Przejdź do treści

Kosmetyki dla mężczyzn – marketingowy chwyt czy potrzeba? Co powinno trafić do męskiej kosmetyczki?

Kosmetyki dla mężczyzn – marketingowy chwyt? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jeszcze do niedawna drogeryjne półki z kosmetykami dla mężczyzn nie były tak  wypełnione jak te z produktami dedykowanymi kobietom. Różnice w skórze obu płci, a także rosnąca świadomość potrzeb pielęgnacyjnych wśród panów sprawiają, że producenci coraz chętniej opracowują linie i zestawy dla mężczyzn. Czy męskie kosmetyki różnią się  od dedykowanych kobietom?

Kosmetyki dla mężczyzn, a cechy fizjologiczne i anatomiczne

Mając na uwadze różnice pomiędzy męską a kobiecą skórą, pojawienie się w ofercie wielu producentów kosmetyków dla mężczyzn wydaje się być w pełni uzasadnione. Na czym polegają i z czego biorą się te odmienności? Zależą one przede wszystkim od hormonów płciowych. To właśnie one wpływają na grubość naskórka, nawilżenie i natłuszczenie. Skóra u mężczyzn jest na ogół grubsza, a naskórek cechuje się lepszym powiązaniem ze skórą właściwą. Dzięki testosteronowi w męskiej skórze znajduje się dużo więcej włókien kolagenowych, wpływa on bowiem pozytywnie na jego produkcję.

Testosteron uaktywnia jednak także pracę gruczołów łojowych, przez co mężczyźni częściej borykają się z trądzikiem – zwłaszcza w młodym wieku. Z drugiej strony, zmniejszanie się jego poziomu skutkuje łysieniem, które jest częstym problemem wśród panów.

Czy mężczyźni i kobiety powinni używać zatem tych samych kosmetyków, czy wybierać specjalnie dedykowane im produkty? Choć okazjonalne użycie tego samego kremu do twarzy, żelu po prysznic lub szamponu nie będzie miało negatywnego wpływu na pielęgnację, warto jednak sięgać po kosmetyki dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Co powinno znaleźć się w męskim zestawie kosmetyków?

Co powinno znaleźć się w męskim must have pielęgnacji? Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Niektórzy panowie stawiają na wielofunkcyjność, uznając, że żel pod prysznic powinien pełnić też rolę szamponu, zaś krem do twarzy, pielęgnować ma także zarost, a nawet dłonie. Inni sięgają jednak po kosmetyki, które nie tylko kojarzone są z typowo męskimi potrzebami – mowa choćby o zestawach do golenia – ale dostosowane są do indywidualnych cech ich skóry.

Szampon na wypadanie włosów

Jednym z częstych problemów mężczyzn jest wypadanie włosów. Łysienie androgenowe, które związane jest z wrażliwością i osłabieniem mieszków włosowych przez dihydrotestosteron, dotyczy nawet 20 proc. mężczyzn po 20. roku życia i około 50 proc. po pięćdziesiątce. Jak podkreślają eksperci, nie można go całkowicie wyleczyć, ale można zahamować. Dlatego właśnie jednym z niezwykle popularnych męskich kosmetyków jest szampon na wypadanie włosów. Jego zadaniem jest przede wszystkim odżywienie skóry głowy i wzmocnienie cebulek. Poza dermokosmetykami, które poprawiają gęstość włosów, mężczyźni chętnie sięgają także po stosowane miejscowo na skórę głowy ampułki przeciw wypadaniu włosów. Warto jednak pamiętać, że jeśli łysienie ma podłoże hormonalne, efekty może przynieść dopiero doustne leczenie farmakologiczne. Tabletki na wypadanie włosów, zwłaszcza te, które blokują przekształcanie testosteronu w dihydrotestosteron, powinny być jednak przyjmowane pod okiem specjalisty.

Krem do twarzy dla mężczyzn

Choć skóra mężczyzn różni się od kobiecej, niektórzy eksperci twierdzą, że podkradanie kremu partnerki nie zaszkodzi panom. Powinni oni jednak pamiętać o doborze odpowiedniego kremu lub żelu po goleniu. Dlaczego ten rodzaj pielęgnacji jest szczególnie istotny? Codzienne usuwanie zarostu może powodować podrażnienia – szczypanie i zaczerwienie to często skutek nie tylko niewłaściwej techniki golenia, ale też nadmiernego wysuszenia skóry i mikrouszkodzeń naskórka. Kremy, balsamy i żele po goleniu mają za zadanie przyspieszyć jego regenerację i nawilżyć skórę. Niektóre z nich dodatkowo wzbogacone są o cynk i miedź, przyspieszające gojenie, a także o witaminy z grupy B oraz witaminę C, które niwelują działanie wolnych rodników.

Kosmetyki do brody

Szczególnej pielęgnacji wymaga także męska broda. Poza regularnymi wizytami u barbera mężczyźni powinni pamiętać o kilku zasadach codziennej pielęgnacji. Najważniejsze jest regularne mycie – najlepiej specjalnym szamponem lub mydłem do męskiego zarostu. Warto nakładać też odżywcze balsamy i olejki, dzięki którym włosy będą lśniące i pozostaną w dobrej kondycji. Posiadacze długiej brody nie powinni zapominać także o jej czesaniu – na rynku dostępnych jest wiele szczotek tzw. kartaczy.

Pielęgnacja męskich włosów

Wśród męskich kosmetyków szczególną popularnością cieszą się także produkty do układania włosów. Żele, brylantyny, pasty do włosów – choć składem nie różnią się na ogół od tych dedykowanych kobietom, charakteryzuje je na ogół inny zapach. Mężczyźni chętniej wybierają ponadto produkty mocniej utrwalające oraz matujące, nie zaś nabłyszczające pasma.

Źródła:

  1. K. Błecha „Nadmierne wypadanie włosów – racjonalna fitoterapia i suplementacja diety” Postępy Fitoterapii 1/2021,
  2. J. Miszczyk „Gdy włosów coraz mniej winne hormony?” Focus Zdrowie i Życie 2020.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: