Przejdź do treści

Maść arnikowa – sposób na trądzik, opuchliznę i nie tylko. Jak jeszcze wykorzystać arnikę w codziennej pielęgnacji?

Maść arnikowa – sposób na trądzik, opuchliznę i nie tylko. Jak jeszcze wykorzystać arnikę w codziennej pielęgnacji? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Maść arnikowa to jeden z tych produktów, które warto mieć nie tylko w swojej apteczce, ale i kosmetyczce. Dzięki swoim właściwościom arnika nie tylko doskonale złagodzi obolałe mięśnie, pomoże szybciej pozbyć się siniaków, czy uśmierzy świąd po ugryzieniu owadów, ale też wesprze pielęgnację skóry problematycznej, naczynkowej i dojrzałej. Jak działa arnika górska? 

Arnika górska – co warto o niej wiedzieć? 

Arnika górska (z łac. Arnica montanaI) to roślina, która naturalnie występuje w wielu krajach europejskich. Jak sama jej nazwa wskazuje, rośnie głównie na terenach górzystych, a w Polsce można ją spotkać na łąkach Karpat i Sudetów. Warto podkreślić, że jest ona pod całkowitą ochroną. To właśnie dlatego arnikę do celów leczniczych oraz do wykorzystania w przemyśle kosmetycznym uprawia się w zbliżonych do naturalnych warunkach.  

Dla uzyskania najlepszych właściwości arniki wykorzystuje się wyciągi ze świeżo zebranych kwiatów i liści. To właśnie one zawierają bowiem znacznie więcej substancji czynnych niż suszona roślina. Ich najcenniejszym źródłem są zaś jej charakterystyczne żółte kwiaty. 

Arnika górska - roślina lecznicza i trująca

Arnika – działanie  

Właściwości arniki, które znane i cenione były już w starożytności, wynikają z jej bogatego składu. Wśród składników aktywnych rośliny wymienić można m.in.: 

  • fitosterole; 
  • karotenoidy; 
  • flawonoidy; 
  • triterpeny; 
  • kwasy fenolowe; 
  • kumaryny; 
  • olejki eteryczne; 
  • karotenoidy; 
  • irydoidy; 
  • alkaloidy pirolizydynowe; 
  • helenalinę. 

To właśnie im arnika zawdzięcza właściwości przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, antyreumatyczne, rozjaśniające, wzmacniające naczynia. 

Materiały promocyjne
5 prozdrowotnych ekstraktów roślinnych, które powinna znać każda kobieta

Maść z arniki – zastosowanie w kosmetologii 

Mimo że przez lata arnika kojarzona była głównie z domową apteczką, od niedawna coraz częściej mówi się o jej dobroczynnym działaniu na naszą skórę. Jak wykorzystać arnikę w codziennej pielęgnacji i kiedy warto po nią sięgnąć?  

Ze względu na swoje silne właściwości przeciwzapalne arnika wykorzystywana jest w kosmetykach do cery trądzikowej. Jej zdolności przeciwdrobnoustrojowe porównywane są do tych, które wykazują antybiotyki, co dodatkowo uzasadnia jej stosowanie w różnych dermatozach. Znajdziesz ją także w kosmetykach dedykowanych cerze tłustej. 

Dzięki helenalinie i flawonoidom, a także innym składnikom arnika wzmacnia ściany naczyń włosowatych i zapobiega przenikaniu osocza przez łożysko żylne. Pozytywnie oddziałuje też na stopniowe wchłanianie się płynu wysiękowego, co wykorzystywane jest w kosmetykach do cery naczynkowej. Maść arnikowa jest także doskonałym sposobem na szybkie pozbycie się siniaków, ale i innych przebarwień. Maść arnikowa pod oczy? Tak, to metoda na poranną opuchliznę i cienie na delikatnej skórze wokół oczu. 

Po kosmetyki z arniką możesz sięgnąć również wtedy, gdy twoja skóra jest już dojrzała. Silne działanie przeciwutleniające pozwoli ci skutecznie walczyć z wolnymi rodnikami i opóźnić powstawanie zmarszczek 

Maść arnikową nakładaj też na usta, zwłaszcza wtedy, gdy dokuczają ci stany zapalne. Płukanki i inne preparaty z arniką są także remedium na stany zapalne dziąseł. 

Wielozadaniowa arnika jest też doskonałym naturalnym sposobem pielęgnacji włosów. Właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe pomogą ci, jeśli borykasz się z łupieżem. Szampony lub odżywki z dodatkiem arniki warto stosować regularnie po to, aby odżywić i wzmocnić cebulki włosów. Dzięki temu będą mocniejsze – zapobiegniesz ich nadmiernemu wypadaniu, ale i przyspieszysz porost.  

Kobieta nakłada maseczkę

Arnika górska w codziennej pielęgnacji – jak ją stosować? 

Produkty z arniką możesz z powodzeniem włączyć do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Warto jedynie pamiętać, aby dobrać produkt optymalny do swoich potrzeb.  

Na rynku znajdziesz bowiem maści arnikowe i żele, które zawierają w swoim składzie nawet 90 proc. wyciągu z rośliny, a nawet czysty ekstrakt z arniki. Dostępne są także kremy, w których arnika jest jednym z wielu składników – nie dominuje, ale uzupełnia działanie. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem każdego z nich wykonać test alergiczny. Mimo że arnika uznawana jest za bezpieczną roślinę, nie można wykluczyć niepożądanych reakcji. Sprawdź zatem kosmetyk z arniką na niewielkiej powierzchni skóry i odczekaj minimum godzinę. 

Maść arnikowa – cena i dostępność 

Produkty z arniką są powszechnie dostępne – w drogeriach, sklepach z naturalnymi surowcami pielęgnacyjnymi, czy w aptekach. Maść z arniką z łatwością kupisz za kilkanaście złotych. Za kremy, żele i inne kosmetyki zapłacisz od kilkunastu złotych wzwyż – wiele zależy od szczegółowego przeznaczenia produktu, zawartości arniki i innych składników oraz producenta. 

 

Źródła: 

  1. A. Amroziak-Krezymon „Substancje aktywne wykorzystywane w kosmetykach do pielęgnacji skóry naczyniowej” Kosmetologia Estetyczna 6/2018. 
  2. J. Nawrot, J. Gornowicz-Porowska, A. Kroma, G. Nowak „Arnika górska jako roślina lecznicza” Postępy Fitoterapii 1/2021. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?