Przejdź do treści

Lampy solne – właściwości, przeciwwskazania, szkodliwość

Lampa solna
Lampy solne – właściwości, przeciwwskazania, szkodliwość Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lampy solne z założenia mają poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu, przeciwdziałać chorobom układu oddechowego i poprawiać nastrój. Czy informacje o właściwościach lamp z soli himalajskiej albo polskiej soli kłodawskiej mają jednak uzasadnienie? Czy lampy solne mogą być szkodliwe?

Czym są lampy solne?

Lampy solne to bryły soli, które w środku mają umieszczoną żarówkę. Typowo dostępne w różnych odcieniach różowego i pomarańczowego koloru, swoją barwę zawdzięczają naturalnej zawartości minerałów, takich jak magnez, cynk i potas. Rzadziej spotykane lampy solne białe nie posiadają natomiast barwnych minerałów, a posiadany przez nie kolor odpowiada barwie soli kamiennej, czyli chlorku sodu (na bazie którego są wytwarzane).

Obecnie możemy wybrać spośród całego wachlarza różnych rodzajów lamp solnych:

  • lampy solne w wersji podstawowej – mają formę nieregularnej bryły soli w wybranym rozmiarze,
  • lampy solne rzeźbione – wytwarza się je w procesie nadawania określonych kształtów i szlifowania brył solnych; w sklepach dostępne są lampy solne np. w kształcie kuli, piramidy, zwierząt (kota, psa czy łabędzia); niektóre firmy oferują rzeźbienie lamp na kształt zgodny z pomysłem klienta,
  • lampy o różnym pochodzeniu brył soli, w tym lampy z soli himalajskiej lub z soli wydobywanej w polskich kopalniach (np. z soli kłodawskiej),
  • lampy solne z żarówkami LED lub żarówkami tradycyjnymi – zaleca się, by postawić te pierwsze, ponieważ będą znacznie dłużej świecić przy minimalnym wpływie na wysokość naszego rachunku za prąd (sprawdźmy jednak w informacji od producenta, czy taka żarówka nadaje się do wybranej przez nas lampy).
leczenie

Właściwości lamp solnych

Czy lampy solne są zdrowe? Producenci i sprzedawcy oświetlenia produkowanego na bazie brył soli przypisują im niemal magiczne właściwości twierdząc, że lampy solne:

Przyjemne światło emitowane przez lampę solną faktycznie może przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia, jeśli pomoże nam wprowadzić do domu atmosferę relaksu i ograniczyć ilość ostrego światła utrudniającego zasypianie. Zalety zastosowania lampy solnej nie wynikają jednak z zawartości w niej szczególnych związków – taki sam (lub lepszy) efekt można uzyskać dostosowując wygląd pokojów do naszych preferencji i dbając o higienę snu.

aromaterapia Nabea

Czy lampy solne są szkodliwe?

Lampy solne nie szkodzą. Ich główny minusem jest brak udokumentowanych korzyści (pomimo zapewnień sprzedawców). Nie ma jednak przeciwwskazań do używania lamp z soli w domu – jeśli podoba ci się wygląd łagodnego oświetlenia o ciepłej barwie taki zakup może być dobrym sposobem, by wprowadzić w pomieszczeniu odpowiedni nastrój.

Biorąc pod uwagę obecne dowody naukowe błędem byłoby jednak oczekiwanie, że zaświecenie lampy solnej choć w niewielkim stopniu pomoże rozwiązać problemy zdrowotne.

Bibliografia:

  1. Morrison G. Pseudoscience, snake oil, and indoor air quality, Indoor Air, 2018/28(3): 357-359.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: