Przejdź do treści

Implanty zębowe – rodzaje, cena, przeciwwskazania

Implanty zębowe – rodzaje, cena, przeciwwskazania Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zadbane zęby powszechnie kojarzą się z dbałością o swój wizerunek i przestrzeganiem higieny. Niestety często zdarza się, że standardowe dbanie o uzębienie nie wystarcza, aby uchronić się przed poważnymi chorobami, prowadzącymi do utraty zębów. W takich sytuacjach jednym ze sposobów na odzyskanie pełnego uzębienia są implanty. Ile kosztują i jakie mogą wystąpić powikłania po wszczepieniu implantów?

Czym jest implant zęba?

Implant zęba to zastępnik anatomiczny brakującego zęba, dobrany idealnie do konkretnego pacjenta. Implant mocowany jest w kości na bardzo precyzyjnej, specjalnie stworzonej do tego śrubie.

Rodzaje implantów zębowych

Implanty wykonywane są z tytanu lub (nieco rzadziej) z cyrkonu (implanty ceramiczne). Implanty tytanowe cechuje ogromna wytrzymałość oraz najlepsza integracja z kością, dzięki czemu leczenie nimi trwa krócej. Wadą implantów tytanowych jest to, że wraz z wiekiem i obniżaniem się girlandy dziąsłowej, metaliczna część implantu zaczyna być widoczna. Ponadto tytan może uczulać. Implanty ceramiczne są dużo bardziej estetyczne i nie uczulają. Niestety są też mniej wytrzymałe w porównaniu do tytanowych.

Budowa i kształt implantów

Ze względu na budowę implanty dzielimy na jedno- i dwuczęściowe. Mogą mieć kształt cylindryczny, stożkowy lub cylindryczno-stożkowy. To, jakie implanty zębów wybrać zależy od warunków kostnych w odcinku, gdzie mają być umieszczone, a więc: gęstości kości, kształtu wyrostka zębodołowego oraz struktury anatomicznej w pobliżu miejsca implementacji.

dziewczyna z lodami

Implanty zębowe – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do wstawienia implantów zębowych związane są ściśle z prawdopodobieństwem odrzucenia implantu przez organizm. Sam zabieg wprowadzania implantu przy odpowiednim przygotowaniu i zaplanowaniu, mógłby być wykonany zawsze, jednak pewne stany i schorzenia organizmu gwarantują niepowodzenie utrzymania implantu. Lekarze wymieniają bezwzględne i względne przeciwwskazania do implantacji zębów. Do przeciwwskazań bezwzględnych należą:

  • ciąża,
  • chorobowa nowotworowa,
  • nieleczona i niewyrównana cukrzyca,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • nieleczona paradontopatia (niewyleczone kieszonki dziąsłowe i czynniki powodujące paradontozę),
  • zakażenie wirusem HIV,
  • stosowanie używek mających wpływ na integrację implantu z kością (uzależnienie od nikotyny, alkoholu i narkotyków),
  • choroba Parkinsona,
  • niska odporność organizmu (zwłaszcza przy niektórych chorobach, np. nowotworach, cukrzycy, chorobach autoimmunologicznych),
  • wiek pacjenta, w którym wciąż rosną kości, czyli u dzieci i nastolatków (uznaje się, ze bezpieczny wiek na wszczepienie implantów to 20-22 lata).

Względne przeciwwskazania do zabiegu to: przebyta chemioterapia, radioterapia, cukrzyca i leczenie przeciwzakrzepowe. W tych przypadkach implantacja jest możliwa po konsultacji z lekarzem.

Przebieg zabiegu wstawiania implantów

Badania przed wstawieniem implantów

Wstawienie implantów jest poważnym zabiegiem, który od lekarza wymaga dużego doświadczenia i umiejętności, a od pacjenta – cierpliwości i współpracy. Zanim stomatolog podejmie się wstawienia implantów, przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad i badania kliniczne. Może zalecić też wykonanie badań takich jak: badanie tomograficzne CBCT, badanie rentgenowskie oraz badań laboratoryjnych (morfologia krwi, OB, poziom glukozy, poziom hormonów tarczycy).

Przygotowanie do zabiegu

Wstawienie implantu wymaga odpowiedniego przygotowania jamy ustnej. Należy do niego m.in.: chirurgiczne usunięcie zniszczonych zębów, korekta wyrostka zębodołowego, odbudowa kości zęba, do którego będzie przymocowany implant (augmentacja kości). Lekarz może uznać, że przed wszczepieniem implantów konieczne będzie przeprowadzenie leczenia ortodontycznego, protetycznego czy periodontologicznego. Leczenie ortodontyczne przeprowadza się np. w przypadku hipodoncji (brak zębów i ich zawiązków). Ortodonta ustawia wtedy istniejące żeby stworzyć miejsce dla implantu.

Wstawianie implantu zęba

Samo wkręcenie implantu jest tak naprawdę zwieńczeniem długiego procesu przygotowania do zabiegu. Wstawienie jednego implantu trwa ok. 20-40 minut. Wielu pacjentów zastanawia się, czy implant zębowy boli. Odpowiedź brzmi: nie, zabieg wkręcenia implantu jest całkowicie bezbolesny. Może natomiast pojawić się ból po wszczepieniu implantu zębowego. Jest to całkowicie naturalne i nie powinno stanowić powodu do niepokoju.

śmiejąca się kobieta

Implanty zębowe – powikłania

Wstawienie implantu zębowego może wywołać powikłania, takie jak odrzucenie implantu zęba. Dlatego tak ważne jest poważne potraktowanie wszystkich przeciwwskazań do zabiegu, aby uniknąć powikłań. Na powodzenie leczenia ogromny wpływ ma też stosowanie się do zaleceń lekarza i zwracanie uwagi na to, co jeść po wszczepieniu implantu.

Zalecenia po założeniu implantu

Dla przyjęcia się implantów najważniejsze są dwie pierwsze doby po zabiegu. W tym czasie należy stosować się do poniższych zaleceń:

  • co kilka godzin na okolicę zabiegową nakładać zimny kompres,
  • spożywać letnie lub zimne posiłki (nigdy gorące),
  • pierwszy posiłek spożyć po ustąpieniu znieczulenia (po przywróceniu czucia warg, języka, policzków),
  • po posiłku przepłukać usta letnią, przegotowaną wodą,
  • unikać wysiłku fizycznego i schylania się,
  • nie palić papierosów ani nie pić alkoholu.

Cena implantów zębowych

Umieszczenie implantów zębowych to jedna z najdroższych usług w stomatologii. Cena za tylko jeden implant w klinice stomatologicznej, to koszt kilku tysięcy złotych. Trzeba pamiętać, że u większości pacjentów niestety pojawia się potrzeba wstawienia więcej niż jednego implantu. Za implanty natychmiastowe (takie, w przypadku których nie trzeba zostawiać czasu na gojenie tkanki kostnej) zapłacimy dwa razy więcej, bo nawet 10-12 tysięcy złotych. Cena protezy na implantach zależy od liczby implantów, na których będzie zamontowana (minimalnie na dwa) i rodzaju montowanego na nich uzupełnienia protetycznego. Proteza na implantach kosztuje od kilkunastu tysięcy do nawet 30 000 złotych.

 

Źródła:

  1. B. Ezio, A. Fabianelli, Implantoprotetyka. Zalety. Przeciwwskazania. Rozwiązania praktyczne, Wyd.: Esteri Edra Urban & Partner,2017 r.
  2. L. Al Faraje, Komplikacje w chirurgii implantologicznej. Etiologia, zapobieganie, postępowanie. Wydawnictwo Kwintesencja, 2014 r.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: