Przejdź do treści

Substancja konserwująca, która powoduje zaburzenia gospodarki hormonalnej u ludzi. W jakich produktach ją znajdziemy?

Kobieta spryskuje się mgiełką do twarzy
Substancja konserwująca, która powoduje zaburzenia gospodarki hormonalnej u ludzi. W jakich produktach ją znajdziemy?/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Europejska Agencja Chemikaliów umieściła na liście niebezpiecznych substancji chemicznych konserwant butyloparaben. „Możecie go znaleźć w kremach, filtrach słonecznych, cieniach do powiek, balsamach do ciała, żelach pod prysznic, szamponach, odżywkach do włosów i wielu innych kosmetykach” – alarmują eksperci z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. Na które produkty jeszcze warto zwrócić uwagę?

Niebezpieczna substancja konserwująca

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie na swoim profilu na Instagramie zwróciła uwagę na produkty codziennego użytku, w których może znajdować się niebezpieczna dla człowieka substancja – butyloparaben (INCI: Butylparaben).

W czerwcu Europejska Agencja ds. Chemikaliów wpisała na listę niebezpiecznych substancji chemicznych kontrowersyjny konserwant – Butyloparaben. Substancja ta powoduje zaburzenia gospodarki hormonalnej u ludzi – ostrzegają eksperci z Fundacji.

Butyloparaben jest powszechnie używany w branży kosmetycznej. Parabeny stosuje się jako środki konserwujące w produktach kosmetycznych, by zapobiec rozwojowi bakterii i pleśni. Gdzie zatem najczęściej występuje ta substancja?

Możecie ją znaleźć w kremach, filtrach słonecznych, cieniach do powiek, balsamach do ciała, żelach pod prysznic, szamponach, odżywkach do włosów i wielu innych kosmetykach – dodają.

Zakupy

Jak unikać parabenów?

Europejska Agencja ds. Chemikaliów systematycznie wydaje opinię o bezpiecznej ilości danych substancji w produktach kosmetycznych. Kupując nowy produkt, warto jednak przyjrzeć się jego składowi. Fundacja podała dokładne wytyczne, na co należy zwrócić uwagę. Szkodliwe substancje bowiem mogą występować także w produktach spożywczych, ubraniach czy zabawkach dla dzieci.

Co możesz zrobić, by chronić się przed parabenami?

  • Zwracaj uwagę na listę składników i sprawdzaj, czy nazwa substancji kończy się na – paraben. Najgroźniejszymi parabenami, których należy unikać, są Butyloparaben i Propyloparaben.
  • Uważaj na żywność zawierającą E214, E215, E218 i E219. Mogą być również oznaczane jako p-hydroksybenzoesan etylu lub p-hydroksybenzoesan metylu.
  • Substancje chemiczne zagrażające naszemu zdrowiu mogą znajdować się również w wielu produktach codziennego użytku jak ubrania, obuwie, meble, naczynia kuchenne, elektronika, zabawki lub akcesoria sportowe – czytamy.

W jaki sposób sprawdzić, czy produkt, który kupujemy, jest bezpieczny?

Masz prawo zapytać o to producenta.

Możesz zrobić to za pomocą aplikacji „Pytaj o chemię”, do czego zachęcamy. Bądź świadomym konsumentem – apelują eksperci.

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie jest ogólnopolską organizacją działającą na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji oraz przestrzegania praw człowieka i zasad ochrony środowiska w biznesie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.