Przejdź do treści

Masaż balijski – na rozluźnienie i poprawę samopoczucia. Na czym polega, komu pomoże?

Masaż balijski – na czym polega? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Masaż balijski to jeden z masaży relaksacyjnych, który łączy w sobie elementy aromaterapii, akupresury, ajurwedy i refleksoterapii. To połączenie sprawia, że masaż balijski nie tylko doskonale rozluźnia, ale też pozytywnie oddziałuje na cały organizm i ciało, w tym na skórę. Na czym polega masaż balijski? Jakie efekty przynosi?

Co to jest masaż balijski?

Masaż balijski to rodzaj masażu relaksacyjnego, łączący w sobie metody wykorzystywane w kilku technikach – aromaterapii, akupresurze, ajurwedzie i refleksoterapii. Masaż balijski doskonale sprawdzi się zatem jako zabieg odprężający, kojący i relaksacyjny, ale też jako wsparcie w bólach mięśni, a nawet kontuzjach. Masaż pozytywnie wpływa też na kondycję skóry, a wszystko to za sprawą stosowanych olejków i technik masażu, pobudzających przepływ limfy. Jak podkreślają jego entuzjastki, masaż balijski ma pomóc w osiągnięciu równowagi i harmonii ciała oraz umysłu.

Jakie są wskazania, a kiedy zrezygnować z wykonania masażu balijskiego?

Masaż balijski uważany jest za jeden z bardziej intensywnych orientalnych masaży relaksacyjnych. Kiedy warto zdecydować się na ten zabieg? Jeśli potrzebujesz odprężenia i ukojenia myśli – masaż balijski to zabieg dla ciebie. Stosowane techniki ucisku i rozciągania doskonale sprawdzą się także, jeżeli borykasz się ze skurczami mięśni, napięciami, a nawet kontuzjami i urazami. Polecany jest on nawet sportowcom, poprawia bowiem pracę stawów oraz sprawność ruchową.

Bóle głowy, migreny, bezsenność, czy stany lękowe lub depresyjne? Wypróbuj masaż balijski, który zmniejsza napięcie, wycisza, przywraca spokój.

Masaż balijski polecany jest także jako zabieg poprawiający wygląd i kondycję skóry. Za sprawą stosowanych technik – gładzenie, rozcieranie, ugniatanie – oraz olejków, wygładza i regeneruje ją. Skóra będzie nawilżona i wyraźnie ujędrniona. Masaż balijski, poprawiając przepływ limfy, wspomaga proces oczyszczania organizmu. Stąd polecany jest jako zabieg wspomagający walkę z cellulitem.

Istnieje jednak grupa przeciwwskazań do wykonania masażu balijskiego. Kiedy należy z niego zrezygnować? Masaż balijski nie jest polecany kobietom w ciąży oraz karmiącym. Jeśli jesteś w trakcie miesiączki, infekcji wirusowej lub bakteryjnej – przełóż zabieg na inny termin. Z masażu balijskiego powinny także zrezygnować osoby, które borykają się z chorobami skórnymi, zaburzeniami układu krążenia, a także ze złamaniami lub innymi urazami.

aromaterapia Nabea

Masaż balijski – przebieg zabiegu

Zabieg masażu balijskiego wykonywany jest w pozycji leżącej. Bardzo istotne są elementy aromaterapii, stąd w pomieszczeniu, w którym odbywa się masaż, wykorzystuje się olejki eteryczne – także do masażu – kadzidła oraz orientalną muzykę relaksacyjną.

W trakcie masażu balijskiego stosowane są różne techniki – dotyk, głaskanie, uciskanie, ugniatanie, rozciąganie, rozcieranie. Stosunkowo silny ucisk pozwala dotrzeć do głębokich warstw mięśni, odprężając je, ale i stymulując do pracy.

Po masażu, na który warto zarezerwować około półtorej godziny, wiele salonów zaserwuje ci imbirową herbatę. Pozwoli ona nie tylko dłużej cieszyć się chwilą relaksu, ale też oczyści organizm z toksyn.

Masaż balijski a masaż tajski

Masaże – balijski i tajski – to zbliżone zabiegi masażu orientalnego. Masaż tajski wykorzystuje przede wszystkim ucisk, dzięki któremu pozbędziesz się napięcia i bólu. W masażu balijskim niezwykle ważną rolę odgrywa zaś aromaterapia. To właśnie kadzidła i olejki, przede wszystkim różane, jaśminowe i ylang-ylang, pomagają się wyciszyć i odprężyć. Są one także sekretem pozytywnego wpływu masażu balijskiego na kondycję i wygląd skóry.

Cena masażu balijskiego?

Większość gabinetów masażu orientalnego w swojej ofercie posiada masaż balijski. Warto wprawdzie dopytać o szczegóły zabiegu, a wszystko po to, aby masaż łączył w sobie wymagane w masażu balijskim techniki nie tylko w teorii. Nie bez znaczenia pozostaje także doświadczenie masażysty.

Ceny półtoragodzinnego masażu balijskiego wahają się od 180 zł wzwyż. Wiele zależy od miejsca wykonania zabiegu, w tym miasta, a także od tego, kto wykonuje masaż. W ofercie salonów znaleźć można bowiem i takie, które proponują wykonanie masażu przez masażystki wprost z wyspy Bali.

Źródła:

  1. K. A. Palejko, A. M. Pogorzała, W. Stryła „Medyczne aspekty masażu relaksacyjnego na podstawie doświadczeń własnych” Innowacyjność i tradycja w fizjoterapii, Poznań 2017,
  2. leksykonmasazuedu.pl (data odwiedzin 27 marca 2022 roku).

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: