Przejdź do treści

Jak pozbyć się wody z organizmu? Sposoby i przyczyny dolegliwości

Jak pozbyć się wody z organizmu? Sposoby i przyczyny dolegliwości Kaboompics
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wiele kobiet ma problem z gromadzeniem się wody w organizmie. Ta przypadłość nie tylko źle wpływa na samopoczucie, ale może być oznaką wielu chorób. Jak się pozbyć wody z organizmu i zapomnieć o opuchniętych stopach, dłoniach czy okolicach oczu? Podpowiadamy  metody, które możesz zastosować na co dzień. 

Przyczyny nadmiaru wody w organizmie

Wiele kobiet poszukuje rozwiązania problemu z gromadzeniem wody. Chcąc wiedzieć, jak pozbyć się wody z organizmu, warto wspomnieć o tym, co sprzyja występowaniu tych dolegliwości. Wpływa na to kilka czynników, m.in.: 

  • nieodpowiednia dieta, 
  • siedzący tryb życia, 
  • mało ruchu ,
  • faza cyklu miesiączkowego, 
  • niedostateczne nawodnienie organizmu.  

Zatrzymywanie wody w organizmie nie jest bez znaczenia dla naszego zdrowia. Ta przypadłość nie tylko źle wpływa na samopoczucie. Niesie negatywne konsekwencje dla układu krwionośnego, serca oraz nerekObrzęki oraz nadmiar wody w organizmie mogą być oznaką innych, poważnych chorób, dlatego nie należy lekceważyć tej dolegliwości i skonsultować problem z lekarzem. Warto także wiedzieć, jak usunąć nadmiar wody z organizmu. 

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Wodę zatrzymaną w organizmie można skutecznie usunąć, trzymając się zdrowych nawyków, które jednocześnie zapobiegają nawrotom dolegliwości. Oto kilka wskazówek, które podpowiedzą, jak usunąć wodę z organizmu skutecznie. 

Regularnie uzupełniaj płyny 

Chociaż celem jest pozbycie się nadmiaru wody z ciała, jednak właśnie regularne picie wody w odpowiednich ilościach jest ważne, aby kłopotu nie było. Nasz organizm potrzebuje wody do funkcjonowania, dlatego jeśli nie dostarczamy jej wystarczająco dużo każdego dnia, organizm będzie przygotowywał się na moment, kiedy jej zabraknie. Dlatego właśnie magazynuje i odkłada wodę w tkankach, aby w razie konieczności mieć zapas konieczny do przeżycia. Systematyczne uzupełnianie płynów powoduje, iż nie ma takiej potrzeby. Dobrym nawykiem jest picie przynajmniej dwóch litrów wody dziennie. Dołącz do tego zdrowe napoje, takie jak zielona herbata, soki, a także owoce, zawierające dużo wody. 

Postaw na aktywność fizyczną 

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się wody z organizmu, powinnaś wiedzieć, że duże znaczenie ma ruch. Ćwiczenia fizyczne wspomagają prawidłowy metabolizm oraz układ krwionośny. Do tego pozytywnie wpływają na pozbycie się toksyn czy soli, wydalanych wraz z potem. Nawet lekki rozruch spowoduje, że woda zacznie prawidłowo krążyć w organizmie. Codzienna aktywność fizyczna nie tylko wspomoże w walce z zatrzymywaniem wody, ale także pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie całego ciała. Podczas ćwiczeń nie można zapominać o odpowiednim nawadnianiu. 

Zadbaj o dietę 

Odpowiednie odżywanie jest jednym z elementów, które pomoże pozbyć się wody z organizmu.  Postaraj się ograniczyć produkty zawierające dużo soli, chociaż jest ona niezbędna dla gospodarki wodno-elektrolitowej, jednak w nadmiarze nie sprzyja zdrowiu. Odpowiednia dawka na dobę wynosi 2000 mg, a do tego najlepiej spożywać ją z innych źródeł niż z niezdrowych przekąsek lub przetworzonych produktów. Włącz do swojej diety warzywa oraz owoce zawierające potas, jak pomidory lub banany. Warto również zrezygnować z dosalania potraw. Jak widać, odżywianie jest niezwykle ważne, jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się wody z organizmu. 

Jak pozbyć się nadmiaru wody w organizmie? Nawyki mają znaczenie

Regularne picie wody, zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna to sposoby wymagające czasu, a jednocześnie, przy systematyczności, dające długotrwałe efekty. Nie tylko pomagają pozbyć się tego, co już jest w nadmiarze w ciele, ale także działają profilaktycznie, aby ograniczyć możliwość wystąpienia takiego problemu. Nie ma szybkiego sposobu na pozbycie się wody z organizmu, trzeba stosować się do tych zasad i poczekać na rezultaty. 

Zioła na nadmiar wody w organizmie

Wsparciem w walce z nadmiarem wody w ciele będą zioła. Mają właściwości moczopędne, jednak nie można pić ich zbyt dużo, gdyż mogą mieć negatywny skutek dla gospodarki wodnej. Herbatki ziołowe lub specjalnie mieszanki, które można znaleźć w aptekach, stanowią dodatkowe wsparcie podczas usuwania nadmiaru płynówŚwietnie nadają się herbatki z kopru włoskiego, czarnego bzu, mniszka lekarskiego czy pokrzywy. Warto wykorzystać także korzeń oraz liście pietruszki zwyczajnej – to warzywo pozytywnie wpływa także na pracę układu moczowego. Z kolei sok z liści brzozy brodawkowatej pobudza pracę nerek, jednocześnie powodując zwiększenie wydalania moczu. Wspomaganie się ziołami to sposób na pozbycie się wody z organizmu na zdrowych zasadach. 

Pięć łyżeczek z róznymi rodzajami soli, sól rozsypana na blacie

Tabletki na nadmiar wody w organizmie

Pozbycie się wody z organizmu jest możliwe nie tylko domowymi sposobami. Możemy sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach. Jednak zanim to zrobimy, powinnyśmy dowiedzieć się, co jest źródłem naszych dolegliwości. W aptekach znajdziemy środki, które zawierają w swoim składzie zioła (zazwyczaj są to preparaty dostępne bez recepty), a także leki dostępne na receptę. Pamiętajmy, aby nie leczyć się na własną rękę – profilaktyka to jedno, np. dbanie o odpowiednią podaż płynów w ciągu dnia, drugie to sięganie po preparaty o silniejszym działaniu po konsultacji ze specjalistą.

 


Źródła:  

  1. A. Karowicz-Bilińska, Woda i jej znaczenie dla organizmu kobiety [w.] Ginekologia Polska, 82/2011. 
  2. E. Dymarska, M. Janczar-Smuga, Woda jako niezbędny składnik pokarmowy w żywieniu osób w podeszłym wieku, [w.] Prace naukowe Uniwersytety Ekonomicznego we Wrocławiu nr 461, 2016. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.