3 min.
Substancja konserwująca, która powoduje zaburzenia gospodarki hormonalnej u ludzi. W jakich produktach ją znajdziemy?

Substancja konserwująca, która powoduje zaburzenia gospodarki hormonalnej u ludzi. W jakich produktach ją znajdziemy?/ Pexels
Najnowsze
15.01.2021
Aceton – czy jest szkodliwy? Jak działa na paznokcie i organizm?
15.01.2021
Nie tylko pielęgnacja ma znaczenie dla skóry! Poznaj żywność, która pomoże ją oczyścić
14.01.2021
Olej konopny – skarbnica cennych składników. Dzięki nim ma właściwości pielęgnacyjne, a nawet lecznicze
12.01.2021
Jak spać, żeby nie mieć zmarszczek? Radzi joginka twarzy Olga Szemley [WIDEO]
11.01.2021
Maść cynkowa – co to jest i jak stosować?
Europejska Agencja Chemikaliów umieściła na liście niebezpiecznych substancji chemicznych konserwant butyloparaben. „Możecie go znaleźć w kremach, filtrach słonecznych, cieniach do powiek, balsamach do ciała, żelach pod prysznic, szamponach, odżywkach do włosów i wielu innych kosmetykach” – alarmują eksperci z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. Na które produkty jeszcze warto zwrócić uwagę?
Spis treści
Niebezpieczna substancja konserwująca
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie na swoim profilu na Instagramie zwróciła uwagę na produkty codziennego użytku, w których może znajdować się niebezpieczna dla człowieka substancja – butyloparaben (INCI: Butylparaben).
W czerwcu Europejska Agencja ds. Chemikaliów wpisała na listę niebezpiecznych substancji chemicznych kontrowersyjny konserwant – Butyloparaben. Substancja ta powoduje zaburzenia gospodarki hormonalnej u ludzi – ostrzegają eksperci z Fundacji.
Butyloparaben jest powszechnie używany w branży kosmetycznej. Parabeny stosuje się jako środki konserwujące w produktach kosmetycznych, by zapobiec rozwojowi bakterii i pleśni. Gdzie zatem najczęściej występuje ta substancja?
Możecie ją znaleźć w kremach, filtrach słonecznych, cieniach do powiek, balsamach do ciała, żelach pod prysznic, szamponach, odżywkach do włosów i wielu innych kosmetykach – dodają.
Jak unikać parabenów?
Europejska Agencja ds. Chemikaliów systematycznie wydaje opinię o bezpiecznej ilości danych substancji w produktach kosmetycznych. Kupując nowy produkt, warto jednak przyjrzeć się jego składowi. Fundacja podała dokładne wytyczne, na co należy zwrócić uwagę. Szkodliwe substancje bowiem mogą występować także w produktach spożywczych, ubraniach czy zabawkach dla dzieci.
Co możesz zrobić, by chronić się przed parabenami?
- Zwracaj uwagę na listę składników i sprawdzaj, czy nazwa substancji kończy się na – paraben. Najgroźniejszymi parabenami, których należy unikać, są Butyloparaben i Propyloparaben.
- Uważaj na żywność zawierającą E214, E215, E218 i E219. Mogą być również oznaczane jako p-hydroksybenzoesan etylu lub p-hydroksybenzoesan metylu.
- Substancje chemiczne zagrażające naszemu zdrowiu mogą znajdować się również w wielu produktach codziennego użytku jak ubrania, obuwie, meble, naczynia kuchenne, elektronika, zabawki lub akcesoria sportowe – czytamy.
W jaki sposób sprawdzić, czy produkt, który kupujemy, jest bezpieczny?
Masz prawo zapytać o to producenta.
Możesz zrobić to za pomocą aplikacji „Pytaj o chemię”, do czego zachęcamy. Bądź świadomym konsumentem – apelują eksperci.
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie jest ogólnopolską organizacją działającą na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji oraz przestrzegania praw człowieka i zasad ochrony środowiska w biznesie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Podeślij znajomym
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

19.12.2020
Swędzi cię głowa, masz łupież lub wiecznie tłuste włosy? W HelloNoShame o „wstydliwych” przypadłościach związanych z włosami rozmawiamy z trycholog Magdaleną Kanią

17.11.2020
„Czas już wyrzucić z głowy kanon, według którego jedyne dobre piersi to sterczące kulki” – mówi Kasia Kulpa ze Stanikomanii

14.11.2020
Joga piękna, czyli odmładzanie twarzy bez botoksu i wypełniaczy. Wypróbuj te ćwiczenia!

23.10.2020