Przejdź do treści

Myjesz dziecku włosy raz w tygodniu? Ekspert Kosmetyczny ostrzega: droga do łupieżu, świądu jest krótka, a konsekwencją może być nadmierne wypadanie

Kobieta czesze córkę przed lustrem
Myjesz dziecku włosy raz w miesiącu lub tygodniu? Ekspert Kosmetyczny ostrzega: droga do łupieżu, świądu jest krótka, a konsekwencją może być nadmierne wypadanie/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Ja olejuję córce włosy (…) Włosy myjemy raz w miesiącu. W ogóle się nie tłuszczą” – radzi jedna z mam na internetowym forum. „Jak czytam takie rzeczy, włosy stają mi dęba” –  komentuje trycholożka i kosmetolożka Joanna Skrzypczak, znana w mediach społecznościowych jako Ekspert Kosmetyczny. Jak często należy myć włosy dziecku? Czym różnią się dziecięce włosy od włosów dorosłej osoby? 

„Olejuję córce włosy. Myjemy raz w miesiącu”

Joanna Skrzypczak na swoim profilu na Instagramie poruszyła problem pielęgnacji włosów dzieci. W swoim wpisie opublikowała komentarze kobiet, które wyjaśniają, jak dbają o długie włosy swoich córek. Jak czytamy, jedna z nich myje włosy dziecku raz w miesiącu. Pojawiają się także rady olejowania włosów najmłodszych oliwą z oliwek czy olejem kokosowym.

Ja olejuję córce, włosy gęste, bardzo długie. Sama robię mieszankę: oliwa z oliwek, 4 żółtka, awokado, wita. A, masło shea i olej kokosowy. Nakładam na tonik, ściągam maską. Włosy myjemy raz w miesiącu. W ogóle się nie tłuszczą – czytamy poradę jednej z mam.

Co na to ekspertka?

Czasami jak czytam takie rzeczy, włosy stają mi dęba – pisze Skrzypczak.

Trycholożka postanowiła wyjaśnić, czym wyróżniają się dziecięce włosy i w jaki sposób najlepiej je pielęgnować.

Charakterystyka włosów u dzieci

Specjalistka wyjaśnia, że pierwszy cykl włosów długich na głowie dziecka pojawia się tuż po utracie włosów płodowych. W czasie dorastania dziecka, te stają się nie tylko dłuższe, ale i grubsze.

Silniejszy wzrost rozpoczyna się czasami pod koniec 1 r.ż.

Włosy najszybciej rosną w okolicy czołowo-ciemieniowej, potylicznej, nieco wolniej na skroniach.

U małych dzieci włosy są bardzo lekkie i delikatne, dzięki temu są podatne na skręcanie.

To wszystko to genetyka, tak jak płód potrzebuje 9 miesięcy na ukształtowanie, tak samo i włosy – tłumaczy ekspertka.

Życie włosa dzieli się na trzy etapy ‒ fazę wzrostu (anagen), zamierania (katogen) i spoczynku (telogen). Rosnący w anagenie włos jest mocny i dobrze zakorzeniony w skórze. Po fazie wzrostu (zwykle trwa ona od dwóch do sześciu lat) przechodzi w katagen, co oznacza, że zaczyna być wypychany z mieszka włosowego, a następnie wchodzi w telogen ‒ jest blisko powierzchni skóry, szybciej i łatwiej wypada. Jak to wygląda u dzieci?

Faza wzrostu (anagen) trwa ok 2-7 lat, w tym wieku dziecka mogą włosy bardziej wypadać, ponieważ kończy się pierwszy cykl, takich cykli jest ok 20-30 w całym życiu. Jeśli dziecko jest niedożywione, może to również wpływać na wypadanie włosów.

W wieku dojrzewania dochodzą kolejne zmiany, wtedy włosy mogą przejść ostateczną przemianę. Zaczyna się burza hormonów, łojotok – wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny.

Kobieta leży na trawie. Lok włosów zachodzi jej na czoło

Pielęgnacja dziecięcych włosów

Skrzypczak zaznacza, że wiele dziewczynek i ich mam marzy o długich włosach, starając się wpłynąć na strukturę włosów dziecka.

Walka z genetyką jeszcze się nikomu nie udała.

Dbaj o odpowiednią higienę.

Mycie szamponem dla dzieci, odżywka na łodygę.

Ucz dobrych nawyków, by będąc nastolatkiem, robiło to poprawnie – radzi ekspertka.

Specjalistka dodaje także, że przetłuszczone włosy u dziecka świadczą o tym, że zaczyna ono dorastać.

Kiedy włosy zaczynają się przetłuszczać, zaczęło się dojrzewanie, teraz już nawet kolo 8-9 r.ż. dziecko wchodzi w okres buntu. To już za późno na edukację, bo zwykle dzieci robią na przekór – a droga do łupieżu, świądu jest wtedy krótka, a konsekwencją może być nadmierne wypadanie – ostrzega trycholożka.

dziewczyna z kręconymi włosami

Jak często należy myć włosy dziecku?

Czy zatem mycie raz w miesiącu lub w tygodniu włosów dziecka wystarczy?

Mycie raz w tygodniu?

To jednak za mało, może i włosy nie są tłuste (mniejsza aktywność gruczołów łojowych przed dojrzewaniem), to jednak dziecko się poci, do tego dochodzi brud, zanieczyszczenia. Może to powodować świąd.

Te 2 razy w tygodniu będą odpowiednie – podsumowuje ekspertka.

Ekspert Kosmetyczny

Za profilem Ekspert Kosmetyczny kryje się kosmetolożka i tycholożka Joanna Skrzypczak? Jej profil na Instagramie obecnie obserwuje już ponad 18 tys. internautów. W czym tkwi sukces kosmetolożki? Specjalistka chętnie dzieli się swoją wiedzą, szczególnie dotyczącą trądziku i pielęgnacji skóry. Każdy jej post napisany jest zrozumiałym dla użytkownika językiem, a podejmowane przez nią tematy – są „na topie”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: