Przejdź do treści

Krochmal do kąpieli – jak zrobić i jakie ma właściwości?

Dziecko podczas kąpieli z mamą
Krochmal do kąpieli – jak zrobić i jakie ma właściwości? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Krochmal to zawiesina ze skrobi ziemniaczanej i wody. Przez lata był wykorzystywany w domach do ostatniego etapu prania, czyli tzw. krochmalenia. Ostatnio krochmal wraca do łask jako środek do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. Kiedy wskazana jest kąpiel dziecka w krochmalu? Jak zrobić krochmal do kąpieli dziecka? Czy krochmal po kąpieli należy spłukać? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Do czego służy krochmal?

Krochmal był przez lata wykorzystywany przez nasze mamy i babci. Najczęściej używany był w ostatni etapie prania pościeli, obrusów, firanek. Tzw. krochmalenie tkanin miało sprawić, że wolniej będą się na nich osadzały wilgoć i kurz, a dzięki temu na tak przygotowanej tkaninie na jej powierzchni nie będą namnażały się bakterie i drobnoustroje. Ponadto dostrzegano, że powstałe na wykrochmalonych materiałach zabrudzenia staną się łatwiejsze do usunięcia. Obecnie coraz rzadziej w gospodarstwach domowych wykorzystuje się krochmal do prania. Wiele gospodyń z młodego pokolenia zaniechało np. krochmalenia pościeli – jest to zajęcie czasochłonne, a wykrochmalona pościel staje się sztywna i niezbyt przyjemna w dotyku.

Właściwości krochmalu

Właściwości krochmalu wynikają z właściwości skrobi, która często wykorzystywana jest w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, papierniczym i włókienniczym. W przypadku tych ostatnich gałęzi przemysłu wykorzystuje się kleistość skrobi ziemniaczanej, która ulega rozpadowi w wysokiej temperaturze. Z kolei skrobia preżelowana (skrobia otrzymana ze  skrobi ziemniaczanej, skrobi kukurydzianej i skrobi ryżowej poddanych modyfikacjom mechanicznym i chemicznym) wykorzystuje się współcześnie do wyściełania rękawiczek chirurgicznych, a także jako składnik zasypek i pudrów aseptycznych.

Na co pomaga kąpiel dziecka w krochmalu?

Kąpiel w krochmalu polecana jest do pielęgnacji skóry suchej, złuszczającej się, podrażnionej, odparzonej. Kąpiele w krochmalu u niemowląt można stosować na wysypkę, odparzenia, pieluszkowe zapalenie skóry. Krochmal jest też dobrym naturalnym kosmetykiem  na potówki i trądzik niemowlęcy (wówczas skórę niemowlaka należy przemyć wacikiem nasączonym krochmalem).

Jak ugotować krochmal? Przepis na krochmal do kąpieli dla dziecka

Aby przygotować krochmal do kąpieli dziecka, wystarczy mąka ziemniaczana i woda. Poniżej instrukcja, jak przygotować krochmal do kąpieli niemowląt krok po kroku:

  1. Przygotuj litr zimnej wody. Odmierz z litra wody szklankę i rozpuść w niej mąkę ziemniaczaną. Zrób to w proporcjach: jedna łyżeczka mąki ziemniaczanej na 1 szklankę wody. Dobrze wymieszaj.
  2. Pozostałą wodę (trzy szklanki) zagotuj.
  3. Do gotującej się wody wlej roztwór. Dokładnie mieszaj, aż roztwór uzyska gładką, płynną konsystencję przypominającą kisiel.
  4. Tak przygotowany krochmal wlej do przygotowanej wcześniej wanienki z ciepłą wodą. Zamieszaj ręką. Sprawdź, czy temperatura wody jest odpowiednia do kąpieli maluszka. Bezpieczna temperatura wody do kąpania niemowląt to 37 st. Celsjusza.

Dziecka wykąpanego w krochmalu nie opłukuj wodą. Zmywanie krochmalu po kąpieli nie ma sensu, ponieważ krochmal tworzy na skórze warstwę ochronną. Spłukanie zawiesiny z ciała uniemożliwi jej dobroczynne działanie na skórę i zniweczy całą kąpiel.

Kobieta kąpie się w wannie

Ile powinna trwać kąpiel w krochmalu?

Pierwsza kąpiel w krochmalu powinna trwać pięć minut. Potem, jeśli nasze dziecko dobrze toleruje kąpiel, można ją stopniowo wydłużać do 15 minut. Częstotliwość kąpieli w krochmalu powinno się dostosować do reakcji skóry dziecka. Jeśli niemowlę dobrze toleruje kąpiel, a na skórze nie pojawiają się żadne niepokojące zmiany, możesz stosować  krochmal do kąpieli regularnie.

Gotowe krochmale do kąpieli niemowląt

W aptece kupisz także specjalistyczny krochmal do kąpieli stworzony do pielęgnacji skóry suchej atopowej i wrażliwej dzieci. Tego typu preparaty są także polecane do pielęgnacji skóry niemowląt już od pierwszych dni życia. Ze względu na to, że są przebadane dermatologicznie, a także zawierają specjalistyczny skład są uznawane za bezpieczne – ważne tylko, aby zawsze stosować je według instrukcji podanej na opakowaniu.

 

Źródła:

  1. Bakalarz, A. (2011). Morfologia książki.
  2. Śmigielska, H., Ocena możliwości zastosowania skrobi wzbogaconej jako zagęstnika do produkcji jogurtów funkcjonalnych. Współczesne trendy w kształtowaniu jakości żywności.
  3. Zgoda, M. M., Kołodziejczyk, M. K., Nachajski, M. J., & Leku, Z. T. P. (2009). Skrobia i jej pochodne jako substancje pomocnicze w technologii doustnej i parenteralnej postaci produktu farmaceutycznego. Polim. Med, 39(1), 31-45.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: