ujędrnienie skóry. 

Efekty zabiegu z wykorzystaniem nici utrzymują się rok lub dwa (w przypadku nici PDO) lub 2-3 lata (przypadku nici haczykowatych). Do najczęstszych powikłań po zabiegu nićmi liftingującymi należą podrażnienia, obrzęk i stany zapalne skóry w miejscu wkłucia. Ponadto przy nieprawidłowym założeniu, nici mogą być widoczne pod skórą. 

Cena zabiegu z wykorzystaniem nici liftingujących żni się w zależności od rodzaju i liczby nici, jednak należy liczyć się z kosztem od 1500 zł w górę. 

Modelowanie żuchwy ultradźwiękami 

Kolejną nieinwazyjną metodą modelowania żuchwy są zabiegi z użyciem ultradźwięków. Obecnie najpopularniejszym tego rodzaju zabiegiem jest HIFU. Podczas zabiegu fale dźwiękowe wytwarzają w głębi skóry wysoką temperaturę (do 60°C) powodującą mikrouszkodzenia, które umożliwiają przebudowę skóry i redukcję tkanki tłuszczowej. W podobny sposób działają zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych (RF). Efekty zabiegu HIFU widoczne są po 2-3 miesiącach – tyle czasu potrzeba na odbudowę skóry. Modelowanie żuchwy i policzków techniką HIFU to koszt ok. 1500 zł, samej zaś brody – 600 zł. 

Chirurgiczne modelowanie żuchwy 

Przez długi czas modelowanie żuchwy wymagało użycia skalpela. Do najpopularniejszych metod należał lifting chirurgiczny, w którym wyróżnia się kilka technik. Modelowanie żuchwy poprzez lifting chirurgiczny polega przede wszystkim na podniesieniu policzków. Zabieg może być łączony z wycięciem lub odessaniem tłuszczu z dolnych partii twarzy. 

Chirurgicznie można uwydatnić żuchwę przez operację żuchwy. To inwazyjny, skomplikowany zabieg, który ingeruje w tkankę kostną. Operacja umożliwia też korektę brody, jej wysunięcie lub cofnięcie. Zarówno lifting chirurgiczny, jak i operacje plastyczne żuchwy są stosowane współcześnie i przynoszą spektakularne efekty. Cena takiej metamorfozy (konsultacje, operacja, pobyt w klinice) to koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych. 

Źródła:

  1. Nici liftingujące PDO, https://dermatic.pl/aestheticbusiness/2017/08/14/nitce-piekna-nici-pdo/ (dostęp: 8.11.2022).
  2. Noszczyk, Maria. (2016). Medycyna piękności, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL
  3. Przylipiak, A. (2014). Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Białystok: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
  4. Tazbir, M. (2012). Kwas hialuronowy jako jedna z alternatyw w zapobieganiu starzenia się skóry. Acta Clinica et Morphologica, 15(1), 28-35. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: