Arnika na krążenie i na cerę naczynkową – właściwości i działanie lecznicze
Arnika górska, roślina o charakterystycznych żółtych kwiatach, ma szereg korzyści dla zdrowia. Można stosować ją na zewnątrz, jak również doustnie. W czym tkwi sekret naparów z arniki i arnikowych kremów?
Arnika – właściwości
Arnika górska znana jest zielarzom i aptekarzom już od starożytności. W naturze spotkamy ją w górach Europy i Ameryki Północnej. W Polsce występuje jedna z jej 30 odmian. To roślina chroniona.
Dziś arnikę pozyskuje się z upraw. Liście zbieramy w czerwcu i lipcu. Kwiaty również można zbierać latem, na przełomie czerwca i lipca. Kłącza tego ziela zbiera się wczesną jesienią, we wrześniu i w październiku.
W kwiatach arniki znajdują się m.in. fitosterole, karotenoidy, flawonoidy, olejki eteryczne, saponiny, garbniki, inulina, terpeny, kwas kawowy, kwas chlorogenowy i arnicyna. Kłącza są bogate w olejki eteryczne, żywice, garbniki.
– Arnika wzmacnia naczynia krwionośne – mówi dietetyk kliniczny i sportowy Agata Szalewska. – Preparaty z arniką szczególnie polecam osobom ze słabymi naczyniami krwionośnymi, ponieważ zmniejsza się ich widoczność.
Arnika działa nie tylko na cerę naczynkową, redukując popularne „pajączki” na skórze. – Preparaty z arniki zmniejszą siniaki – dodaje specjalistka.
Ciekawostki o arnice:
- W niektórych rejonach wierzono, że arnika umieszczona w noc świętojańską na miedzy zapobiegnie gradobiciu.
- Arnika stawiana na parapecie miała za zadanie chronić dom przed uderzeniem pioruna.
- Arnikę uważano za zioło ochraniające przed złym czarem i złymi duchami.
- Skandynawowie i plemiona germańskie przypisywali jej magiczną moc.
- Arnika może działać toksycznie, prowadząc do zaburzeń oddechowo-krążeniowych i utraty przytomności.
- Zwyczajowe nazwy ludowe tej rośliny to: pomurnik, pomornik, tranek górski, kupalnik górski. Można w nich odnaleźć odniesienia do trującego działania ziela.
Arnika – zastosowanie
Arnikę można stosować wewnętrznie, czyli przez podanie doustne, albo zewnętrznie, na skórę.
• Arnika górska stosowana wewnętrznie – doustnie
Arnika spożywana doustnie pozytywnie oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy. Stosuje się ją dla poprawy krążenia wieńcowego oraz mózgowego. Zauważono również korzystny wpływ na hemoroidy.
Z dobroczynnego wpływu arniki mogą skorzystać osoby cierpiące na zespół pozakrzepowy. Arnikę można stosować również dla złagodzenia krwawień poporodowych oraz w okresie menopauzy. Napar z arniki naturalnie wspiera odporność. Może również pomocniczo działać, gdy chcemy zbić gorączkę.
• Arnika górska stosowana zewnętrznie na skórę
Stosowana na skórę arnika działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Maść i żel z arniki wpływają zbawiennie na obolałe mięśnie i stawy. Arnika górska może przyspieszyć gojenie ran, siniaków, naciągnięć i stłuczeń.
Arnika przydaje się także w przypadku stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Pomoże na ból gardła czy na podrażnienia dziąseł. Dzięki temu, że arnika miejscowo poprawia krążenie, wpływa na przyspieszenie procesu gojenia. Krem z arniki można stosować także po bolesnych ugryzieniach owadów.
Po maści, kremy i żele z arniki możesz sięgać, aby uporać się z bolesnymi urazami, przy owrzodzeniach, opuchliźnie, obrzękach, oparzeniach i żylakach. Arnika wesprze również twoje wysiłki w walce z cerą naczynkową i w starciu z trądzikiem oraz innymi niedoskonałościami cery i stanami zapalnymi na skórze. Pamiętaj jednak, żeby nie stosować arniki na otwarte rany, szczególnie w okolicy twarzy.
Arnika – krem, żel, maść
Czym różnią się maść, krem i żel z arniką? Maść z arniką stosuje się na miejsca chorobowo zmienione. Pomoże, jeśli problemem są bolesne stłuczenia albo widoczne siniaki. Przyda się także u osób, które cierpią na reumatyzm.
Bezpieczna jest nawet dla dzieci oraz stosowana na twarz. Dlatego możesz po nią sięgnąć, jeśli borykasz się z cerą naczynkową. Wrzuć maść z arniki do swojej kosmetyczki, jeśli masz obrzęki i cienie pod oczami. Będziesz pozytywnie zaskoczona efektami.
Żel z arniką przyda się również w leczeniu bólu i obrzęków. Polecany jest sportowcom w przypadku utrzymującego się bólu po regularnym wysiłku fizycznym. Pomaga również w przypadku reumatyzmu. Jeśli na skórze widać siniaki, krwiaki lub popękane naczynka, tu również żel z arniką wesprze twoje starania o złagodzenie objawów.
Kremy z arniką są doskonałe dla cery naczynkowej. Pomagają na widoczne na twarzy „pajączki”. Można stosować je pod makijaż. Regularnie używane wyrównują koloryt. Zielonkawy odcień maskuje zaczerwienienia.
Arnika – skutki uboczne
Jak wszystkie środki, arnika górska też może mieć skutki uboczne. Roślina jest uważana za leczniczą, ale może być toksyczna. Może działać drażniąco na skórę. W przypadku uszkodzonej tkanki może spowodować niekorzystne zmiany, od wysypki po martwicę. U niektórych osób po zastosowaniu arniki pojawia się poniesiona ciepłota ciała.
Arnika może też silnie uczulać, powodować bóle brzucha i dolegliwości trawienne (jak np. biegunka lub wymioty), zwężenie źrenic, bóle i zawroty głowy, zwolnienie oddechu i pracy serca (aż do zatrzymania), omdlenie.
– Arnikę bezpiecznie stosować zewnętrznie, ale trzeba zachować ostrożność, stosując wewnętrznie – podkreśla Agata Szalewska. Dlaczego? – Ponieważ picie naparu z arniki może podwyższać ciśnienie tętnicze krwi oraz zaburzać pracę serca, dlatego nigdy nie stosujmy jej doustnie bez konsultacji z lekarzem – zwraca uwagę dietetyczka kliniczna i sportowa.
Z tych względów należy postępować rozważnie, dawkując preparaty z arniką. Pamiętaj też, że nie można stosować arniki jednocześnie z nasercową strofantyną lub z glikozydami naparstnicy.
Zobacz także
„Czarci pazur, czyli diabelsko skuteczna roślina. Doskonale sprawdza się w leczeniu kręgosłupa, uśmierza bóle mięśni i kości” – mówi dietetyczka dr Grażyna Pająk
Czystek – właściwości lecznicze. Na co pomaga czystek?
„Każda roślina jest cenna i użyteczna. Dotyczy to również tych uznawanych za niepożądane na trawnikach czy w ogrodach”
Polecamy
Naukowcy opracowali rozrusznik serca w zastrzyku. To rewolucja w kardiologii!
Herbata górska z gojnika, myjka z trukwy i łzy Chios
Sułtańska pasta na wszystko, zapach Orientu i proszek z pestek wiśni
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
się ten artykuł?