Przejdź do treści

Hydrolat lawendowy do twarzy i włosów – właściwości

Lawenda
Hydrolat lawendowy do twarzy i włosów – właściwości Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lawenda lekarska znana jest od lat ze swoich leczniczych właściwości. Stosowana zewnętrznie działa bakteriobójczo, przeciwgrzybiczo, a nawet przeciwbólowo. Właściwości te zachowuje również hydrolat lawendowy pozyskiwany w procesie destylacji parą wodną.

Lawendowe hydrolaty – co to jest?

Hydrolat lawendowy jest produktem pozyskiwanym w procesie destylacji parą wodną. 

Kwiaty lawenda lekarskiej (łac. Lavandula officinalis) poddawane są działaniu pary wodnej, która następnie skrapla się do osobnego naczynia w postaci wzbogaconego w składniki roślinne płynu.

Sam hydrolat ma postać wody (stąd niekiedy zamiennie stosowana jest nazwa woda lawendowa) o złocistym odcieniu. Nie ma intensywnego zapachu, dlatego możesz go stosować nawet przed snem bez ryzyka, że odurzający aromat nie pozwoli ci na spokojny sen.

Hydrolat do włosów i do twarzy

Hydrolat lawendowy – właściwości

Hydrolat lawendowy znany jest z właściwości przeciwdrobnoustrojowych, co ma pozytywny wpływ na przyspieszenie procesu gojenia. Sięgnij po niego, jeśli na twojej skórze pojawiły się zaczerwieniania o charakterze zapalnym lub borykasz się z trądzikiem. Jeśli natomiast latem zbyt długo spędzisz czas na opalaniu – hydrolat lawendowy wesprze twój organizm w regeneracji poparzonej skóry.

Właściwości regeneracyjne  hydrolatu sprawiają, że chętnie sięgają po niego także osoby ze skórą suchą i skłonną do podrażnień. Regularne stosowanie tego preparatu poprawia kondycję cery i likwiduje uczucie dyskomfortu (w tym pieczenie i świąd).

Możesz również sięgnąć po ten preparat, jeśli borykasz się z łupieżem, drobnymi stanami zapalnymi skóry głowy oraz świądem – w przypadku każdej z tych dolegliwości hydrolat lawendowy może przynieść ukojenie.

Lawenda

Jak stosować hydrolat do twarzy i włosów?

Jak stosować hydrolat do włosów? Zaaplikuj go bezpośrednio na skórę głowy dozownikiem generującym mgiełkę albo zastosuj wcierkę. Pamiętaj przy tym, by preparat delikatnie wmasować w skórę głowy. Wówczas szybciej zauważysz pozytywne efekty stosowaniu hydrolatu na włosy.

Jak używać hydrolatu lawendowego do twarzy? Zastosuj preparat w formie toniku lub mgiełki aplikowanej na skórę tuż po jej oczyszczeniu. Możesz go równie – dotkniętej trądzikiem czy skłonnej do podrażnień.

Źródła:

  1. A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków zawodowych, Warszawa 1987, s. 221–223.
  2. L. Koperwas, Otrzymywanie olejków eterycznych metodą destylacji, http://laboratoria.net/artykul/26973.html&pn=1, dostęp: 9.12.2021 r.

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: