4 min.
Włosy w ciąży. Co można a czego nie wolno? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan

Włosy w ciąży. Co można a czego nie wolno? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan/ Pexels, fot. Martina Corradetti
Najnowsze
21.01.2021
Jak różne diety i sposoby odżywiania wpływają na nasze włosy? Trycholożka Anna Mackojć wyjaśnia
20.01.2021
Badania, które warto wykonać w diagnostyce trądziku. Chodzi nie tylko o hormony – zwracają uwagę kosmetolożki
19.01.2021
Pielęgnacja skóry – rób to dobrze! Skin ekspert Agnieszka Zielińska wylicza największe błędy, które popełniamy [WIDEO]
18.01.2021
Babyboomer nie tylko na ślub. Gorący trend w stylizacji paznokci
17.01.2021
Kaya Szulczewska: wiele osób neguje, że PMS w ogóle istnieje. Ja pokazuję, że to jest normalne [WIDEO]
Czy w trakcie ciąży można obcinać włosy i je farbować? Jak to w końcu jest z ich wypadaniem przed i po porodzie? Wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie trycholożka Marta Klowan. Ekspertka rozprawia się też z popularnymi mitami na temat włosów w ciąży.
Spis treści
Popularne mity o włosach w ciąży – ile w nich prawdy?
Kobiety w ciąży mogą zauważyć znaczną zmianę w kondycji swoich włosów. Spowodowane jest to burzą hormonalną, jaka panuje w organizmie przyszłej mamy. U jednych mam włosy wypadają w większej ilości, u innych zaczynają być mocne i lśniące. Na temat włosów w trakcie ciąży krąży też wiele nieprawdziwych informacji. Rozprawić się z mitami postanowiła na swoim profilu na Instagramie trycholożka Marta Klowan. Pierwszy, jaki wzięła na tapet, to niewypadanie włosów w ciąży. Czy to prawda?
Nieprawda. Włosy w ciąży wypadają mniej, proces wzrostu jest przedłużony, ale tylko w przebiegu zdrowej ciąży i przy całkowicie zdrowym organizmie. Cukrzyca ciążowa, problemy układu pokarmowego, choroby tarczycy, neurologiczne czy niedobory mogą nasilić wypadanie. Często w trakcie ciąży wychodzą dolegliwości, z którymi organizm sobie radzi – wyjaśnia ekspertka.
Można także często spotkać się z opinią, że w czasie ciąży kobieta promienieje, co wiąże się również z lepszą kondycją włosów. Jak zaznacza specjalistka, jednak różnie z tym bywa.
Silne zmiany hormonalne podczas ciąży mogą całkowicie zmienić funkcje skóry. Skóra sucha może stać się bardziej sucha a łojotok ulec pogorszeniu. Zwykle jednak dzieje się tak w pierwszych miesiącach ciąży, gdy organizm przystosowuje się do nowej sytuacji – tłumaczy.
Czy w czasie ciąży można obcinać lub farbować włosy?
Najbardziej popularnymi teoriami, jakie krążą wśród przyszłych mam, są kwestie obcinania i farbowania włosów. Jak zaznacza Klowan, w czasie ciąży włosy rosną szybciej ze względu na poprawę ukrwienia i procesów komórkowych. W tym przypadku wręcz zaleca się ich podcięcie. Natomiast farbowanie włosów to kwestia sporna.
Szkodliwe dla rozwijającego się płodu są opary chemiczne z farb. Nie wolno ci ich wdychać! (Tak samo szkodliwe są opary lakieru do włosów). To szczególnie ważne w pierwszych 4 miesiącach ciąży. W czasie ciąży skóra głowy jest bardziej wrażliwa, więc farbowanie może wywołać reakcję uczuleniową, której skutki mogą być różne dla przebiegu ciąży – wyjaśnia trycholożka.
Czego nie można robić z włosami w czasie ciąży?
Klowan wymieniła w swoim wpisie zabiegi, jakich przyszła mama powinna unikać.
W czasie ciąży nie wolno ci korzystać z zabiegów dermatologicznych, takich jak mezoterapia, laseroterapia czy zabiegi z wykorzystaniem prądu – opisuje.
Dodaje też, aby nie stosować kosmetyków z witaminą A i jej pochodnymi. Niebezpieczne są także preparaty zawierające formaldehyd.
Jak dbać o włosy w trakcie ciąży?
W czasie ciąży warto przeznaczyć więcej niż dotychczas czasu na pielęgnację włosów. Klowan wyjaśnia, że w tym okresie znacznie przedłuża się faza wzrostu włosów. Te włosy, które nie wypadną w ciąży, zrobią to więc po porodzie. Co zrobić, aby wzmocnić włosy i ustrzec się przed ich utratą kilka miesięcy po porodzie? Trycholożka radzi:
- Dostarczaj włosom więcej lipidów.
- Spróbuj zmienić szampony na kostki myjące. Myją delikatniej, nie zmywają warstwy lipidowej naskórka.
- Nawilżaj skórę głowy częściej niż do tej pory. Pomogą ci w tym kolagen morski, kwas hialuronowy, algi i delikatny naturalne żele łagodzące z wyciągiem ze świetlika, nagietka czy aloesu.
- Natłuszczaj skórę głowy przy użyciu kapsułek zawierających witaminę A i E, skwalenu, naturalnych olei, np. jojoba czy migdałowego.
- Rób peeling mechaniczny raz w tygodniu, bo naskórek szybciej narasta. Możesz dodać łyżeczkę cukru do porcji miękkiego szamponu jest masować naskórek.
Marta Klowan – kim jest?
Marta Klowan jest trycholożką, dermofryzjerką i autorką poradnika „Eliksiry, porady i inne zaklęcia. Włos doskonały”. W mediach społecznościowych często dzieli się dobrymi radami, jak dbać o włosy i pokazuje metamorfozy swoich klientek, które nazywają ją „włosową czarodziejką”. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 19 tys. internautów.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

17.01.2021
Siwa przed trzydziestką. „Nie zamierzam robić z siebie pajaca. Tak bym się czuła, gdybym szła na kompromisy odnośnie tego, co można robić ze swoim ciałem”

19.12.2020
Swędzi cię głowa, masz łupież lub wiecznie tłuste włosy? W HelloNoShame o „wstydliwych” przypadłościach związanych z włosami rozmawiamy z trycholog Magdaleną Kanią

17.11.2020
„Czas już wyrzucić z głowy kanon, według którego jedyne dobre piersi to sterczące kulki” – mówi Kasia Kulpa ze Stanikomanii

14.11.2020