Jakich kosmetyków ze sobą nie łączyć, by nie podrażnić skóry? Wyjaśnia dermatolożka z Dermatolook
„Jeśli mamy szafki i szuflady pełne kremów, toników, maseczek i ciągle ich nam przybywa, nie ma szans na to, by nasza skóra wyglądała dobrze – kończy się to najczęściej totalnym chaosem pielęgnacyjnym” – pisze Julia Lanckorońska, dermatolożka z Dermatolook. Jakich kosmetyków nie należy używać razem? Czym grozi taka nieodpowiednia pielęgnacja?
Jak zareaguje skóra na nieodpowiednie łączenie kosmetyków?
Twoja szafka w łazience pęka w szwach od kosmetyków? Poza sprawdzeniem daty ważności, warto także wiedzieć, których składników nie należy ze sobą łączyć. Jest to bardzo ważne dla zdrowia skóry.
Jeśli mamy szafki i szuflady pełne kremów, toników, maseczek i ciągle ich nam przybywa, bo przecież promocja w drogerii, której za nic się nie potrafimy oprzeć – nie ma szans na to, by nasza skóra wyglądała dobrze – kończy się to najczęściej totalnym chaosem pielęgnacyjnym – alarmuje dermatolożka Julia Lanckorońska.
Jak zaznacza ekspertka, w efekcie nasz skóra zareaguje wypryskami, podrażnieniami, zaczerwienieniem i łuszczeniem. Dermatolożka wyjaśnia, że dzieje się tak, ponieważ niektóre składniki kosmetyków znacząco oddziałują na siebie.
Niektóre składniki wchodzą ze sobą w interakcje, wskutek czego powstają podrażniające skórę cząsteczki lub na odwrót – niektóre składniki zostają zneutralizowane i przestają działać – dodaje.
Jakich kosmetyków ze sobą nie łączyć?
Dermatolożka wymieniła w swoim wpisie kosmetyki, których połączenie nie będzie korzystne dla skóry.
Moja lista składników kosmetyków, których lepiej nie łączyć ze sobą, gdyż może się to skończyć wybuchem i eksplozją na twarzy.
1. pH. Nie łącz: kwaśnych i zasadowych produktów (przypominam, kwaśne to takie, których pH <7, a zasadowe >7) – powoduje to ich zobojętnienie.
2. Peeling. Nie łącz: enzymatyczny + mechaniczny – co za dużo to niezdrowo. Lepiej stawić na regularne złuszczanie jedną sprawdzoną metodą. Jaki lepszy? Dobór odpowiedniej metody zmuszania zależy od rodzaju skóry i problemów skórnych.
3. Retinol. Nie łącz z: witaminą C, kwasy AHA/BHA, ostrożnie z nadtlenkiem benzoilu – wit. C i nadtlenek benzoilu hamują działanie retinol.
4. Witamina C. Nie łącz z: retinolem, ostrożnie z kwasami AHA/BHA.
5. Niacynamid. Nie łącz z: witaminą C – połączenie powoduje wytworzenie drażniących skórę cząsteczek.
6. Kwasy AHA/BHA. Nie łącz z: retinolem – gwarantowane podrażnienie i zaczerwienienie skóry, cynkiem, samoopalaczem
7. Cynk. Nie łącz z: kwasami AHA/BHA gdyż cynk neutralizuje ich działanie.
8. Samoopalacz. Nie łącz z: kwasami AHA/BHA. To prawdziwe niebezpieczeństwo, przebarwienia gwarantowane.
9. Nadtlenek benzoilu. Nie łącz z: witaminą C, retinolem i tretynoiną – gdyż hamuje on działanie tych substancji.
Dermatolook
„Dermatolook” to profil na Instagramie prowadzony przez trzy dermatolożki: Martę Wieczorek, Julię Lanckorońską i Aleksandrę Malewską. Ekspertki chętnie dzielą się wiedzą medyczną z Internautami i często publikują na swoim profilu wskazówki w kwestiach pielęgnacji skóry, a także edukują, promując zdrowy styl życia.
RozwińPodoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Adrianna Śladowska: „Trądzik przestaje dotyczyć tylko osób w wieku dojrzewania, a coraz częściej dotyka dorosłych”
„To, co widzimy na skórze, to wierzchołek góry lodowej”. O wyzwaniach psychodermatologii mówi dr Maja Czerwińska-Rogowska
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Nie warto się chować! Kampania „Daj Się Odkryć” wspiera osoby chore na łuszczycę
się ten artykuł?