Przejdź do treści

Linie marionetki – skąd się biorą, jak je usunąć, skuteczne ćwiczenia

Tekst o przyczynach, metodach usuwania i ćwiczeniach na zmarszczki marionetki. Na zdjęciu: Kobieta trzymająca ręce na twarzy - HelloZdrowie
Skuteczne sposoby na linie marionetki Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Bruzdy marionetki to jedne z najczęściej występujących zmarszczek na twarzy. Wiele osób nie akceptuje tego przejawu starzenia. Jak powstają linie marionetki na twarzy? Jak usunąć zmarszczki marionetki? Czym można je wypełnić?

Co to są linie marionetki?

Zmarszczki marionetki, linia marionetki, fałdy marionetki – wszystkie te określenia odnoszą się do ukośnych zmarszczek biegnących od obu kącików ust do podbródka. Linie marionetki to zmarszczki grawitacyjne. Powstają w wyniku utraty elastyczności skóry (przez zmniejszenie produkcji kolagenu) przy jednoczesnym opadaniu tkanek, który występuje wraz z wiekiem na skutek działania sił grawitacyjnych. Powstałe w ten sposób fałdy skóry z czasem utrwalają się, a bruzdy marionetki pogłębiają. Marionetki na twarzy wiążą się też ze ściąganiem kącików ust w dół, co powoduje że twarz nabiera smutnego, zafrasowanego wyrazu, a twarz traci swój owal. Istnieje kilka sposobów, które pomogą zniwelować, a przynajmniej spłycić zmarszczki marionetki. Jak zlikwidować bruzdy marionetki?

Kobieta robiąca zdjęcie

Kwas hialuronowy na linie marionetki

Bruzdy marionetki, podobnie jak bruzdy nosowo-wargowe, najskuteczniej można zlikwidować przez wypełnienie specjalnym materiałem. Do wypełniania marionetek przeznaczony jest kwas hialuronowy. Jest to najbezpieczniejszy i najzdrowszy preparat stosowany w medycynie estetycznej – nie tylko wypełnia zmarszczki, ale także regeneruje i nawilża skórę. Warto wspomnieć, że kwas hialuronowy naturalnie występuje we wszystkich organizmach.

Efekty wypełniania kwasem linii marionetek

Wypełnienie linii marionetki kwasem daje natychmiastowy efekt – linie marionetki stają się wyraźnie płytsze. Regularne powtarzanie zabiegów (optymalnie co pół roku) nie tylko podtrzymuje ten efekt, ale pozwala też na regenerację skóry, i tym samym zapobiega powstawaniu kolejnych zmarszczek. Wypełnienie zmarszczek marionetki kwasem działa więc dwutorowo – z jednej strony likwiduje już powstałe  bruzdy, a jednocześnie umożliwia regenerację skóry i spowolnienie powstawania kolejnych zmian.

Botoks na zmarszczki marionetki

Jednym z zabiegów stosowanych na zmarszczki jest wstrzykiwanie botoksu, czyli botuliny. Wskazaniem do zabiegu z użyciem botoksu są zmarszczki mimiczne, przede wszystkim górnej części twarzy – poziome zmarszczki na czole, pionowe pomiędzy brwiami (tzw. lwia zmarszczka), zmarszczki wokół oczu. Co do zasady, nie stosuje się botoksu do zmarszczek grawitacyjnych. Niekiedy jednak lekarz medycyny estetycznej może zdecydować o aplikacji botoksu w okolice ust w celu uniesienia kącików ust do góry. Wypełnienie linii marionetek kwasem hialuronowym w połączeniu z podniesieniem kącików ust przy pomocy botoksu nada twarzy młody, radosny wygląd.

Domowe sposoby na zmarszczki marionetki

Domowym sposobem na zmniejszenie linii marionetek jest joga twarzy. Dzięki regularnemu wykonywaniu pewnych ćwiczeń można wytrenować mięśnie twarze.

Przykładowe ćwiczenia:

  • Nabierz w usta dużo powietrza, nadymając przy tym policzki. Przez kilkanaście sekund spróbuj sterować powietrzem, przesuwając je raz do jednego, raz do drugiego policzka. Powtórz ćwiczenie kilka razy za każdym wytrzymując kilkanaście sekund.
  • Zawiń wargi do wewnątrz (tak, jak przy rozcieraniu pomadki na ustach) i uśmiechnij się najszerzej, jak tylko możesz. Wytrzymaj tak 10 sekund. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

Jak uchronić się przed powstawaniem linii marionetki?

W przypadku wszystkich zmarszczek ważna jest prewencja, tzn. – w miarę możliwości –prowadzenie takiego stylu życia i pielęgnacji skóry, które opóźniają powstawanie zmarszczek. Przed powstawaniem, pogłębianiem i utrwalaniem zmarszczek pomogą:

  • stosowanie kremu z filtrem UV w codziennej pielęgnacji;
  • ograniczenie przyjmowanych używek: przede wszystkim alkoholu, nikotyny a także kawy;
  • wystarczające nawadnianie organizmu (picie codziennie minimum 2 litrów wody).

Źródła:

Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010.

Noszczyk M., Medycyna piękności, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2015.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?