Kwasoodporny makijaż? Poparzona kwasem Katie Piper inspiracją do przełomowych badań
Kwasoodporny makijaż? Już wkrótce zrobi się o nim głośno. Dr Almas Ahmed z brytyjskiego Bradford zajęła się produkcją substancji chemicznej, która ma być składnikiem kosmetyków, chroniących przed oparzeniami kwasem. Związek znany jako „Acarrier” został opracowany, aby nie reagował ze żrącymi substancjami.
Dr Ahmed zapewnia, że stworzyła związek, który jest nieprzenikalny, odporny na działanie wody i innych płynów, odporny również na wysoką temperaturą, nawet do 400 °C. Chce go włączyć do produktów makijażowych i kremów, aby chronić ludzi przed kwasowymi atakami.
Pomysł na tego typu kosmetyki zrodził się po ataku na brytyjską prezenterkę Katie Piper (na zdjęciu) w 2008 roku. Twarz Piper została poparzona kwasem, konieczna była operacja plastyczna, a skutki ataki widać do dzisiaj. Ataki kwasem to prawdziwa plaga w Wielkiej Brytanii, w samym Londynie w 2016 roku doszło do 450 takich ataków, dwa razy więcej niż dwa lata wcześniej.
Związek „Acarrier” jest obecnie wprowadzany do podkładów na twarz, ale wkrótce ma być również składnikiem kremów nawilżających i do opalania.
Katie Piper – obrażenia skórne
Dr Ahmed zainspirowała się doświadczeniem Katie Piper, brytyjskiej prezenterki telewizyjnej, która poniosła ciężkie oparzenia po kwasie rzuconym w twarz w 2008 r. – Pomysł pierwszy pojawił się, kiedy byłam na uniwersytecie i usłyszałam o Katie Piper w wiadomościach – ujawnia doktor. Badania zajęły jej 10 lat, wydała na nie 60 tys. funtów z własnej kieszeni.
Dr Ahmed zapewnia, że jej mieszanka działa na bazie molekuł o niezwykle silnych więzach. Pracuje też nad stworzeniem kremu nawilżającego, który może być odporny na uszkodzenia w oparciu o te same zasady. Produkt jest obecnie testowany w Indiach, a kolejnym etapem jest uzyskanie zgody brytyjskiej Agencji Regulacji Leków i Produktów Ochrony Zdrowia.
Oparzenia skórne – co należy zrobić?
Oparzenia wywołane przez kwas i inne chemikalia są poważnym zagrożeniem. Bezwzględnie należy udać się na pogotowie ratunkow,e a wcześniej zmyć substancję ze skóry za pomocą czystej wody. Nie należy pocierać ani wycierać, ani pozwalać na jej gromadzenie się na ciele. Należy uważać, aby nie dotknąć chemikaliów, ani miejsca nimi zanieczyszczonymi.
źródło: DailyMail.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Boski nektar, owoc biblijnego drzewa i fenicka sól
Czarna słodycz, tajemnica włoskiej księżniczki i piemonckie złoto
„To, co widzimy na skórze, to wierzchołek góry lodowej”. O wyzwaniach psychodermatologii mówi dr Maja Czerwińska-Rogowska
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
się ten artykuł?