Przejdź do treści

Często robisz manicure hybrydowy? Uważaj! Sprawdź, co pisze mgr Joanna Skrzypczak

pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Manicure hybrydowy ma niemal same zalety – paznokcie są twarde, lakier bez żadnej skazy, a wygląd zadbanych dłoni utrzymuje się ponad 2 tygodnie. Jest jeszcze jeden plus. Od niedawna „hybrydę” każda z nas może zrobić sobie w domu. Też widziałaś tylko pozytywne efekty? Mgr Joanna Skrzypczak, czyli „Ekspert Kosmetyczny” rozszerzy twoją dotychczasową wiedzę.

Manicure hybrydowy – co się najczęściej o nim mówi? Wygodny, trwały i w miarę tani. Właśnie dlatego wiele z nas raz na 2-3 tygodnie umawia się do kosmetyczki albo maluje paznokcie (i wkłada pod lampę) sama w domu. To najpopularniejszy manicure dla kobiet w każdym wieku. Doskonale wie o tym mgr Joanna Skrzypczak, kosmetolożka prowadząca na Instagramie konto „Ekspert Kosmetyczny”, który obserwuje ponad 7,5 tys. osób.

Manicure hybrydowy a alergia

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
Paznokcie

Od kiedy pojawiły się lakiery hybrydowe, świat naszych paznokci zmienił się na lepsze. Nie trzeba było czekać aż lakier wyschnie, a manicure trzymał się nawet 2 tygodnie. Później rynek zaczął zachęcać nas do wykonywania stylizacji hybrydowych w domu – Youtube został przesiąknięty filmikami co robić i jak, by mieć trwały manicure, wyspy firmowe stały się dostępne w każdej galerii. Dziś możesz kupić akcesoria do hybryd w zasadzie wszędzie. Im łatwiejszy dostęp i większa popularność, tym więcej uczuleń na hybrydę. Ciebie dopadło? Mnie tak. Po 4 latach robienia paznokci” – napisała ekspertka na swoim profilu.

Kosmetolożka poszukała naukowych informacji na temat alergii na hybrydę. Jak podaje, Brytyjskie Stowarzyszenie Dermatolów w dniu 9.04.2018 r. wydało ostrzeżenie, że składniki hybryd (metakrylany) powodują epidemię alergii kontaktowej w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Zjawisko to jest obserwowane w całej Europie.

„Gdy nieprawidłowo utwardzony produkt wchodzi w kontakt z jakąkolwiek częścią skóry może wystąpić uczulenie na substancje chemiczne. W 2017 r. został przeprowadzony audyt w 13 brytyjskich i irlandzkich klinikach. 4931 pacjentów zostało przebadanych pod kątem alergii na metakrylany. U 2,4 % doszło do niepożądanych reakcji. U 60 % z nich alergia była wynikiem pomalowanych paznokci. W 33 % przypadków objawy wystąpiły u manikiurzystek w trakcie pracy” – dodaje ekspertka.

Mgr Skrzypczak wyjaśnia także, że ryzyko alergii jest bardzo niebezpieczne dla osób, które robią paznokcie. Rękawiczki nie wystarczają. Toksyczny metakrylan przez nie przechodzi.

Czy dla każdej z nas manicure hybrydowy jest niebezpieczny?

Chociaż alergia na metakrylany rośnie, nie wszyscy są uczuleni. Jeżeli więc używasz sprawdzonego sprzętu oraz nie przedłużasz momentu trzymania dłoni pod lampą możesz stosować manicure hybrydowy. Unikaj jednak bezpośredniego kontaktu skóry z chemikaliami.

Objawy uczulenia

Jakie są objawy uczulenia na metakrylany? Na palcach pojawiają się swędzące, małe pęcherzyki skórne. Występuje też zaczerwienienie i opuchlizna wokół paznokci, która jest tkliwa i bardzo boli. Następnie skóra robi się sucha i zaczyna się łuszczyć. Opuszki stają się twarde. Objawy nasilają się z każdą chwilą, więc hybryda jak najszybciej musi zostać zdjęta. Dlaczego? Na paznokciach może pojawić się tzw. onycholiza, czyli oddzielenie się płytki paznokcia od łożyska.

U wrażliwszych kobiet objawy uczulenia na metakrylany pojawiają się na całym ciele – puchnie szyja i okolice oczu. Wypryski mogą występować wszędzie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?