Przejdź do treści

Hammam – co to za rytuał, etapy, korzyści z zabiegu

Tekst o rytuale hammam, jego etapach i korzyściach. Na zdjęciu: Kobieta siedząca w saunie - HelloZdrowie
Hammam - co to za rytuał, etapy, korzyści z zabiegu Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Hammam to rytuał znany od setek lat. Kojarzy się z Turcją i łaźniami tureckimi. Odwiedzając te miejsca, warto poddać się regionalnej tradycji, która nie zmieniła się od dawna. Rytuał hammam można też coraz częściej spotkać w różnych placówkach SPA w Europie. Na czym polega hammam i ile kosztuje w Turcji? Jakie daje korzyści?

Co to jest hammam?

Hammam to łaźnia turecka. Na potrzeby turystów często tego rodzaju zabieg można wykonać w SPA. Rytuał hammam relaksuje i korzystnie wpływa na skórę. Składa się tradycyjne z kilku etapów. Możemy do nich zaliczyć:

  • kąpiel w wannie,
  • zimny prysznic,
  • masaż turecki rękawicami w marmurowej łaźni,
  • mycie skóry przy użyciu specjalnego mydła,
  • ponowny masaż całego ciała.

Cały zabieg hammam trwa co najmniej dwie godziny. Dlatego musisz zarezerwować sobie trochę więcej czasu na tę przyjemność. W Turcji nie zawsze hammam wygląda tak samo. Jedne łaźnie mają mniej, a drugie bardziej rozbudowaną ofertę. Warto wcześniej sprawdzić ofertę konkretnego SPA w internecie i zarezerwować termin.

Jak wygląda zabieg hammam w łaźni tureckiej?

Nie musisz się decydować na przejście przez cały rytuał. Możesz zapisać się tylko na jeden z jego etapów w łaźni tureckiej. Możesz wybrać na przykład samodzielną kąpiel lub mycie przez pracownika z dodatkowym masażem tureckim. Hammam rozpoczyna się od pozbycia się odzieży – mężczyźni obwiązują się specjalnymi ręcznikami hammam, a jeżeli jesteś kobietą, to możesz korzystać z łaźni tureckiej całkowicie nago. Tradycyjna chusta lub inaczej ręcznik hammam wykonuje się ręcznie z czystej bawełny. Taki ręcznik bardzo szybko schnie i jest chłonny. Można z niego korzystać również w zwykłej sauny parowej w Turcji. Ręczniki hammam mogą być gładkie lub w pasy. Zazwyczaj są wykończone ozdobnymi frędzlami. Nie ma problemu z kupieniem ich również w Polsce.

Rytuał hammam – pobyt w łaźni

Gdy już zdejmiesz ubranie, musisz założyć plastikowe klapki. Tak samo, jak ręcznik hammam powinny być na wyposażeniu tureckiego SPA. Następnie możesz już wejść do tureckiej łaźni. Panuje w niej duża wilgotność i bardzo wysoka temperatura. Jeżeli nie wiesz, jak zniesiesz takie warunki, to lepiej nie planuj pobytu w tureckiej łaźni na dłużej niż kilka minut. Gdy poczujesz, że jest ci słabo, to koniecznie opuść łaźnię i idź w jakieś chłodniejsze miejsce. Natomiast, gdy będziesz się czuł dobrze, to nie ma żadnych przeciwwskazań, do spędzenia w łaźni tureckiej trochę więcej czasu.

Rytuał hammam to doskonała okazja do relaksu. Możesz się wtedy wyciszyć i odprężyć. Pamiętaj o tym, żeby spokojnie oddychać, rozluźnić napięte mięśnie i nie myśleć o niczym negatywnym. Tak jak każde SPA, turecka łaźnia służy do relaksu.

Pobyt w saunie wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Badania naukowe mówią o tym, że regularne korzystanie z sauny ma pozytywny wpływ na układ oddechowy i zmniejsza częstotliwość występowania infekcji. W dodatku przebywanie w saunie zmniejsza poziom napięcia nerwowego, poprawia jakość snu oraz jego głębokość.

Jaki rodzaj masażu wybrać?

Rytuał hammam – kąpiel

Gdy masz już za sobą pierwszy etap, to kolejnym jest kąpiel hammam w tureckim SPA. Jeżeli umówiłeś się na kąpiel z myciem przez pracownika, to przejdziesz do kolejnego pomieszczenia, w którym zanurza się w wodzie. Do mycia stosuje się mydło oraz lnianą, szorstką rękawicę nazywaną również pumeksem hammam. Jak go używać? Tak samo, jak każdego innego pumeksu. Ta nieprzyjemna w dotyku rękawica służy do poprawienia krążenia krwi oraz zlikwidowania martwego naskórka. Pumeks hammam jest całkowicie naturalny. Wykonuje się go z czerwonej glinki. Można w niej znaleźć takie minerały jak cynk, magnez, selen, żelazo. Najlepiej stosować go do stóp. Wystarczy go namoczyć, a następnie delikatnie złuszczyć nim martwy naskórek.

Jeśli w rytuale hammam wybierzesz kąpiel samodzielną, to należy iść w inne miejsce i polać się wodą ze stojących tam wiader. Trzeba do tego wykorzystywać naprzemiennie wodę ciepłą i zimną. Po spłukaniu ciała czeka cię turecki masaż. Zanim przejdziesz do odpowiedniego pomieszczenia, najpierw musisz założyć suchy ręcznik hammam i przejść do przebieralni. Następnie połóż się w niej na około 15 minut, aby ochłodzić rozgrzane ciało i stopniowo przyzwyczaić się do normalnej temperatury.

Rytuał hammam – masaż

Hammam turecki możemy podzielić na dwa rodzaje. Zwykły masaż turecki wykonuje się na sucho. Natomiast drugi rodzaj masażu hammam wymaga wykorzystania olejków aromatycznych oraz innych olejów, na przykład arganowego. Ten olej jest wykorzystywany w medycynie i w kosmetyce. Pomaga w pielęgnacji skóry oraz w leczeniu schorzeń skórnych, takich jak na przykład trądzik młodzieńczy, czy pozostałości po ospie wietrznej. Można go stosować również przy egzemie, pęknięciach skóry oraz przy oparzeniach. Olej arganowy ma również właściwości przeciwbólowe, antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Masaż turecki nie tylko odpręża, ale również wspomaga wydzielanie endorfin. Dodatkowo zmniejsza napięcie nerwowe, rozluźnia mięśnie i stawy.

Rytuał hammam – cena

W Turcji cena zabiegu jest różna w zależności od wybranego pakietu i waha się od 14 do 30 €. Nie musisz się jednak wybierać za granicę, aby skorzystać z zabiegu hammam. W Polsce znajduje się on w coraz większej liczbie placówek SPA i jest bardzo zbliżony do tradycyjnego rytuału w tureckiej łaźni. Jego koszt wynosi od 100 do 500 zł – w zależności od liczby dodatkowych zabiegów wchodzących w skład rytuału.


Źródła:

  1. K. M. Pawłowski, R. Pawłowska, R. Bohyński, Sauna i jej znaczenie w treningu zdrowotnym człowieka, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu,   3/2015.
  2. I. Łajs, I. Matławska, Znaczenie spożywcze, lecznicze i kosmetyczne oleju arganowego, Borgis – Postępy Fitoterapii 2/2010.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?