Przejdź do treści

Bruzdy nosowo-wargowe – skąd się biorą i jak skutecznie się ich pozbyć?

Bruzdy nosowo-wargowe – skąd się biorą i jak skutecznie się ich pozbyć? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Bruzdy nosowo-wargowe są nieodzownym elementem zmieniających się z wiekiem rysów twarzy. Te cienkie linie, łączące skrzydełka nosa z kącikami ust, dla wielu kobiet są prawdziwą zmorą. Świadczą jednak nie tylko o upływającym czasie, ale także o stylu życia, czy nieodpowiedniej pielęgnacji. Są również dowodem ekspresji i żywej mimiki. Jak zapobiegać powstaniu bruzdy nosowo-wargowej? Jak skutecznie się jej pozbyć?

Jak powstaje bruzda nosowo-wargowa?    

Bruzda nosowo-wargowa to niewielka linia, która łączy skrzydełka nosa z kącikami ust. Jej pojawienie się jest wprawdzie nieuniknione, jednak z wiekiem może ona znacznie się pogłębić, zmieniając przy tym wyraz twarzy na smutny. Eksperci medycyny estetycznej określają go niekiedy terminem „małpiego pyszczka”.  

Jakie są przyczyny powstawania bruzdy nosowo-wargowej? Przede wszystkim jest to utrata jędrności i elastyczności skóry, z uwagi na zmniejszającą się ilość kolagenu i elastyny, co nierozerwalnie związane jest z wiekiem. Warto jednak pamiętać, że wiele zależy nie tyle od twojego numeru PESEL, ile od genetyki, metabolizmu, środowiska i stylu życia. Do szybszego powstawania bruzdy przyczynia się paradoksalnie duża aktywność i uprawianie sportu w młodym wieku. Niekorzystny wpływ na wygląd tej części twarzy mają także częste i znaczne wahania wagi – jeśli na przemian chudniesz i przybierasz na wadze, musisz liczyć się z tym, że bruzdy nosowo-wargowe będą u ciebie znacznie bardziej widoczne. Nie bez znaczenia pozostaje również odpowiednia pielęgnacja. Pamiętaj, że właściwe nawilżenie pozwoli ci dłużej cieszyć się skórą bez drobnych zmarszczek, w tym wyraźnie zarysowanej bruzdy nosowo-wargowej. 

Domowe sposoby na bruzdę nosowo-wargową 

Jak pozbyć się bruzdy nosowo-wargowej domowymi sposobami? Najważniejsze jest zapobieganie jej znacznemu pogłębianiu się. Jak to zrobić? Przede wszystkim nie zapominaj o codziennej dopasowanej do twoich potrzeb pielęgnacji. Postaw na nawilżenie – im bardziej sucha skóra, tym zmarszczki będą bardziej widoczne. Sięgnij po silnie nawilżające kosmetyki, nie zapominaj o dobroczynnym działaniu witaminy C i E oraz kwasie hialuronowym, dbaj o odpowiednią ilość przyjmowanych dziennie płynów, a zwłaszcza wody. 

W domowej walce z brudami przychodzi także regularna gimnastyka twarzy. Jak ją wykonywać? Oto kilka prostych ćwiczeń: 

  • powoli i wyraźnie wymawiaj samogłoski, dzięki czemu pobudzasz pracę mięśni i skutecznie je rozciągasz; 
  • wypychaj bruzdy językiem z dołu ku górze; 
  • przepychaj powietrze pomiędzy dziąsłami a wargami raz w jedną, raz w drugą stronę; 
  • masuj bruzdę – opuszkami palców delikatnie uściskaj opadającą fałdę skóry w górę; 
  • masuj policzki, tak aby skóra nie opadała – delikatnie pociągnij w górę skórę skroni. 
gimnastyka twarzy

Profesjonalne zabiegi na bruzdę nosowo-wargową 

Bruzdy nosowo-wargowej możesz pozbyć się skutecznie, korzystając z dobrodziejstw medycyny estetycznej. Wachlarz oferowanych zabiegów jest bardzo szeroki. Jako ciekawostkę warto dodać, że wygładzanie bruzd nosowo-wargowych jest jednym z najczęstszych zabiegów estetycznych wykonywanych u mężczyzn. Co oferują profesjonalne gabinety? 

Niezwykle popularnym sposobem na pozbycie się bruzdy jest wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym. Ogromnym atutem tego zabiegu jest fakt, że nawet po wchłonięciu się wypełniacza, bruzdy nie wracają do stanu sprzed zabiegu. Możliwe jest także wypełnianie bruzd nosowo wargowych biostymulatorem, który stymuluje komórki do produkcji kolagenu. Warto podkreślić, że wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym polecane jest wtedy, gdy bruzda nie jest jeszcze mocno zarysowana – w takim wypadku warto sięgnąć po biostymulator.  

Bruzdy nosowo-wargowe usuwane są także dzięki tzw. niciom PDO. Wykonane z włókna polidioksanonu nici wprowadzane są w miejsce, gdzie przebiega naturalna linia napięcia skóry. Mają one za zadanie zmniejszyć siłę napięcia mięśni twarzy i jednocześnie pozwolić na zachowanie naturalnego wyglądu. Efekty zastosowania nici PDO są widoczne natychmiast po zabiegu, który dodatkowo nie pozostawia żadnych blizn. 

W walce z bruzdami nosowo-wargowymi pomagają także zabiegi mikronakłuwania, zabiegi laserowe, czy peelingi. 

Źródła: 

  1. „Beauty – medycyna estetyczna” 1/2015.  
  2. A. Przylipiak „Podstawy medycyny estetycznej” Białystok 2014. 
  3. A. Znajewska-Pander, W. Placek „Mężczyzna idealny – przegląd zabiegów estetycznych” Kosmetologia Estetyczna 3/2017.  

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: