Glinka zielona – właściwości. Jak zrobić maseczkę z glinki?
Glinka zielona to minerał o dobroczynnym wpływie na skórę. Maseczki z glinki zielonej polecane są przede wszystkim osobom z cerą trądzikową i tłustą ze względu na działanie antyseptyczne i oczyszczające. Zawarte w nich składniki mineralne, takie jak krzem, srebro, selen i cynk przyspieszają regenerację naskórka, poprawiają jędrność skóry i regulują wydzielanie sebum. Proszek z glinki zielonej można również wykorzystać w pielęgnacji skóry głowy jako peeling i odżywkę do włosów.
Zielona glinka – cenny surowiec kosmetyczny
Glinka zielona to minerał wydobywany ze skał krzemionkowo-aluminiowych występujących w Stanach Zjednoczonych i Francji. Glinki zaliczane są do minerałów ilastych, określanych mianem glinokrzemianów. Do celów kosmetycznych pozyskiwane były już za czasów starożytnych. Dziś stosowane są zarówno wewnętrznie jako napój oraz zewnętrznie w postaci okładów, kompresów oraz środków pielęgnacyjnych. Na półkach sklepowych glinkę znajdziemy pod postacią proszku, który jest przeznaczony do sporządzania masek kosmetycznych, stanowi też składnik pudrów antyseptycznych, kremów i dezodorantów. Naturalna glinka zawiera wiele cennych składników mineralnych i substancji odżywczych. Wykorzystywana jest w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych i salonach SPA. Przeznaczona jest również do użytku domowego.
Gdzie kupić zieloną glinkę? Proszek można nabyć m.in. w drogeriach, aptekach i sklepach internetowych. Cena glinki nie jest wysoka – za 100 gram produktu zapłacimy około 8-10 zł. Glinka zielona montmorillonite pochodzi z południa Francji, a swoją nazwę zawdzięcza regionowi Montmorillon, w którym została odkryta. Z kolei glinka zielona Illite zyskała nazwę od stanu Illinois w USA. Przy wyborze glinki warto zwrócić uwagę na skład produktu i koniecznie wybrać ten, który jest prosty i zawiera 100 proc. zielonej glinki (100 proc. green clay).
Właściwości i zastosowanie glinki zielonej
W glince zielonej znajduje się szereg składników mineralnych, w tym:
- krzem – uelastycznia i ujędrnia skórę, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, oczyszcza ujścia gruczołów łojowych, reguluje wydzielanie sebum, działa przeciwzapalnie i przeciwtrądzikowo, hamuje wypadanie włosów,
- magnez – chroni skórę przed wolnymi rodnikami, działa dezynfekująco, przeciwstarzeniowo i przeciwzapalnie, tonizuje skórę,
- wapń – działa nawilżająco i regenerująco, odpowiada za napięcie skóry,
- potas – wpływa na nawilżenie skóry i twardość paznokci,
- fosfor – pobudza odnowę komórkową, kontroluje utrzymanie prawidłowego pH skóry,
- cynk – bierze udział w oczyszczaniu skóry z łoju, przyspiesza gojenie się ran i regenerację naskórka, przywraca skórze prawidłowe pH, łagodzi stany zapalne, działa przeciwzapalnie i ściągająco,
- mangan – chroni przed negatywnym działaniem wolnych rodników, spowalnia procesy tworzenia się zmarszczek mimicznych,
- miedź – działa przeciwstarzeniowo, reguluje pracę gruczołów łojowych, dotlenia skórę i poprawia jej elastyczność,
- selen – ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe.
Glinki charakteryzują się różnym zabarwieniem, od białego, przez różowe i czerwone aż po niebieskie. Kolor glinki zielonej wynika z obecności żelaza dwuwartościowego. Ten rodzaj glinki polecany jest dla skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej. W glince zielonej znajdują się domieszki srebra, dzięki którym ma ona właściwości antybakteryjne. Ponadto przypisuje się jej działanie oczyszczające – glinka pochłania zanieczyszczenia skóry oraz nadmiar wyprodukowanego sebum. Regeneruje naskórek i przyspiesza gojenie się ran. Pełni funkcje łagodzące i tonizujące, działa dezynfekująco i wyrównuje pH skóry.
Glinka zielona polecana jest również jako ważny składnik pielęgnacyjny dla włosów przetłuszczających się, ponieważ normalizuje pracę gruczołów łojowych. Nakładana na twarz w postaci maski oczyszcza pory z potu i łoju, obkurcza je oraz odtłuszcza skórę. Stosowana regularnie uelastycznia skórę, poprawia jej koloryt i działa przeciwzmarszczkowo. Nakładana na ciało wspomaga profilaktykę rozstępów i cellulitu. Z glinek produkuje się także pasty do zębów wykorzystując ich właściwości absorbujące zapachy i pozytywny wpływ na ukrwienie dziąseł.
Jak zrobić maseczkę z glinki zielonej?
Maseczka z zielonej glinki sprzedawana jest w postaci proszku, który rozrabia się z wodą lub hydrolatem. Proporcje, w jakich należy przygotować maseczkę zależą od producenta preparatu, dlatego każdorazowo warto sprawdzić informacje umieszczone na etykiecie. Glinki nie wolno mieszać w metalowych naczyniach, ponieważ metal niekorzystnie wpływa na jej właściwości. Do tego celu lepiej użyć naczynia szklanego, porcelanowego lub glinianego. Glinkę rozrabia się na gładką masę i nakłada na twarz za pomocą szpatułki lub pędzla. Kiedy maska znajduje się już na twarzy, nie powinno się dopuścić do jej zaschnięcia – trzeba regularnie spryskiwać ją wodą, hydrolatem albo tonikiem.
Jak często stosować maseczkę z glinki zielonej? Maksymalnie dwa razy w tygodniu. Częstsze zabiegi mogą doprowadzić do podrażnień skóry i jej przesuszenia. Po upływie około 20 minut od nałożenia maseczkę trzeba dokładnie zmyć z twarzy, a na skórę nałożyć krem.
Jak używać zielonej glinki?
Oprócz wspomnianej już maseczki z glinki zielonej do twarzy, proszek z glinki wykorzystuje się w pielęgnacji ciała i włosów. Z glinki można zrobić peeling do włosów lub maseczkę. Aby przygotować peeling należy zmieszać łyżeczkę glinki z niewielką ilością szamponu, cukrem lub zmielonymi pestkami owoców, a następnie masować skórę głowy od dwóch do pięciu minut. Potem włosy spłukuje się i myje szamponem. Dzięki peelingowi z glinki skóra głowy jest dokładnie oczyszczona, a włosy mniej się przetłuszczają.
Z proszku można też zrobić maskę, mieszając glinkę z olejkiem i nakładając na skórę głowy na 5-15 minut. Po upływie określonego czasu maskę zmywa się, a głowę myje szamponem. W przypadku maseczki z glinki zielonej na ciało trzeba przygotować ją z odrobiną olejku. Nakłada się ją na miejsca narażone na cellulit lub rozstępy, czyli uda i pośladki. Dla uzyskania efektu termicznego i lepszego wchłaniania substancji skórę pokrytą maską można owinąć folią spożywczą. Po 15-30 minutach maseczkę spłukuje się naprzemiennie zimną i ciepłą wodą.
Bibliografia:
- Lynda B. Williams i wsp., Chemical and mineralogical characteristics of french green clays used for healing” NIH Public Access, 2008.
- Lynda B. Williams, Shelley E. Haydel, Evaluation of the medicinal use of clay minerals as antibacterial agents, Int Geol Rev. 2010 Jul 1; 52(7/8): 745–770.
- Maria Bernat i wsp., Kosmetologiczne zastosowanie glinu i jego pochodnych, Kosmetologia Estetyczna, 6 / 2017 / vol. 6/.
Polecamy
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Sonoforeza – na czym polega i kiedy warto ją stosować?
Mocne paznokcie są twoim marzeniem? Sprawdź, co na nie wpływa
Pielęgnacja włosów – od czego zacząć? Sprawdzone i naturalne sposoby
się ten artykuł?