Przejdź do treści

Trichoskopia – co to, przebieg badania trichoskopowego

Trichoskopia, badanie
Trichoskopia - co to, przebieg badania trichoskopowego Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Trichoskopia to nieinwazyjne badanie włosów i skóry głowy. Wykonuje je trycholog bądź dermatolog za pomocą videodermoskopu. Zabieg jest w pełni bezbolesny i nie powoduje podrażnień, a uzyskany za pomocą przyrządu optycznego obraz pozwala na diagnostykę takich dolegliwości i schorzeń jak łysienie czy nadmierne wypadanie włosów. Na czym polega badanie trichoskopowe i dlaczego warto się mu poddać?

Trichoskopia – co to?

Trichoskopia to metoda diagnostyczna wykorzystywana w rozpoznawaniu osłabienia włosów, nadmiernego wypadania włosów i łamliwości, chorób zapalnych owłosionej skóry głowy i łysienia (telogenowego, adrogenowego, plackowatego, bliznowaciejącego, polekowego). Badanie trichoskopowe pozwala na wykrycie pierwszych oznak łupieżu i zmian w strukturze włosa. Dzięki niemu można zaobserwować włosy ułamane, resztkowe i dystroficzne oraz postawić diagnozę w kierunku liszaja rumieniowatego książkowego oraz liszaja płaskiego mieszkowego.

Trichoskopia stosowana jest jako narzędzie analityczne, które umożliwia ocenę:

  • stanu skóry głowy;
  • kondycji mieszków włosowych, naskórka i trzonu włosów;
  • stanu ujść mieszków włosowych;
  • ilości i gęstości włosów.

Trichoskopii używa się także w celu określenia skuteczności stosowania wybranych preparatów do włosów. Badanie tą metodą można przeprowadzać u osób w różnym wieku, także u dzieci.

Badanie trichoskopowe – przebieg

Do przeprowadzenia badania trichoskopowego potrzebny jest specjalistyczny sprzęt – dermatoskop bądź wideodermatoskop, który umożliwia obserwację stanu skóry głowy i włosów w znacznym powiększeniu: 20-krotnym w przypadku ręcznego dermatoskopu oraz 70-100-krotnym przy użyciu wideodermatoskopu.

W ramach przygotowania do badania należy powstrzymać się od mycia włosów na co najmniej 24 godziny przed wizytą. Do 14 dni przed badaniem niewskazana jest również koloryzacja i inne zabiegi fryzjerskie. Ponadto trzeba unikać nakładania na włosy różnego rodzaju kosmetyków: pianek, lakierów i past. Nieprzestrzeganie tych zaleceń może spowodować zafałszowanie wyniku.

Zabieg trichoskopii jest szybki i bezbolesny, trwa około 30 minut i nie powoduje żadnego dyskomfortu. Czasem poprzedza go nałożenie na włosy płynu immersyjnego, dzięki któremu zmniejsza się kąt załamania światła na obserwowanym obiekcie. Jeśli skóra oświetlana jest światłem spolaryzowanym, płyn immersyjny nie jest potrzebny. Trycholog przesuwa głowicę urządzenia po skórze w okolicy potylicznej, skroniowej oraz czołowej. Kamera wykonuje i zapisuje po kilka zdjęć z każdego obszaru. Następnie specjalista ogląda wykonane zdjęcia i w oparciu o zebrany wywiad medyczny stawia diagnozę.

Czy związywanie włosów jest bezpieczne? Odpowiada trycholożka Marta Klowan

Co daje trichoskopia?

Wykrycie nieprawidłowości w budowie włosa, złej kondycji owłosionej skóry głowy czy schorzeń pozwala na podjęcie odpowiedniej interwencji medycznej. Czasem zdrowy wygląd włosów można odzyskać zmieniając swoje nawyki żywieniowe lub zmieniając kosmetyki na te o dobrym składzie. Opracowany plan leczenia ma za zadanie oczyścić skórę głowy, nawilżyć ją i odżywić oraz pobudzić krążenie. Można to osiągnąć poddając się w gabinecie peelingom, masażom i mezoterapiom igłowym.

W przypadku podejrzenia schorzeń skóry głowy czasem konieczne jest wykonanie dalszej diagnostyki, w tym m.in. trichogramu oceniającego stan cebulek włosów czy biopsji polegającej na pobraniu fragmentu naskórka do badania histopatologicznego. Po wprowadzeniu leczenia trichoskopia umożliwia monitorowanie skuteczności zastosowanej terapii.

Jak starzeją się włosy? /fot. iStock

Bibliografia:

  1. M. Słowińska, Trichoskopia – nowoczesna metoda diagnostyczna w różnych typach nadmiernego wypadania włosów, Aesthetica,
  2. U. Ptaszek-Rohde, Trichoskopia w ocenie skuteczności produktów kosmetycznych, Chemia i biznes, 1/2020.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: