Przejdź do treści

Puder do włosów – sposób użycia, rodzaje, działanie

Puder do włosów - sposób użycia, rodzaje, działanie Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Puder do włosów będzie odpowiednim wsparciem dla cienkich i oklapniętych włosów. Możesz go stosować do układania fryzury zaraz po myciu albo do poprawiania jej w ciągu dnia. Jak używać proszku do włosów? Czy może być szkodliwy? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Puder do włosów – co to jest?

Puder do włosów to sypki kosmetyk, który służy przede wszystkim do zwiększania ich objętości. Można go stosować zarówno na mokre, jak i suche włosy. Puder najczęściej występuje w postaci proszku do włosów zamkniętego w opakowaniu przypominającym dezodorant. Puder do włosów w sprayu zmieści się do damskiej torebki, więc wszędzie możesz go ze sobą zabrać. Kosmetyk daje natychmiastowe efekty i łatwo go zmyć z włosów.

Jak działa puder do włosów?

W pudrze znajdują się mikrocząsteczki i mikrowłókna, które przyczepiają się do włosów. W ten sposób zwiększają ich objętość i sprawiają, że są uniesione od nasady. Proszek do układania włosów możesz stosować również pomiędzy kolejnymi myciami, ponieważ wchłonie nadmiar produkowanego przez skórę głowy łoju. Dzięki niemu fryzura będzie wyglądała na odświeżoną. Za pomocą pudru możesz też ułożyć rozczochraną fryzurę na krótkich włosach.

kobieta o kolorowych włosach

Puder do włosów – jak używać?

Puder do włosów, nazywany również proszkiem, zazwyczaj znajduje się w kompaktowych opakowaniach. Sposób aplikacji pudru do włosów jest bardzo prosty. Zawsze w razie wątpliwości możesz spojrzeć na etykietę, na której znajdziesz instrukcję zastosowania produktu sugerowaną przez producenta.

Zanim rozprowadzisz puder na włosach, najpierw mocno potrząśnij opakowaniem. Istnieją dwa sposoby aplikacji tego kosmetyku. Jedne proszki do włosów nakłada się na skórę głowy tuż przy nasadzie. Natomiast inne najpierw musisz zaaplikować na dłoń, a następnie nałożyć na włosy. Gdy proszek do włosów już znajdzie się w odpowiednim miejscu, to musisz go wmasować w skórę i po chwili możesz już ułożyć fryzurę. Prawidłowo zaaplikowany proszek do włosów nie skleja ich i jest niewidoczny. Jeżeli jednak dostrzegasz niewielkie drobinki lub pył na włosach, oznacza to, że została nałożona za duża ilość kosmetyku, lub jest on przeterminowany. W takiej sytuacji fryzura będzie wyglądała nieestetycznie, a włosy staną się matowe. Dlatego pudru lepiej nałożyć mniej, niż za dużo. Warto jeszcze dodać, że aby całkowicie usunąć proszek do włosów, należy je umyć zwykłym szamponem.

dziewczyna uczesana w kitkę związaną kokardą stoi tyłem ubrana w sweter

Pudry do włosów – rodzaje

W drogeriach jest dostępnych kilka rodzajów proszków do włosów. Każdy z nich ma inne zadanie i spełni odmienne oczekiwania. Można zatem wyróżnić:

  • puder matujący – zwiększa objętość włosów oraz utrwala je na długo; włosy są z jednej strony matowe, a z drugiej miękkie i przyjemne w dotyku,
  • puder stylizujący – sprawdzi się w przypadku cienkich włosów, bez objętości; można go stosować do wykańczania fryzury; jeżeli chcesz, aby włosy optycznie zmniejszyły objętość, to zaaplikuj proszek bezpośrednio na skórę głowy i dokładnie wczesz go grzebieniem,
  • puder w sprayu – chyba najbardziej popularny rodzaj proszku do włosów – służy do mocnego utrwalenia fryzury i dodania jej objętości.

Przy wybieraniu pudru do włosów powinnaś zwrócić uwagę na to, jaki efekt chcesz uzyskać i jakie są twoje włosy. W przypadku kosmyków z tendencją do nadmiernego przetłuszczania się, puder najlepiej stosować pomiędzy myciami, aby odświeżyć fryzurę. Gdy masz cienkie i delikatne włosy, powinnaś uważać na ilość produktu, aby nie przeciążyć fryzury.

Czy związywanie włosów jest bezpieczne? Odpowiada trycholożka Marta Klowan

Puder do włosów męski

Puder do włosów męski często jest używany przez barberów. Mężczyźni mogą go też stosować na co dzień do stylizacji włosów. Hitem dla panów jest matowy puder do włosów. Jego zadaniem jest podbicie włosów od nasady i ich pogrubienie. Ten kosmetyk pozwala uzyskać fryzury typu messy hair, które opierają się na artystycznym nieładzie. Nowoczesne pudry do włosów nie sklejają ich i nie obciążają, za to skutecznie utrwalają fryzurę na wiele godzin. Należy ich używać zawsze na suche włosy. Za ich pomocą mężczyźni mogą również odświeżyć wygląd włosów, ponieważ puder szybko absorbuje nadmiar sebum ze skóry głowy.

Pudry to dobry wybór przede wszystkim dla mężczyzn, którzy mają cienkie, trudne do ułożenia włosy. Dzięki temu fryzura uzyska większą objętość, a włosy staną się podatne na układanie. Po ten kosmetyk do włosów może sięgnąć każdy pan niezależnie od wieku.

Czy puder niszczy włosy?

Nie zaleca się codziennego stosowania tego kosmetyku do włosów, ponieważ zawarte w nim składniki – alkohole czy talk – mogą przesuszać włosy. O talku było w ostatnich latach głośno, ponieważ okazało się, że może być on bardzo szkodliwy i niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia.

Wszystko zaczęło się od wyroku sądu w Kalifornii, który nakazał firmie Johnson&Johnson wypłacenie 70 milionów odszkodowania pani Deborah Gianecchini. Podobno stosowanie ich produktów z talkiem spowodowało u niej zachorowanie na raka jajnika. Badania naukowe mówią o tym, że wieloletnie stosowanie pudru z talkiem w okolicach intymnych może powodować raka jajnika.

Jednak to nie wszystko. Okazuje się, że nie tylko stosowanie talku w okolicach intymnych może być niebezpieczne dla zdrowia. Międzynarodowa Agencja Badań nad Nowotworami – International Agency for Research on Cancer (IARC) klasyfikuje dziś pudry talkowe jako kosmetyki, które mogą mieć właściwości karcerogenne. Właśnie dlatego lepiej nie sięgać po nie zbyt często.

Kobieta nad morzem przy samochodzie

Puder do włosów – na jakie składniki w nim jeszcze warto uważać?

W proszkach do włosów często znajdują się również alkohole. Chociaż nie mają one tak szkodliwego wpływu na cały organizm jak talk, to mogą niekorzystnie oddziaływać na stan włosów. Najbardziej negatywnie na włosy wpływają alkohole etylowe. Mają właściwości wysuszające, odwadniające i podrażniające skórę głowy. W składzie proszku do włosów możesz je znaleźć na przykład pod następującymi nazwami: Alcohol denat, Alcohol, Ethanol lub Ethyl Alcohol.

Kolejnym równie niebezpiecznym składnikiem w pudrach do włosów jest Isopropyl Alcohol. Jest silnym konserwantem i w wysokich stężeniach ma działanie antyseptyczne. Hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych i zmniejsza tworzenie się piany w produktach kosmetycznych. Ma silne działanie odtłuszczające i oczyszczające. Poza tym jego działanie jest bardzo zbliżone do wcześniej omawianego etanolu. Szybko odparowuje z danej powierzchni, w tym przypadku ze skóry głowy.

Isopropyl Alcohol można spotkać nie tylko w pudrach do włosów, ale również w piankach do golenia, szamponach i odżywkach oraz perfumach i wodach toaletowych. Chociaż jest to substancja dopuszczona do stosowania w kosmetykach, to powinnaś zachować szczególną ostrożność, gdy jesteś w ciąży, karmisz piersią albo masz skórę alergiczną lub podatną na uczulenia.

Podsumowując, puder do włosów stosowany raz na jakiś czas nie zaszkodzi ani tobie, ani twoim włosom. Jednak ze względu na występujący w nim talk oraz wysuszające alkohole, warto ograniczyć jego stosowanie do absolutnego minimum.

 

Źródła:

  1. https://www.msdsonline.com/2015/02/20/isopropyl-alcohol-safety-tips-from-msdsonline/
  2. https://cosmeticsinfo.org/ingredient/isopropyl-alcohol-0
  3. S. Ziółkowska, Co kryje puder?, MGR.FARM, nr 3/2018 (19), str. L10-L12 https://farmacja.pl/talk-i-nowotwory-co-kryje-puder/
  4. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/czy-kazdy-alkohol-w-kosmetykach-jest-zly,18719
  5. https://www.kosmopedia.org/bezpieczenstwo/czarna-lista-skladnikow-kosmetycznych/talk/
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3621109/#!po=0.495050

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: