Przejdź do treści

„Każde ciało zasługuje na plażę”. Hiszpański rząd promuje ciałopozytywność w letniej kampanii

Kampania Ministerio de Igualdad / fot. Facebook
Kampania Ministerio de Igualdad / fot. Facebook
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Lato jest nasze” – brzmi przewodnie hasło kampanii stworzonej przez hiszpańskie Ministerstwo Równości. Na plakacie promującym akcję widzimy pięć kobiet, które spędzają czas na plaży. Różni je wiek, kolor skóry i sylwetka. Łączy jednak jedno: są szczęśliwe i nie przejmują się opiniami innych. W ten sposób hiszpański rząd promuje ciałopozytywne podejście do plażowania.

Każde ciało zasługuje na plażę!

Każde ciało zasługuje na plażę! I chociaż to hasło jest znane większości z nas od dawna, nadal wiele kobiet nie potrafi wyjść na plażę w skąpym bikini odsłaniającym ciało. Wstydzimy się rozstępów, nadprogramowych kilogramów, owłosienia na nogach czy tych w okolicach bikini. Zamiast cieszyć się pogodą, ciepłym morzem i urlopem, spędzamy godziny w galeriach handlowych, poszukując zabudowanego stroju kąpielowego, który zakryje wszystkie niekochane przez nas miejsca ciała. Hiszpański rząd chce jednak to zmienić. Ministerstwo Równości właśnie zaprezentowało kampanię, którą promuje hasło „Lato jest nasze”.

„Dziś wznosimy toast za lato dla wszystkich, bez stereotypów i przemocy estetycznej wymierzonej w nasze ciała” – czytamy w promującym kampanię wpisie Ministerstwa Równości, na czele którego stoi Irene Montero, hiszpańska posłanka.

Kampania ma zachęcić kobiety wszystkich rozmiarów do korzystania z lata i cieszenia się z plażowania. Tak, jak robią to bohaterki widoczne na plakacie. Do kampanii zaproszono pięć kobiet o różnym pochodzeniu etnicznym, różnej budowie ciała i w różnym wieku. Na zdjęciach możemy zobaczyć kobietę po mastektomii czy kobietę z tatuażem na dużej części ciała.

„Różne ciała, wolne od stereotypów płciowych, zajmujące wszystkie miejsca. Lato należy również do nas. Wolnych, równych i różnych” – napisała na Twitterze dyrektorka instytutu Antonia Morillas.

Inicjatorem kampanii, która powstała we współpracy z Ministerstwem Równości, jest Instytut Kobiet.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
galeria weekendowa blizny szwy

„Wszystkie ciała są ciałami plażowymi”

Kampania hiszpańskiego Ministerstwa Równości spodobała się Ione Belarra, sekretarz generalnej socjalistycznej partii Podemos. „Wszystkie ciała są ciałami plażowymi. I górskimi. Powinniśmy dbać o nasze ciała, szanować je i się nimi cieszyć” – napisała Bellara na Twiterze.

Promowanie ciałopozytywności nie spodobało się jednak wszystkim. Lider Zjednoczonej Lewicy, Cayo Lara, nazwał kampanię absurdem, dodając, że jej autorki próbują „tworzyć problem tam, gdzie go nie ma”. W odpowiedzi partia Podemos napisała: „Jeśli przeszkadzają ci ciała, zostań w domu i tweetuj”.

 

źródło: https://www.bbc.com/mundo/noticias-62332210

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: