Przejdź do treści

Nakładając odżywkę, zawsze używaj grzebienia. Dlaczego to takie istotne? Trycholożka wyjaśnia

Grzebień przy odżywce do włosów / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Nieważne jakiej odżywki używasz, przeczesuj na niej włosy szerokim grzebieniem” – tłumaczy trycholożka Joanna Skrzypczak, znana w mediach społecznościowych również jako Ekspert Kosmetyczny. Dlaczego wybór grzebienia jest tak istotny? 

Jak działa odżywka?

„Jej działanie polega głównie na adsorpcji. Prosto mówiąc – 'obkleja’ włos” – tłumaczy ekspertka.

Surowcami kondycjonującymi są m.in.:

  • quaty – czwartorzędowe sole amoniowe (w inci znajdziecie zawierające np. QUATerium);
  • tłuszcze, lipidy i ich syntetyczne analogi;
  • węglowodory;
  • silikony (które nadają blask włosom);
  • różne pochodne protein;
  • panthenol;
  • węglowodany i substancje hydrofilowe.

Odżywka zawiera nadmiar substancji kondycjonujących w stosunku do potrzeb włosa, dlatego że te substancje, które są zdolne do adsorpcji, zostają, reszta zostaje spłukana” – wyjaśnia Joanna Skrzypczak.

Dermatologia to rozliczne choroby, które często mają podłoże genetyczne

Dlaczego wybór grzebienia jest tak istotny?

„Po 1. Przeczesując włosy na odżywce, docierasz dokładniej do większej ilości włosów i dokładniej możesz je pokryć. Będą zupełnie inne niż wtedy kiedy ich nie rozczesujesz.

Po 2. Łatwiej je rozczesać, po odsączeniu obejdzie się bez poplątanych włosów i szarpania.

Po 3. Możesz kontrolować ilość wypadających włosów. Będziesz mniej więcej wiedzieć, ile ich wyczesujesz za każdym razem, jeśli ilości będą większe przez kilka myć jest to sygnał ostrzegawczy, że coś się dzieje w organizmie, że włosy wypadają.

Po 4. Podczas mycia skóra głowy jest rozpulchniona, włosy w fazie tologenu będziesz łatwiej wyciągać, przez co nie będziesz znajdować takiej ilości włosów, np. na podłodze jak wcześniej” – wyjaśnia trycholożka.

Kiedy odżywka, a kiedy maska?

Ekspertka wyjaśniła też, dlaczego odżywki należy używać zawsze po myciu.

„Włos zawsze się wymywa, więc wymagają kondycjonowania. Odżywki nie nakładaj na skórę głowy, tylko na samą łodygę. Rozczesanie pozwoli też 'podjechać’ wyżej, nie dotykając skóry” – dodaje.

A co z maskami? Trycholożka tłumaczy, że jest to kuracja, która dociera nieco głębiej w struktury włosów, nie działa jedynie na ich powierzchni. W związku z tym trzeba ją też trzymać dłużej – ok. 15-30 min.

Ekspert Kosmetyczny

Konto Ekspert Kosmetyczny na Instagramie prowadzone jest przez trycholożkę Joannę Skrzypczak i wykładowcę WSIiZ w Warszawie. Specjalistkę obserwują już niemal 24 tys. osób. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: