Jak przyspieszyć porost włosów? Domowe sposoby i profesjonalne zabiegi
Choć przyjmuje się, że włosy rosną średnio około jeden centymetr na miesiąc, musisz pamiętać, że wpływ na tempo ich wzrostu ma bardzo wiele czynników. Nie bez znaczenia są: dieta, codzienne zabiegi pielęgnacyjne, ogólna kondycja organizmu i predyspozycje genetyczne. Jeśli szukasz naturalnych sposobów na porost włosów, rytuałów pielęgnacyjnych i profesjonalnych zabiegów, które wzmocnią twoje pasma – dobrze trafiłaś. Oto garść sprawdzonych metod i przegląd skutecznych zabiegów.
Szybki porost włosów – czy to możliwe?
Musisz pamiętać, że tempo, w jakim rosną włosy, to sprawa indywidualna. Przyjmuje się wprawdzie, że u dorosłego człowieka rosną one średnio o około jeden centymetr w ciągu miesiąca, jednak dla niektórych zapuszczanie włosów jest bardziej czasochłonnym procesem, a innym przychodzi to z większą łatwością.
Jak przyspieszyć wzrost włosa? Czy jest to możliwe? Przede wszystkim musisz zadbać o odpowiednią pielęgnację. Jeśli twoje włosy są suche i łamliwe, trudno będzie osiągnąć spektakularny efekt. Koniecznie przyjrzyj się także swojej diecie. Sposób odżywiania ma bowiem wpływ nie tylko na twoją sylwetkę, ale też na kondycję włosów. Warto także rozważyć wizytę u specjalisty – trycholog pomoże nie tylko znaleźć przyczynę wypadania, ale też dobierze zabiegi wzmacniające i przyspieszające wzrost włosów.
Jak przyspieszyć porost włosów – dieta
Co przyspieszy porost włosów? Zacznij od odpowiednio zbilansowanej diety. To, jak się odżywiasz, wpływa nie tylko na twoją sylwetkę, ale także na wygląd skóry, paznokci i włosów. Niedobory witamin i mikroelementów mogą przyczynić się w skrajnych wypadkach nawet do łysienia. W twojej diecie nie powinno zatem zabraknąć:
- biotyny, czyli witaminy B7, która stymuluje wzrost włosów i poprawia ich kondycję;
- witaminy A;
- kwasu foliowego, czyli witaminy B9, która wzmacnia cebulki włosów;
- witaminy E;
- witaminy C;
- magnezu;
- żelaza;
- miedzi,
- cynku.
Staraj się dostarczać je przede wszystkim w posiłkach. Często sięgaj więc po kasze, orzechy, zielone warzywa, banany, pomidory, jaja oraz wątróbkę czy podroby. Pamiętaj jednak, że niekiedy – zwłaszcza wtedy, gdy twoim problemem jest nie tylko wolny wzrost włosów, ale i ich wypadanie – konieczna jest suplementacja. Warto jednak poprzedzić ją badaniami krwi i konsultacją z lekarzem.
Odpowiednio zbilansowana dieta to także pierwszy krok do tego, aby pomóc włosom po chemioterapii.
Pielęgnacja – sposób na szybki porost włosów
Jak przyspieszyć wzrost włosów? Kluczem do sukcesu jest ich odpowiednia pielęgnacja.
Olejowanie włosów
Jednym z domowych sposobów na porost włosów jest ich regularne olejowanie. Polega ono na nakładaniu na włosy naturalnych olejków. Ważne jest, abyś dobrała je zarówno do rodzaju swoich włosów – w zależności od tego, czy są to włosy nisko-, średnio-, czy wysokoporowate lub kręcone – oraz indywidualnych potrzeb.
Możesz także wybrać najlepszy dla siebie sposób olejowania. Olejowanie na mokro to nałożenie olejku na wilgotne, umyte włosy i zostawienie go na nich na noc. Olejek możesz wmasować również w suche włosy, a następnie ogrzać włosy suszarką. Doskonałym sposobem jest ponadto wmasowanie olejków tuż przed kąpielą lub ciepłym prysznicem – para wodna dodatkowo wzmocni bowiem dobroczynne działanie olejków. Wybrany olejek możesz także podgrzać w kąpieli wodnej i dopiero wtedy nanieść go na włosy.
Dzięki olejowaniu twoje włosy staną się gładkie, lśniące i dobrze odżywione. Nie będą się one łamać i wypadać, a wzmocnione cebulki przyspieszą wzrost włosów.
Maseczki na porost włosów
Aby przyspieszyć porost włosów, warto sięgnąć także po maseczki – zarówno te gotowe, które kupisz w każdej drogerii, a także te przygotowane samodzielnie w domu. Maseczki działają o wiele silniej niż szampony i odżywki, a to wszystko za sprawą bardziej bogatego składu. Najlepiej nakładać je na umyte włosy, dzięki czemu składniki odżywcze będą mogły wniknąć w ich głąb.
Jaką maseczkę na porost włosów wybrać? Już nasze babki chętnie sięgały po maseczki z jajkiem, które swoją skuteczność zawdzięczają składnikom odżywczym w nim zawartym. Możesz je połączyć z olejkami, oliwą z oliwek, a nawet piwem, dzięki czemu wzmocnisz działanie maseczki.
Wcierki na porost włosów i masaż skóry głowy
Wykonywany regularnie masaż skóry głowy w połączeniu z ziołową wcierką skutecznie przyspiesza porost włosów. Delikatne uciskanie skóry palcami i wykonywanie przy tym okrężnych ruchów nie tylko odpręża, ale też pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne, przez co wzmacnia cebulki. Warto połączyć go z wcieraniem w skórę głowy ziołowych preparatów, które dodatkowo odżywią włosy. Sięgnij m.in. po pokrzywę, skrzyp polny, kozieradkę, rozmaryn i czarną rzepę.
Odpowiednie nawyki
Nie zapominaj o codziennych nawykach, które mogą znacznie przyspieszyć wzrost włosów.
- Nie susz włosów gorącym powietrzem, a jeśli używasz lokówki lub prostownicy, nie zapominaj o termoochronie.
- Nigdy nie kładź się spać z mokrymi włosami.
- Nie trzyj włosów zbyt mocno ręcznikiem, ale delikatnie pocieraj nim, aby je osuszyć.
- Postaw na szczotki o miękkich zakończeniach i nie rozczesuj włosów, szarpiąc, ale wolno zacznij od dolnych ich partii.
- Myj włosy regularnie i tak często, jak jest to potrzebne dla zachowania ich świeżości.
- Kosmetyki do stylizacji stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne, np. przed wielkim wyjściem.
- Fryzura także ma znaczenie – nie związuj włosów zbyt mocno, ale wybieraj luźne upięcia. Zrezygnuj z ostrych spinek i ciasnych gumek.
Jak przyspieszyć porost włosów – profesjonalne zabiegi
Trycholog, czyli specjalista zajmujący się skórą głowy i włosami pomoże ci dobrać odpowiednie profesjonalne zabiegi, które przyspieszą porost włosów. Zdarza się bowiem, że mimo suplementacji i odpowiedniej domowej pielęgnacji, efekty nie są spektakularne. Jakie zabiegi na szybszy porost włosów może zaproponować trycholog? Zalicza się do nich:
- mezoterapię igłową,
- karboksyterapię,
- kriomasaż.
Mezoterapia igłowa to zabieg, który polega na cyklicznym ostrzykiwaniu skóry głowy substancją o działaniu terapeutycznym. Szczególnie polecany jest ten wykorzystujący technikę wprowadzania preparatu za pomocą pistoletu tzw. mesogun, który z uwagi na szybkość nakłuć zmniejsza dolegliwości bólowe. W mezoterapii igłowej stosowane mogą być różne substancje aktywne, w zależności od potrzeb pacjenta. Wśród najczęściej stosowanych wymienia się m.in. biotynę, minoksydyl i D-pantenol.
Karboksyterapia, czyli terapia dwutlenkiem węgla, to zabieg, który polega na precyzyjnej aplikacji poprzez iniekcję medycznego dwutlenku węgla. Przeprowadzany w obrębie skóry głowy prowadzi on do tworzenia się nowych naczyń krwionośnych i udrożnienia już istniejących, ale zwężonych. W efekcie skóra staje się bardziej dotleniona i odżywiona. Zabieg ten często łączony jest z mezoterapią igłową.
Sposobem na porost włosów, a także walkę z ich nadmiernym wypadaniem, m.in. w związku z łysieniem plackowatym, jest kriomasaż skóry głowy. Polega on na ochłodzeniu tkanek przy pomocy podtlenku azotu, co stymuluje skórę do odbudowy i regeneracji.
Źródła:
- Misja: długie włosy. Zapuszczasz włosy? Poznaj te triki, ebook hairblog.pl, hairstore.pl/blog/ebook/ (dostęp: 19.08.2022).
- W. Czerwonka, Karboksyterapia w terapii łysienia i wypadania włosów, „Kosmetologia Estetyczna” 1/2018.
- J. Klonowska, Mezoterapia igłowa skóry głowy osoczem bogatopłytkowym jako metoda redukcji nadmiernego wypadania włosów, „Kosmetologia Estetyczna” 6/2017.
- P. Styczeń, Włosom na ratunek, „Art of Beauty” nr 2, 2015.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Płynne złoto, ziele fasolowe i błotne kąpiele
Farby chemiczne kontra naturalne barwniki. Trycholog Dawid Mazerski obala mity o farbowaniu włosów
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
się ten artykuł?