Przejdź do treści

Glinka zielona – właściwości. Jak zrobić maseczkę z glinki?

Glinka zielona - właściwości. Jak zrobić maseczkę z glinki? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Glinka zielona to minerał o dobroczynnym wpływie na skórę. Maseczki z glinki zielonej polecane są przede wszystkim osobom z cerą trądzikową i tłustą ze względu na działanie antyseptyczne i oczyszczające. Zawarte w nich składniki mineralne,  takie jak krzem, srebro, selen i cynk przyspieszają regenerację naskórka, poprawiają jędrność skóry i regulują wydzielanie sebum. Proszek z glinki zielonej można również wykorzystać w pielęgnacji skóry głowy jako peeling i odżywkę do włosów.

Zielona glinka – cenny surowiec kosmetyczny

Glinka zielona to minerał wydobywany ze skał krzemionkowo-aluminiowych występujących w Stanach Zjednoczonych i Francji. Glinki zaliczane są do minerałów ilastych, określanych mianem glinokrzemianów. Do celów kosmetycznych pozyskiwane były już za czasów starożytnych. Dziś stosowane są zarówno wewnętrznie jako napój oraz zewnętrznie w postaci okładów, kompresów oraz środków pielęgnacyjnych. Na półkach sklepowych glinkę  znajdziemy pod postacią proszku, który jest przeznaczony do sporządzania masek kosmetycznych, stanowi też składnik pudrów antyseptycznych, kremów i dezodorantów. Naturalna glinka zawiera wiele cennych składników mineralnych i substancji odżywczych. Wykorzystywana jest w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych i salonach SPA. Przeznaczona jest również do użytku domowego.

Gdzie kupić zieloną glinkę? Proszek można nabyć m.in. w drogeriach, aptekach i sklepach internetowych. Cena glinki nie jest wysoka – za 100 gram produktu zapłacimy około 8-10 zł. Glinka zielona montmorillonite pochodzi z południa Francji, a swoją nazwę zawdzięcza regionowi Montmorillon, w którym została odkryta. Z kolei glinka zielona Illite zyskała nazwę od stanu Illinois w USA. Przy wyborze glinki warto zwrócić uwagę na skład produktu i koniecznie wybrać ten, który jest prosty i zawiera 100 proc. zielonej glinki (100 proc. green clay).

Kobieta na zabiegu peelingiem enzymatycznym

Właściwości i zastosowanie glinki zielonej

W glince zielonej znajduje się szereg składników mineralnych, w tym:

  • krzem – uelastycznia i ujędrnia skórę, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, oczyszcza ujścia gruczołów łojowych, reguluje wydzielanie sebum, działa przeciwzapalnie i przeciwtrądzikowo, hamuje wypadanie włosów,
  • magnez – chroni skórę przed wolnymi rodnikami, działa dezynfekująco, przeciwstarzeniowo i przeciwzapalnie, tonizuje skórę,
  • wapń – działa nawilżająco i regenerująco, odpowiada za napięcie skóry,
  • potas – wpływa na nawilżenie skóry i twardość paznokci,
  • fosfor – pobudza odnowę komórkową, kontroluje utrzymanie prawidłowego pH skóry,
  • cynk bierze udział w oczyszczaniu skóry z łoju, przyspiesza gojenie się ran i regenerację naskórka, przywraca skórze prawidłowe pH, łagodzi stany zapalne, działa przeciwzapalnie i ściągająco,
  • mangan – chroni przed negatywnym działaniem wolnych rodników, spowalnia procesy tworzenia się zmarszczek mimicznych,
  • miedź – działa przeciwstarzeniowo, reguluje pracę gruczołów łojowych, dotlenia skórę i poprawia jej elastyczność,
  • selen – ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe.

Glinki charakteryzują się różnym zabarwieniem, od białego, przez różowe i czerwone aż po niebieskie. Kolor glinki zielonej wynika z obecności żelaza dwuwartościowego. Ten rodzaj glinki polecany jest dla skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej. W glince zielonej znajdują się domieszki srebra, dzięki którym ma ona właściwości antybakteryjne. Ponadto przypisuje się jej działanie oczyszczające – glinka pochłania zanieczyszczenia skóry oraz nadmiar wyprodukowanego sebum. Regeneruje naskórek i przyspiesza gojenie się ran. Pełni funkcje łagodzące i tonizujące, działa dezynfekująco i wyrównuje pH skóry.

Glinka zielona polecana jest również jako ważny składnik pielęgnacyjny dla włosów przetłuszczających się, ponieważ normalizuje pracę gruczołów łojowych. Nakładana na twarz w postaci maski oczyszcza pory z potu i łoju, obkurcza je oraz odtłuszcza skórę. Stosowana regularnie uelastycznia skórę, poprawia jej koloryt i działa przeciwzmarszczkowo. Nakładana na ciało wspomaga profilaktykę rozstępów i cellulitu. Z glinek produkuje się także pasty do zębów wykorzystując ich właściwości absorbujące zapachy i pozytywny wpływ na ukrwienie dziąseł.

Jak zrobić maseczkę z glinki zielonej?

Maseczka z zielonej glinki sprzedawana jest w postaci proszku, który rozrabia się z wodą lub hydrolatem. Proporcje, w jakich należy przygotować maseczkę zależą od producenta preparatu, dlatego każdorazowo warto sprawdzić informacje umieszczone na etykiecie. Glinki nie wolno mieszać w metalowych naczyniach, ponieważ metal niekorzystnie wpływa na jej właściwości. Do tego celu lepiej użyć naczynia szklanego, porcelanowego lub glinianego. Glinkę rozrabia się na gładką masę i nakłada na twarz za pomocą szpatułki lub pędzla. Kiedy maska znajduje się już na twarzy, nie powinno się dopuścić do jej zaschnięcia – trzeba regularnie spryskiwać ją wodą, hydrolatem albo tonikiem.

Jak często stosować maseczkę z glinki zielonej? Maksymalnie dwa razy w tygodniu. Częstsze zabiegi mogą doprowadzić do podrażnień skóry i jej przesuszenia. Po upływie około 20 minut od nałożenia maseczkę trzeba dokładnie zmyć z twarzy, a na skórę nałożyć krem.

woda różana

Jak używać zielonej glinki?

Oprócz wspomnianej już maseczki z glinki zielonej do twarzy, proszek z glinki wykorzystuje się w pielęgnacji ciała i włosów. Z glinki można zrobić peeling do włosów lub maseczkę. Aby przygotować peeling należy zmieszać łyżeczkę glinki z niewielką ilością szamponu, cukrem lub zmielonymi pestkami owoców, a następnie masować skórę głowy od dwóch do pięciu minut. Potem włosy spłukuje się i myje szamponem. Dzięki peelingowi z glinki skóra głowy jest dokładnie oczyszczona, a włosy mniej się przetłuszczają.

Z proszku można też zrobić maskę, mieszając glinkę z olejkiem i nakładając na skórę głowy na 5-15 minut. Po upływie określonego czasu maskę zmywa się, a głowę myje szamponem. W przypadku maseczki z glinki zielonej na ciało trzeba przygotować ją z odrobiną olejku. Nakłada się ją na miejsca narażone na cellulit lub rozstępy, czyli uda i pośladki. Dla uzyskania efektu termicznego i lepszego wchłaniania substancji skórę pokrytą maską można owinąć folią spożywczą. Po 15-30 minutach maseczkę spłukuje się naprzemiennie zimną i ciepłą wodą.

Bibliografia:

  1. Lynda B. Williams i wsp., Chemical and mineralogical characteristics of french green clays used for healing” NIH Public Access, 2008.
  2. Lynda B. Williams,  Shelley E. Haydel, Evaluation of the medicinal use of clay minerals as antibacterial agents, Int Geol Rev. 2010 Jul 1; 52(7/8): 745–770.
  3. Maria Bernat i wsp., Kosmetologiczne zastosowanie glinu i jego pochodnych, Kosmetologia Estetyczna, 6 / 2017 / vol. 6/.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: